Uczniowie szkół podstawowych w Poznaniu znów będą płacić za bilety komunikacji miejskiej. Ofertę bezpłatnych przejazdów zastąpiono biletem rocznym za 60 złotych. Zostało kilka dni, by go kupić.
Tylko do końca września uczniowie szkół podstawowych w Poznaniu oraz okolicznych gmin objętych specjalnym porozumieniem mogą jeździć komunikacją za darmo. Rozwiązanie, które przyjęto dwa lata temu, od października przestanie funkcjonować - tak zdecydowali w marcu poznańscy radni.
"W tym roku, z uwagi na konieczność sfinansowania przez Poznań zwiększonych - wskutek działań rządu - wydatków na oświatę i brak zapewnienia środków na to zadanie, nie ma możliwości dopłacania tak dużych kwot do komunikacji, jak w roku minionym. Wydatki w budżecie Poznania 2020 na dopłatę do transportu zostały zmniejszone o 15 mln zł. Utrzymanie wysokiego standardu przewozów, do którego przyzwyczaili się już mieszkańcy, jest możliwe, pod warunkiem uzupełnienia brakującej kwoty wpływami z biletów. Stąd konieczność podwyższenia cen" - informował wówczas Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Zmiany
Nowe ceny biletów obowiązują już od 1 lipca. Ale uczniowie mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji do końca września br. Co potem?
"Zastąpione będą uprawnienia do bezpłatnych przejazdów na liniach ZTM uczniów szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie miasta Poznania lub gmin objętych porozumieniami międzygminnymi - rocznym biletem specjalnym obowiązującym od 1 października do 30 września roku kolejnego na strefę A+B+C+D w cenie 60 zł" - podaje ZTM.
Z takiego biletu rocznego mogą skorzystać również uczniowie szkół podstawowych z innych gmin objętych porozumieniem międzygminnym. Chodzi o gminy: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Duszniki, Kaźmierz oraz Zaniemyśl.
Żeby zakupić bilet roczny, trzeba posiadać imienny bilet elektroniczny. Jak uzyskać kartę PEKA? Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć do niego zdjęcie w formacie jpg lub png. Formalności można załatwić przez internet lub w wybranym Punkcie Obsługi Klienta ZTM.
Korzystali przez dwa lata
Uczniowie mogli korzystać z darmowej komunikacji od września 2018 roku. Takie rozwiązanie poparła wtedy większość radnych.
- To dobry krok, który wpłynie na propagowanie komunikacji publicznej - zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców – tłumaczył wówczas prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Uprawnione do korzystania z bezpłatnych przejazdów były dzieci i młodzież do ukończenia 15. roku życia, ucząca się w szkołach podstawowych, a także uczniowie innych typów szkół, realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego, w tym np. szkół artystycznych – muzycznych czy plastycznych.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: K. Lesińska/MPK Poznań