Szajbus odchylił drzwi do komórki, o której prawie nikt nie słyszał. A tam kamień z księżyca

[object Object]
"Tu narodziła się targowa Polska". O poznańskich targach we "Wstajesz i wakacje"TVN 24
wideo 2/7

Pokazał światu Józefa Cyrankiewicza zachwycającego się jaguarem. Wskazał, gdzie w Poznaniu stał pomnik Mao-Tse-Tunga. Dzięki niemu brat odnalazł siostrę, a on sam odkrył, że mężczyzna podający się za dziennikarza z NRD wcale nim nie jest. Można byłoby go posądzić o zbieractwo natrętne, bo gdy tylko widział coś związanego z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, od razu chciał to mieć.

Cztery niewielkie pokoje, a w nich tysiące odbitek, klisz, taśm filmowych, plakatów, broszur i książek. Poukładane w stosach, segregatorach, pochowane w szafkach, poustawiane na półkach i pochowane w kartonach. Te ostatnie oznaczone napisem "do sprawdzenia" - z roku na rok było ich coraz mniej. Do tego skanery, komputery i dyski ze zdigitalizowanymi zbiorami.

Jedno z pomieszczeń archiwum MTPTVN 24 Poznań

Tak wygląda archiwum MTP, czyli Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ale tak naprawdę ten skrót należałoby rozwijać inaczej - Archiwum Mikszo Tomasza, Poznań. Bez tego człowieka tysiące poznaniaków nie mogłyby się zachwycać zdjęciami starego Poznania i tego czym kiedyś zachwycały się tłumy na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Teraz tego zabraknie. Bo jego już nie ma. Tomasz Mikszo zmarł w środę.

Fundator podróży do przeszłości

O Tomaszu Mikszo świat dowiedział się siedem lat temu. Wtedy założył profil Zwiedzamy MTP na Facebooku.

- Targi w 2012 roku zaczęły się otwierać na poznaniaków i wówczas zaczęliśmy organizować wycieczki po naszych terenach. Profil miał służyć przekazywaniu informacji o kolejnych wycieczkach. Podawanie terminów wycieczek było tylko początkiem. Ponieważ dostałem zgodę na wykorzystywanie materiałów z archiwum MTP, grzechem byłoby nie pokazać ich poznaniakom. Są więc i zdjęcia i materiały wideo prezentujące targi oraz miasto na przestrzeni wielu lat - mówił Mikszo w rozmowie z portalem epoznan.pl.

Najpierw wypuścił w świat film pokazujący pierwsze powojenne Targi z 1946 r. Potem dziesiątki innych nagrań i tysiące zdjęć.

Jak to, na którym - chyba najczęstszy gość Targów w historii - Józef Cyrankiewicz, pięciokrotny premier Polski w okresie PRL, zachwyca się jaguarem.

Albo te z 1955 r., gdy po raz pierwszy na Targach pojawili się Chińczycy, którzy pawilon numer 10 przemienili w chiński budynek i postawili pomnik Mao Tse-Tunga.

Chińscy goście na poznańskich targach
Chińscy goście na poznańskich targachTVN 24

Detektyw historii

Wiele zdjęć kryło zagadki, które pomagali mu rozwiązać internauci. To oni też przekazywali do archiwum swoje rodzinne pamiątki związane z Targami, dzięki czemu zbiory archiwum rosły w górę i pęczniały na boki. Trafiały się prawdziwe perełki - jak rodzinny album z Powszechnej Wystawy Krajowej. Czy katalog pawilonu USA z 1962 roku, w którym do poznaniaków zwracał się sam prezydent J. F. Kennedy.

Był świadkiem, a nawet niejako kreatorem niebywałych historii - jak ta, gdy na kadrze kroniki targowej z 1956 roku mężczyzna rozpoznał swoją siostrę. Na filmie w stroju bamberki (gdy 300 lat temu Poznań nawiedziła epidemia cholery, miasto zasiedlili przybysze z Bambergu; bamberka stałą się jednym z symboli Poznania) podawała nożyczki premierowi Cyrankiewiczowi, by ten otworzył Targi.

