Muzeum skupiające ponad 20 instytucji powstanie w ciągu najbliższych 3 lat w Poznaniu. Ma promować dziedzictwo Ostrowa Tumskiego i Śródki.
Zamierzeniem organizatorów muzeum jest włączenie w jego struktury m.in. powstającego w Poznaniu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, instytucji kościelnych, obiektów edukacyjnych i gastronomicznych czy Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.
Ekorozproszenie
Ekomuzeum, zwane też muzeum rozproszonym czy parkiem historycznym, ma być połączeniem tych atrakcji, które na Śródce i na Ostrowie Tumskim już funkcjonują.
- Nie chodzi o tworzenie nowych inwestycji, ale o powiązanie ich w jeden pakiet - powiedziała Monika Herkt zastępca dyrektora Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu, które przygotowało projekt.
Z jednym biletem
Zwiedzający, kupując jeden bilet, będzie mógł odwiedzić ICHOT, Muzeum Archidiecezjalne, katedrę czy rezerwat archeologiczny.
- Chcemy do tego dołączyć usługi gastronomiczne czy noclegowe. Liczymy, że w 1050. rocznicę chrztu Polski będziemy mogli zaprezentować turystom w pełnej krasie i atrakcyjności to symboliczne miejsce w wymiarze naszej tożsamości kulturowej – powiedziała Herkt.
Europejskie dziedzictwo
Herkt poinformowała też, że rozpoczęto przygotowania do uzyskania dla Ostrowa Tumskiego Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Znak ten nadawany jest przez Unię Europejską obiektom i miejscom, które odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub w budowaniu Unii Europejskiej. Pierwsza nekropolia Piastów
Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i najcenniejszą historycznie częścią Poznania. Tam powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się też pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.
Koszty, jakie może pochłonąć stworzenie muzeum, nie są póki co znane.
Autor: kk/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0) | Radomil