Poznański hotel Ikar zostanie zamieniony w izolatorium. Trafiać do niego mają pacjenci chorzy na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby oraz osoby oczekujące na wynik testu na obecność koronawirusa. W okolicach szpitala zakaźnego uruchomiono "hotel dla medyka". Jest przeznaczony dla pracowników szpitala, którzy z obawy o bliskich nie chcą przebywać z rodzinami.
Hotel przy ulicy Solnej w Poznaniu jest już zamknięty. W środku trwa dekontaminacja: wszystkie pomieszczenia zostaną dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane.
Wszystko po to, by już na początku przyszłego tygodnia móc przyjąć pierwszych chorych na koronawirusa lub oczekujących na wyniki testu.
- Udało nam się dojść z wojewodą do porozumienia w tym zakresie. Będą tam przebywali chorzy w bardzo dobrym stanie. Będą mieli zagwarantowaną opiekę medyczną - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Zawarcie umowy pomiędzy poznańskim szpitalem zakaźnym a hotelem Ikar potwierdził w czwartek Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.
164 pokoje do dyspozycji
- Izolatorium ma służyć osobom, które w sposób łagodny przechodzą chorobę i nie ma konieczności hospitalizowania ich w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej - tam będą przebywały osoby, których stan jest poważniejszy. W rezultacie będziemy mieli więcej miejsc dla osób, które trudniej przechodzą koronawirusa – powiedział Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.
W izolatorium przygotowane będą 164 pokoje, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.
W budynku zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania: "brudna" - dla osób chorych i "czysta" - dla zdrowych.
Szpital miejski zapewni w izolatorium opiekę medyczną. Hotel z kolei przygotowuje posiłki, które pod drzwi izolatek będą dostarczali wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża. Te trzy razy dziennie mają być przekazywane osobom przebywającym w budynku.
Służby wojewody i szpital zapewnią obsłudze izolatorium środki ochrony osobistej. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ.
Hotel Ikar należy do AMW Hotele, to spółka Skarbu Państwa, która posiada 13 hoteli ulokowanych w 11 największych miastach Polski. Większość obiektów w przeszłości służyła celom wojskowym jako koszary albo internaty wojskowe (jak kiedyś hotel Ikar w Poznaniu).
Będzie drugie izolatorium i "hotel dla medyka"
Jak informował Tomasz Stube, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda prowadzi końcowe uzgodnienia w sprawie uruchomienia drugiego izolatorium. Obiekt posiadający 155 pokoi jest również zlokalizowany w Poznaniu.
W okolicach szpitala zakaźnego ma zostać uruchomiony także "hotel dla medyka". Będzie on przeznaczony dla pracowników szpitala, którzy z obawy o bliskich, nie chcą przebywać z rodzinami.
Jeszcze w czwartek Joanna Żabierek, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Poznania informowała, że ten ma się znaleźć w oddalonym o około 2 km w linii prostej Hotelu Camping Malta nad jeziorem Maltańskim (to budynek należących do Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji).
W piątek Wojewódzki Urząd Wojewódzki poinformował o zmianie lokalizacji na hotel Moxy na Ławicy, oddalony od szpitala o ponad 13 km. Jak nas poinformowano, zaważyły o tym przede wszystkim względy finansowe. Hotel ruszył w sobotę. Na potrzeby medyków przygotowano obiekt ze 120 pokojami.
- Będzie on do dyspozycji szpitala, tak długo, jak będzie to konieczne. Funkcjonowanie hotelu dla medyka, wraz z kosztami noclegu i śniadań, będzie w całości sfinansowane przez Polski Holding Hotelowy - poinformowała Sonia Michejda z Polskiego Holdingu Hotelowego.
Do tej pory na potrzeby personelu medycznego PHH przekazał swoje obiekty w Krakowie i Warszawie. Znajdujący się w centrum Krakowa Hotel Royal został przekształcony w bazę noclegową dla kadry medycznej Szpitala Uniwersyteckiego, a stołeczny Hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport od poniedziałku przyjmuje personel Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Źródło: TVN 24 Poznań, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24