Stworzyli ludzki łańcuch i tak przenieśli książki ze starej do nowej biblioteki

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Rawicz. Przeprowadzka biblioteki. "Łańcuch rąk" przeniósł książki
Rawicz. Przeprowadzka biblioteki. "Łańcuch rąk" przeniósł książkiRawicka Biblioteka Publiczna
wideo 2/6
Rawicka Biblioteka PublicznaRawicz. Przeprowadzka biblioteki. "Łańcuch rąk" przeniósł książki

Ponad 600 osób pomogło w przeprowadzce rawickiej biblioteki do nowego budynku. Wolontariusze stworzyli łańcuch, podając sobie paczki z książkami z rąk do rąk.

- Dziękuję Wam, że tak licznie przyszliście na dziedziniec multibiblioteki i chcecie pomóc. (...) Dzięki temu Waszemu wkładowi multibiblioteka zacznie pracować - mówił tuż przed rozpoczęciem akcji Paweł Szybaj, zastępca burmistrza gminy Rawicz.

Do przeniesienia było 3400 paczek z książkami. Do pokonania - 350 metrów - tyle dzieli starą siedzibę Rawickiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Targowej od nowego budynku Rawickiej Multibiblioteki przy ulicy Szarych Szeregów.

Od uczniów po seniorów

- W akcji miało wziąć 470 osób. Przeliczyliśmy sobie trasę od starej siedziby do nowej i stwierdziliśmy: to starczy. Ale ludzie dalej się zgłaszali, przyszło ich ponad 600. Dla mnie to coś niezwykłego - nie kryje ekscytacji Adrianna Kaczmarek, dyrektor Rawickiej Biblioteki Publicznej.

Cała akcja ruszyła o godzinie 12 i zajęła dwie godziny. - To było praca wielopokoleniowa: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, strażacy, policja i mieszkańcy - mówi Kaczmarek.

W sumie do przeniesienia do nowej siedziby jest 100 tysięcy książek. W piątek przenoszono jedynie te, które dotychczas znajdowały się w bibliotece w rawickim Domu Kultury. - Przenieśliśmy połowę z 3400 przygotowanych paczek. Z drugą połową już sobie poradzimy sami - mówi Kaczmarek.

Opuścili siedzibę po ponad 70 latach

Rawicka Multibiblioteka ma zostać otwarta w pierwszym kwartale 2023 roku. - Chcielibyśmy, by nastąpiło to w lutym - liczy Kaczmarek.

Do tego czasu czytelnicy mogą korzystać m.in. z filii na Sierakowie, znajdującej się 750 metrów dalej.

Rawicka Biblioteka Publiczna opuszcza Dom Kultury po ponad 70 latach. W nowej siedzibie czytelnicy będą mogli korzystać m.in. ze strefy muzyki, strefy nauki i zabawy, przewidziano też miejsce na gry playstation i planszowe, część multimedialną czy strefę relaksu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Rawicka Biblioteka Publiczna

Pozostałe wiadomości