Artyści wystąpili w zrujnowanej, zabytkowej parowozowni w Poznaniu. W 2018 roku ma tam zacząć działać pierwszy w Polsce profesjonalny teatr akrobatyczny. Plan przewiduje budowę sceny z widownią dla 500 osób, oraz sali prób. Prace mają się rozpocząć w 2017 roku.
Scena Parowozownia to pomysł działającego w Poznaniu Teatru "Z głową w chmurach". Tworzy go kilkanaście osób, które od blisko dziesięciu lat chodzą na szczudłach, ale też uczą dzieci i młodzież podstaw akrobatyki. Grupa występowała w całej Polsce i za granicą. Od wielu miesięcy pracują nad stworzeniem w dawnej parowozowni na poznańskim Łazarzu stałej siedziby.
Szkoła akrobatów
Budynek tzw. lokomotywowni wachlarzowej powstał na Łazarzu na przełomie XIX i wieku. Do lat 90. był użytkowany przez Polskie Koleje Państwowe. Od blisko 10 lat parowozownia stała opuszczona, przeznaczona była do rozbiórki. W połowie 2015 roku stara parowozownia została wpisana na listę zabytków.
Adaptacja obiektu kosztować ma kilkanaście milionów złotych. Pieniądze na realizację Sceny Parowozownia będą pochodzić ze środków unijnych i od prywatnych sponsorów. W parowozowni znajdzie się m.in. siedziba Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej, gdzie kształcić się będą młodzi akrobaci.
Jak podkreślają twórcy przedsięwzięcia, podobne adaptacje dawnych parowozowni na potrzeby przedsięwzięć kulturalnych były już realizowane w Polsce i Europie. Jednak obiekt w Poznaniu będzie unikatowym teatrem akrobatycznym, znajdującym się w tego typu przestrzeni.
- Część polskich widzów zna słynny kanadyjski teatr akrobatyczny Cirque du Soleil. Chcemy, by Scena Parowozownia stała się perełką na kulturalnej mapie Polski i by u nas można było zobaczyć równie piękne przedstawienia - mówił Tomasz Rodak, szef Teatru "Z głową w chmurach".
Nawiązanie do tradycji
Koncepcja Sceny Parowozownia nawiązuje do tradycji przedwojennych. W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Do wybuchu II wojny światowej odbywały się tam przedstawienia cyrkowe, po wojnie w obiekcie mieściły się magazyny. Budynek spłonął w 1994 roku.
Teatr "Z głową w chmurach" istnieje od 2007 r. Współpracuje z uznanymi zespołami akrobatycznymi o międzynarodowej renomie. Od 2013 roku "Z głową w chmurach" jest współgospodarzem działającej w Poznaniu Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej.
Autor: FC / Źródło: PAP