Kronika targowa z 1956 r.
Kronika targowa z 1956 r.Archiwum MTP

Wyjaśniał i korygował targowe legendy. Że na przykład wbrew powtarzanym plotkom nigdy nie otrzymał pensji w dolarach, nad czym do końca ubolewał. Bo pracę na Międzynarodowych Targach poznańskich zaczynał jeszcze w PRL-u. W 1985 r. został "rzeczoznawcą do spraw zaopatrzenia". Jak sam mówił, pod tą górnolotną nazwą krył się po prostu zaopatrzeniowiec. Potem był kierownikiem magazynu, targowego rejonu i parkingu. Pełnił także przez wiele lat funkcję członka Rady Nadzorczej MTP i przewodniczącego związków zawodowych.

Przez te 34 lata poznał setki pracowników, wyciągał od nich wspomnienia i anegdoty. I opowiadał je innym.

Taką na przykład o Józefie Cyrankiewiczu zwiedzającym pawilon nr 15. Najwyższy na Targach budynek miał siedem kondygnacji, jednak zbudowany był tak, że co pół piętra zaczynała się nowa – naprzemiennie raz w lewą raz w prawą stronę. W efekcie w budynku mieściło się aż 11 pięter.

– Cyrankiewicz wjeżdżał windą i zaczynał zwiedzanie pawilonu od tarasu widokowego na samej górze. Stamtąd schodził na kolejne piętra. Gdzie wszedł, tam częstowano go alkoholem. Tu winko, tam wódka, gdzie indziej szampanskoje igristoje. Nigdzie nie odmówił. Ale pion trzymał do końca wizyty! – opowiadał ze śmiechem.

Józef Cyrankiewicz z papierosem w dłoniach na Międzynarodowych Targach PoznańskichArchiwum MTP

Przypominał też o najważniejszych rocznicach w Polsce, Poznaniu i tych najważniejszych - targowych. Choćby o Poznańskim Czerwcu 1956 r., gdy tłum protestujących robotników przeszedł przez tereny targowe.

28 czerwca 1956 r. uczestnicy pochodu na terenie MTP. Fotografia z biuletynu informacyjnego nr 7 - wrzesień 1956 Wolnej EuropyArchiwum MTP

Czy o Powszechnej Wystawie Krajowej z 1929 r., największej wystawie, jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce, pokazującej dorobek pierwszej dekady kraju, który po 123 latach wrócił na mapy.

Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że w pawilonie radzieckim prezentowano repliki sputników, w tym tego, którym wystrzelono w kosmos psa Łajkę, a w odpowiedzi Amerykanie przywieźli skafander kosmonauty i kamień z księżyca.

W pawilonie ZSRR można było podziwiać makiety sputnikówArchiwum MTP

Że to w Poznaniu miała miejsce premiera Syreny. Kultowe auto pokazywano już w 1955 r, dwa lata przed rozpoczęciem seryjnej produkcji. Model był bogato zdobiony, miał dach z dermy, a drzwi otwierały się w drugą stronę.

- To tak zwane "kurołapy". Chodziło o to, żeby jak rolnik jedzie przez wieś, mógł łapać kury - śmiał się wtedy Mikszo.

Poznaniacy Syrenę zobaczyli dwa lata przed premierąarchiwum MTP / TVN24.pl

Że w 1957 r. na targach pito pierwszy raz w Polsce Coca-Colę, którą przywieźli Amerykanie.

To on też odkrył, że mężczyzna, który w kronice targowej przedstawiany jest jako dziennikarz z NRD wcale nim nie jest. Gra go aktor, a konkretniej Mieczysław Pawlikowski, który kilka lat później stał się sławny po tym jak zagrał Zagłobę w "Panu Wołodyjowskim".

