Co kryje trasa biegu Wings For Life World Run? Za Poznaniem uczestnicy zawodów kierować się będą w stronę Ostrowa Lednickiego - kolebki polskiej państwowości. Na trasie jest sporo ciekawostek. Najszybsi zobaczą ich najwięcej.
Bieg rozpocznie się w niedzielę na placu centralnym MTP (plac Św. Marka) punktualnie o godz. 13 dla wszystkich uczestników.
Trasa przebiega przez teren miasta Poznania przez około 10 kilometrów. Po drodze zawodnicy miną wieżowiec Bałtyku i dotrą do Dzielnicy Cesarskiej. Tam przebiegną koło Zamku zbudowanego w 1910 roku jako rezydencja cesarza niemieckiego Wilhelma II, którą w okresie II wojny światowej przebudowywano na potrzeby Hitlera (w letniej rezydencji fuhrer prawdopodobnie nigdy się nie pojawił). Dziś Zamek jest galerią, kinem salą koncertową i teatrem. Inne budynki warte uwagi to Collegium Minus i Collegium Maius oraz Teatr Wielki.
Centralnym punktem Dzielnicy Cesarskiej jest plac Mickiewicza z najbardziej charakterystycznym pomnikiem w stolicy Wielkopolski - dwóch krzyży upamiętniających ofiary Czerwca 1956 r.
Od synagogi po katedrę
Z al. Niepodległości zawodnicy skręcą w Trasę Solną. Ta szeroka arteria to element trasy wschód-zachód przecinającej Ostrów Tumski, która zaczęła powstawać na przełomie lat 50. i 60. a jej pierwszy odcinek między Garbarami i Śródką oddano przed 1000. rocznicą chrztu Polski. Arteria przecięła wyspę uznawaną za kolebkę polskiego chrześcijaństwa. Biegnąc nią miniemy po prawej stronie dawną Synagogę. Wybudowany w 1907 r. budynek w czasie II wojny światowej żołnierze Wehrmachtu zamienili w pływalnię. Tę funkcję budynek pełnił aż do 2011 r.
Zasypana wyspa, przeniesiony most
Tuż przed Wartą biegacze miną ulicę Chwaliszewo pamiątkę po dzielnicy nazywanej kiedyś poznańską Wenecją. Straciła ona swój urok i znaczenie ostatecznie pod koniec lat 60., kiedy po zasypaniu starego koryta Warty przestała pełnić rolę wyspy.
Za mostem Chrobrego, trasa biegu prowadzić będzie pod najstarszą w Polsce katedrą - miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Stąd przez most Biskupa Jordana zawodnicy dostaną się na Śródkę. To wyjątkowa przeprawa w Poznaniu - jej przęsło przez lata służyło jako most Rocha. Przy jego przebudowie zdecydowano je zachować i przenieść w nowe miejsce. Ponad 400-tonową konstrukcję przesuwano na torach przez rzekę Cybinę a następnie przenoszono nad mostem Mieszka I.
Po około 10 km biegacze opuszczą Poznań. Co tam ich czeka?
Mały ratusz i wielka ryba
Trasa wiedzie starą drogą krajową nr 5 do Lednogóry. Zawodnicy miną po prawej stronie lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Ligowcu.
W Pobiedziskach przy drodze znajduje się Skansen Miniatur. Znajduje się w nim 35 budowli z terenu Wielkopolski i Szlaku Piastowskiego wykonane w skali 1:20, wśród nich poznański Stary Rynek, pałac w Rogalinie, ruiny zamku w Wenecji czy iglicę z poznańskich targów. Obok w zrekonstruowanym piastowskim grodzie zobaczyć można wystawę machin oblężniczych.
W Moraczewie za Pobiedziskami, już na terenie powiatu gnieźnieńskiego, znajduje się natomiast wzgórze z trzema drewnianymi wiatrakami.
Z Lednogóry trasa biegnie teraz wzdłuż malowniczego jeziora Lednickiego na którym znajduje się 5 wysp. Największa z nich - Ostrów Lednicki - to prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Zachowały się tu relikty z czasów Mieszka I: ruiny grodu, pałacu, kaplicy czy kościoła.
Zauważyć będzie można też słynną "rybę" czyli Bramę II Tysiąclecia, gdzie rokrocznie odbywają się spotkania młodych Lednica 2000.
Po minięciu jeziora Lednickiego, przez Kiszkowo i Wronczyn prowadzi do Tuczna.
Biegną na całym świecie
Wings For Life odbywa się jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach na pięciu kontynentach. W biegu weźmie udział sto tysięcy ludzi na całym świecie. Tylko w Wings For Life meta jest ruchoma i goni zawodników. Jak zawsze funkcję mety pełni samochód pościgowy - kto będzie wyprzedzony, kończy zawody.
Od 2014 roku w Polsce bieg odbywa się w Poznaniu. Tym razem na starcie stanie osiem tysięcy osób - biegaczy i sportowców na wózkach. Chętnych było tak wielu, że listy startowe zamknięto dwa miesiące temu.
Ale można też biec indywidualnie - wtedy funkcję samochodu pościgowego pełni aplikacja w telefonie. Niezależnie od miejsca - start jest o godzinie 13 polskiego czasu.
W poznańskim biegu wystartuje między innymi reporter TVN24 Adrian Mielnik. Dziennikarz planuje przebiec półmaraton - 21 kilometrów i 200 metrów.
Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: tvn24