Google z wizytą w kórnickim Zamku

W poniedziałek Google wykonywało zdjęcia w kórnickim Zamku
W poniedziałek Google wykonywało zdjęcia w kórnickim Zamku
Źródło: TVN 24

Zamek w Kórniku (woj. wielkopolskie) należący kiedyś do rodu Działyńskich trafił do bazy Google Street View. W kolejce czeka już zamek w Wałbrzychu.

- Od jakiegoś czasu wiadomo, że jak cię nie ma w Google, to cię nie ma. Odnosi się to zarówno do ludzi jak i instytucji - przekonuje Magdalena Biniaś–Szkopek z Zamku w Kórniku.

Dlatego do muzealnych pomieszczeń neogotyckiego zamku pod Poznaniem wpuszczono maszynę najnowszej technologii "Trolley" do wykonywania zdjęć panoramicznych 360 stopni.

Było to pierwsze miejsce w Polsce, gdzie użyto tego urządzenia. W kolejce czeka już Zamek Książ w Wałbrzychu. Będą to na razie jedyne dwa zamki jakie sfotografuje Google w Polsce.

Kórnickie tajemnice

Od rana do popołudnia z umieszczoną na wózku aparaturą zawitano do niemal wszystkich dostępnych na co dzień pomieszczeń. - Ominęliśmy jedynie miejsca najsłabiej oświetlone, których maszyna nie była w stanie sfilmować. Zostawiliśmy też kilka tajemnic dla osób, które przyjadą zobaczyć nas w oryginale - mówi Biniaś–Szkopek.

- Chcemy spopularyzować wiedzę o Zamku nie po to, żeby ktoś zobaczył i zrezygnował z przyjazdu, ale by raczej zapragnął zobaczyć więcej. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyciągniemy kolejnych turystów - kończy Biniaś–Szkopek.

Nowe zdjęcia

23 kwietnia Google udostępniło nowe zdjęcia w bazie Street View. Zdjęcia z Wielkopolski przedstawiają głównie zielone tereny w Poznaniu. Znalazły się tam także wolsztyńska parowozownia czy właśnie kórnicki Zamek sfotografowany od zewnątrz.

Na efekty poniedziałkowej sesji fotograficznej trzeba poczekać kilka miesięcy.

Biała Dama

Historia kórnickiego Zamku sięga średniowiecza. Był m.in. własnością rodu Górków i Działyńskich. W 1574r. gościł w nim jadący na koronację Henryk Walezy. Obecny kształt pochodzi z XIX wieku za sprawą przebudowy przeprowadzonej przez Tytusa Działyńskiego. Z Zamkiem związana jest legenda głosząca, że po parku i komnatach nocami przechadza się Biała Dama czyli Teofila z rodu Działyńskich. Nazwa ta pochodzi od koloru sukni w jakiej jest ubrana na jedynym portrecie.

Autor: FC/par/k / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: