Co jest w naszym wnętrzu? Jak zrobić krem z alg? Czy gaz można przelewać niczym ciesz z naczynia do naczynia? Na te pytania poznaniacy mogli znaleźć odpowiedzi na Wydziale Biologii UAM, w ramach III Nocy Biologów.
26 ośrodków naukowych w kraju zorganizowało trzecią ogólnopolską Noc Biologów. Miłośnicy biologii mogli dowiedzieć się m.in. ile trwa odruch, jak ptaki znajdują drogę podczas wędrówek dziennych i nocnych oraz jak zrobić gumowe jajko.
W imprezie od pierwszej edycji uczestniczy Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W tym roku, jak mówi prof. Przemysław Wojtaszek, poznaniacy mogli z między innymi zajrzeć do własnego wnętrza i przekonać się jakie organizmy mogą żyć w naszym ciele.
O robaczkach co wyżerają
- Pokazujemy tu, w jaki sposób na rzeczy, które są zwykłe na pierwszy rzut oka dla przeciętnego zjadacza chleba, spojrzeć zupełnie inaczej. Po raz pierwszy mamy duży blok propozycji o naszym zdrowiu, dotyczący paracytologii, czyli nauki o pasożytach i chorobach, o boreliozie, tasiemcach i bąblowcach. Ogólnie o robaczkach, które mogą wyżreć nas od środka - mówi półżartem prof. Wojtaszek.
Wiele ekspozycji i pokazów było związanych z wnętrzem roślin i ludzkiego ciała.Organizatorzy ubolewają, że po raz kolejny podczas imprezy nie było śniegu, co nie pozwoliło na zorganizowanie kilku atrakcji.- Od pierwszej edycji nosimy się z zamiarem pokazania jak na śniegu rozpoznawać zwierzęce tropy. Po raz trzeci jednak się nam nie udało - żałuje prof. Wojtaszek.
Najlepiej dotknąć
Profesor nie ukrywa, że największym powodzeniem cieszyły się te miejsca, gdzie zwiedzający mogli dotknąć eksponatów lub zrobić coś sami.
- Najbardziej oblegane jest to, co można zrobić samemu lub dotknąć. Mamy salę ze straszykami. są to duże stawonogi, które można złapać na ręce. Po terenie wędruje też opiekunka z legwanem, mamy również dwa węże, pytona i anakondę. Poza zwierzętami są też laboratoria, gdzie własnymi rękoma można wydzielać różne substancje i zrobić doświadczenie, np. domowymi metodami wyizolować własne dna - mówi profesor.
Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się z kolei z roku na rok wykłady, na które przychodzi coraz mniej ludzi.
Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, które ma popularyzować nauki biologiczne. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.
Autor: kk//ec / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań