Od 1 stycznia 2015 roku, Chocz, położony na południowym wschodzie Wielkopolski, ponownie jest miastem. - To była wola wielu pokoleń - przyznaje burmistrz Marian Dariusz Wielgosik.
Równo 145 lat czekali mieszkańcy Chocza, aby ich miasto na powrót uzyskało prawa miejskie. Te zostały im odebrane w 1870 roku nakazem cara Mikołaja II. Można powiedzieć "w końcu", bo nie była to pierwsza próba.
- Chocz istnieje już 720 lat i niemal do końca XIX wieku te prawa miał, więc można powiedzieć, że nie zostały one nam nadane, a zwrócone. Staraliśmy się o nie już w 1997 roku, ale wtedy próba się nie powiodła. Teraz było inaczej. Zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za zmianą. Ludzie tutaj od zawsze czuli się mieszkańcami miasta. To była wola wielu pokoleń - mówi w rozmowie z tvn24.pl burmistrz Chocza, Marian Dariusz Wielgosik.
Co dalej?
Nowe prawa to również nowe zobowiązania. Jak przyznaje burmistrz, teraz powinno pojawić się więcej okazji do rozwoju miasta.
- Sam Chocz z pewnością zyskuje prestiżowo. Po konsultacjach z mieszkańcami wiemy też jakie są ich główne oczekiwania. Wielu z nich duży nacisk kładzie na odnowę pięknych kamieniczek wokół dwóch rynków. Będziemy się starać, choć mimo uzyskania nowych praw, nasz budżet się nie zmienia - dodaje Wielgosik.
Chocz na zdjęciach:
Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Chocz