Szajbus

Tomasz Mikszo nie tylko "wykopywał spod ziemi" zdjęcia i filmy, ale miał też olbrzymi talent do opowiadania o nich. I robił to z wielkim poczuciem humoru.

Gdy przy okazji targów mody rozmawiano z nim o pokazach sprzed lat odpowiadał: - Przed laty albo modelki były ładniejsze albo miałem lepszy wzrok.

Tomasz Mikszo wspomina targi mody sprzed lat
Tomasz Mikszo wspomina targi mody sprzed lat TVN24 Poznań

Gdy prezentował plakaty propagandowe z lat 50., zwracał uwagę na plakat opatrzonym hasłem "Chłopi polscy - zwiedzając kołchozy Ukrainy - na własne oczy przekonali się o wyższości socjalistycznej gospodarki". Po czym złośliwie komentował: - Szkoda, że nie spotkali jeszcze Chruszczowa, który nie powiedział im jak sadzić kukurydzę.

A gdy publikował zdjęcie dygnitarzy na czele z premierem Cyrankiewiczem popijających wódkę, podpisywał je jako "miłośnicy wody życia z dębowych beczek".

"Miłośnicy wody życia z dębowych beczek"Archiwum MTP

Humor nie opuścił go nawet, gdy dowiedział się o chorobie. Lekarze dawali mu pół roku. Przeżył 2,5 roku. Nie rzucił palenia - jak mówił, by "rak nie miał z nim łatwego życia". I straszył swojego asystenta, że jak zdjęcia nie będą odpowiednio zeskanowane, to... po śmierci będzie go straszył. - Będę tu przylatywał i robił ci "łuu" - mówił przy mnie.

Pytany przed rokiem przez Głos Wielkopolski czy MTP to miejsce dla pracoholików. Odpowiedział: - Dla szajbusów.

Książka "Pewuka. Cud nad Wartą" pojawi się w księgarniach w czerwcu

W tym samym wywiadzie wspominał wielkich ludzi MTP. - Targi mają wspaniałą rzecz - szczęście do ludzi, począwszy od Edwarda Mazurkiewicza, prawej ręki Cegielskiego (Hipolit Cegielski - poznański przemysłowiec i działacz - przyp. red.) , który myśląc o Targach nie rozpatrywał ich wyłącznie w kategorii biznesu, tylko by włączyć w to wszystko miasto. Kiedy popatrzymy na lata 20. XX wieku, kiedy to wszystko się zaczynało w biednym Poznaniu, zobaczymy też Drwęskiego (Jarogniewa), Ratajskiego (Cyryla - obaj to byli prezydenci Poznania w dwudziestoleciu międzywojennym - przyp. red.). A po wojnie nastąpił czas Askanasa (Stefana), Węgrzyka (Zygmunta), Byrta (Andrzeja), Trawy (Przemysława - wszyscy to byli dyrektorzy lub prezesi MTP - przyp. red.), co świadczy, że jako MTP mieliśmy i mamy szczęście do ludzi - mówił przed rokiem Głosowi Wielkopolskiemu.

Targi miały też szczęście do Tomasza Mikszo. Archiwista MTP zmarł w wieku 62 lat. Osierocił czworo dzieci - dwie córki i dwa fanpage "Zwiedzamy MTP" i "Powszechna Wystawa Krajowa Poznań 1929".

Zdążył spełnić marzenie - napisać książkę. "Pewuka. Cud nad Wartą" w czerwcu pojawi się w księgarniach.

Prawdopodobnie ostatnie zdjęcie Tomasza Mikszo zrobione podczas konferencji dotyczącej obchodów 90. rocznicy Powszechnej Wystawy Krajowej (13 maja 2019 r.)Filip Czekała

Autor: Filip Czekała/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Tomasza Mikszo

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24