Dwa pociągi na jednym torze. Symulacja internauty

You Tube | de007rSymulacja zdarzenia w Palędziu

Specjalna komisja ustala, jak to się stało, że na trasie kolejowej Palędzie - Buk (woj. wielkopolskie), dwa pociągi jadące w przeciwnych kierunkach znalazły się tam na jednym torze. Tymczasem w internecie pojawiła się właśnie amatorska symulacja niebezpiecznego zdarzenia.

"Przedstawione w filmie przyczyny wjechania pociągu Regio 77231 na tor nr 1 są jedynie hipotezą. Film powstał na podstawie materiałów, które ukazały się na stronach internetowych w dniu zdarzenia" - wyjaśnia autor filmu, d007er. Na jego kanale w serwisie YouTube można zobaczyć także symulacje innych wypadków kolejowych oraz filmy przedstawiające różne pociągi.

Nie widział semafora?

Autor filmu twierdzi, że przyczyną wjechania na ten sam tor dwóch pociągów było zignorowanie sygnału stój. To jedna z hipotez rozważanych przez kolejarzy. - Wśród rozważanych przyczyn jest m.in. możliwość przejechania sygnału 'stój' przez jeden z pociągów. Na razie nie wiadomo, z jaką prędkością jechały naprzeciw siebie oba składy - powiedział Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK.

W środę do późnej nocy specjalnie powołana komisja kolejowa zbierała materiały do dokumentacji, w tym zdjęcia z okolic stacji Palędzie (Wielkopolska). Członkowie komisji mają 30 dni na przedstawienie wyników swojej ekspertyzy, która posłuży policji i prokuraturze w prowadzeniu ewentualnej sprawy.

Sprawdzano sprawność wszystkich urządzeń kolejowych, takich jak sygnalizacja świetlna. Zdaniem przedstawicieli kolei na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na jej wadliwość.

O metry od tragedii

Pociąg relacji Poznań-Nowy Tomyśl wyjechał ze stacji Palędzie. Z naprzeciwka jechał skład relacji Rzepin-Poznań. Oba składy, należące do Przewozów Regionalnych, znalazły się na tym samym torze około godziny 13. Jak informował później Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK, wiadomo, że w pociągach zadziałały urządzenia zabezpieczające przed katastrofą.

Ruch wznowiono po kilkudziesięciu minutach od zdarzenia. Pasażerowie obu pociągów ruszyli w dalszą podróż innymi składami. CZYTAJ WIĘCEJ NA KONTKCIE 24.

Dwa pociągi na tym samym torze
Dwa pociągi na tym samym torzetvn24

Autor: AB/FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: You Tube | de007r

Pozostałe wiadomości