Za oddanie osocza w tym mieście dają roczny karnet na basen

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24, PAP
Jarocin. Oddają osocze, odstają karnety na basenTVN24
wideo 2/8
TVN24Jarocin. Oddają osocze, odstają karnety na basen

"Dobro wraca, dlatego każdy ozdrowieniec, który zdecyduje się na oddanie osocza, otrzyma roczny karnet na basen w jarocińskim Aquaparku" - zachęca tamtejszy burmistrz. Jego ważność będzie liczona od dnia otwarcia basenów. Chętni już są, czy przekonał ich obiecany karnet?

Osocze ozdrowieńców jest na wagę złota dla osób, które walczą z COVID-19. Neurolog z Gorzowa Wielkopolskiego, za oddanie osocza na ten szczytny cel, oferowała bezpłatną wizytę lekarską. Z kolei premier Mateusz Morawiecki obiecał darczyńcom ulgi podatkowe.

Władze Jarocina (woj. wielkopolskie) też mają swój sposób na to, by zachęcić mieszkańców do pomagania. - Przygotowaliśmy propozycję dla ozdrowieńców, którzy chcieliby przekazać osocze w punkcie krwiodawstwa w Poznaniu bądź w Kaliszu. Po pierwsze oferujemy możliwość transportu przez nasze oddziały obrony cywilnej. Możemy zawieźć taką osobę do punktu krwiodawstwa i przywieźć, a jako bonus dajemy karnet na wstęp do Aquaparku - mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Taki karnet ma być ważny przez rok. - Wiem, że pewnie niektórzy mogą się śmiać z tego pomysłu, bo teraz baseny nieczynne, ale kiedyś w końcu znów będą otwarte. Ważność karnetu będzie liczona właśnie od tego momentu ich otwarcia. (...) To miła i sympatyczna rzecz, ale myślę, że nie to będzie decydowało o tym, czy ktoś zechce pomóc  - dodaje burmistrz.

W podobnym tonie wypowiada się jeden z ozdrowieńców, który w miniony poniedziałek oddał osocze.

- Osocze oddaje się z chęci pomocy. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Nigdy nie wiadomo, kto tego osocza będzie potrzebować. Może jutro to będzie ktoś z mojej rodziny? - mówi Bartłomiej Cuprych, mieszkaniec Jarocina.

Do tej pory spośród mieszkańców Jarocina kilkadziesiąt osób zadeklarowało chęć oddania osocza w Kaliszu lub Poznaniu. - Trzy osoby już udały się same bądź z naszym transportem do Poznania. (...) Kilkadziesiąt kolejnych osób się zgłosiło i czeka na konsultacje z lekarzem, który zdecyduje, czy dana osoba może być dawcą - dodaje Pawlicki.

SPRAWDŹ, GDZIE MOŻESZ ODDAĆ OSOCZE. LISTA OŚRODKÓW>>>

PORTRET ZA OSOCZE. NIEZWYKŁA AKCJA FOTOGRAFÓW>>>

Jak pobiera się osocze?krwiodawcy.org

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: