Poznań

Ostrów Lednicki miejscem chrztu Polski? "To jedyna ceremonia, z którą można to łączyć"

Poznań

Tu odbyły się chrzciny Mieszka I?
TVN 24Prof. Elżbieta Jastrzębowska badała dziesiątki podobnych obiektów na całym świecie

Choć stuprocentowej pewności nie ma, naukowcy nie mają wątpliwości - odkryte na Ostrowie Lednickim (woj. wielkopolskie) dwa baseny były baptysterium. - Skoro mamy tu wodę, to innej możliwości nie ma - mówi prof. Elżbieta Jastrzębowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niej, to właśnie tu Mieszko I miał przyjąć chrzest.

Choć obiekt odkryto już 28 lat temu, teraz ponownie przyglądali się mu naukowcy. - W tej chwili nasza wiedza jest bogatsza. Mogąc porównać ten obiekt z innymi budowlami, których w Polsce w ogóle nie ma, mogę stwierdzić, że skoro mamy tu wodę, nie ma innej możliwości: to baptysterium - mówi prof. Elżbieta Jastrzębowska, ekspertka historii wczesnego chrześcijaństwa. Takiego typu obiekty sakralne, jak ten na Ostrowie Lednickim, badała wielokrotnie.

- Tego typu baptysteria były bardzo rozpowszechnione. Znam takich kilkadziesiąt, jak nie setki, wokół morza Śródziemnego, na północ do Nadrenii oraz na wschód na Krym oraz w Azji Mniejszej - wyjaśnia.

Kamień sprowadzali łodziami

Baptysterium połączone było z palatium, czyli siedzibą książęcą. Jak podkreśla, budynek był olbrzymi, według jej szacunków, jego wysokość sięgała kilkunastu, a może nawet 20 metrów. - Jest to duża budowla krzyżowa z zaokrąglonymi kątami prostymi, które tworzą rodzaj absydy, zbudowane z kamienia, który musiał być sprowadzony łodziami - tłumaczy.

Podkreśla jednak, że zwykle przedmiotem jej badań były starsze obiekty od tego na Lednicy.

- Datowanie tego obiektu, to jedyna rzecz, która jest pewna. Ustalona jest na podstawie różnych kryteriów. Wypada ona na lata panowania Mieszka I. Charakter religijny obiektu wydaje się niewątpliwy, a ponieważ był tam basen na wodę, a w zasadzie dwa symetryczne baseny, można zakładać, że było to chrześcijańskie baptysterium - mówi.

Polewali wodą głowy

Jak wyjaśnia, odkryte fragmenty basenów miały kilkanaście centymetrów głębokości. Ludzie, którzy prawdopodobnie przyjmowali tu chrzest, polewani byli wodą na głowę a nie, jak w niektórych obiektach, wchodzili do wody.

- Jedyną ceremonię w tym czasie, z którą można łączyć ten obiekt, to właśnie chrzest Mieszka I. Pewności stuprocentowej jednak nie mamy. Nie mamy bowiem z tych czasów źródeł pisanych, co jest wyjątkowym ewenementem - kończy Jastrzębowska.

Badali baptysterium na Ostrowie Lednickim
Badali baptysterium na Ostrowie LednickimTVN 24 Poznań

Autor: FC/sk / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości