Chcą pokazać największe polskie sukcesy. Poznań szykuje drugą Pewukę

Poznań szykuje drugą Pewukę
Poznań szykuje drugą Pewukę
TVN 24 Poznań
"PeWuKa bis" ma nawiązywać do wystawy z 1929 r.TVN 24 Poznań

Powszechna Wystawa Krajowa, zorganizowana w 1929 r. na rocznicę odzyskania niepodległości, była przeglądem wszystkiego, co najlepsze i najnowocześniejsze w Polsce. Teraz Międzynarodowe Targi Poznańskie szykują imprezę, która ma nawiązać do legendarnej Pewuki. W czerwcu, w 25. rocznicę wolnych wyborów, w Poznaniu zaprezentowany zostanie dorobek ostatniego ćwierćwiecza.

- 25. rocznica wypada akurat dzień po otwarciu targów. Zaproponowaliśmy, że z tej okazji przygotujemy ekspozycję, którą umownie nazwaliśmy "Pewuką". Ma ona swój podtytuł - "Konkurencyjna Polska" - a więc taka, która trochę z niebytu powstała za sprawą ludzi - tłumaczy Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Sukcesy 25-lecia

"PeWuKa bis" towarzyszyć będzie czerwcowym targom ITM - Innowacje, Technologie i Maszyny. Patronat nad wystawą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który osobiście otworzy imprezę zapowiadaną przez organizatorów jako "targowe wydarzenie roku". Przedstawione na niej zostaną polskie sukcesy 25-lecia w takich dziedzinach jak gospodarka, samorząd, kultura i obywatel.

- Wystawa zaprezentuje gospodarczych liderów, którzy zdobyli laury w Polsce i na świecie, nasze osiągnięcia kulturalne i samorządowy potencjał polskich gmin i miasteczek - wyjaśnia Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Mapa czerwcowych targówMTP

Dorobek wolnej Polski

Nawiązanie do największej wystawy w historii Polski nie jest przypadkowe. W 1929 r. zaprezentowano polskie osiągnięcia z pierwszych dziesięciu lat po odzyskaniu niepodległości. Teraz wystawa ma przedstawiać dorobek III RP.

- Chcemy pokazać próbkę tych firm, które powstały po 1989 r. i które sprawiły, że we wzroście gospodarczym, nadganiającym przepaść jaka istniała między nami a pozostałą częścią Europy, te firmy były spiritus movens tych zmian. Zaprezentujemy je w sposób wybiórczy, ale oddający impet, pomysłowość i kreatywność polskich przedsiębiorców - zapowiada Byrt.

Zobacz pocztówki z Pewuki ze zbiorów Romana Trojanowicza:

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE CYRYL.POZNAN.PL

Od Amiki po Solarisa

Rozpiętość zaproszonych firm jest duża. Prezes MTP z jednej strony wymienia dzienniki - Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita, z drugiej takie firmy, jak fabryka autobusów i tramwajów Solaris, producent szpachli, lakierów i podkładów Novol, czy producent kuchenek gazowych Amica.

- Pokazać się będą mogli ci, którzy powstali po 1990 r. i ci, którzy już wcześniej byli zaczątkami sektora prywatnego, jak to się niesłusznie z pogardą mówiło - "prywaciarze", którzy mieli małe warsztaty, które się rozrosły, jak i ci, którzy sprywatyzowali firmy publiczne, ale zrobili to rozsądnie i rozwinęli te zakłady jak ZNTK Bydgoszcz, dziś firma produkująca pojazdy kolejowe na cały świat. Zaprosimy też przykłady dobrych inwestycji zagranicznych. Taki przykład mamy w Poznaniu - to Volkswagen, który gdy przejmował fabrykę Tarpana, obiecywał, że zatrudni 300 osób. Dziś pracuje tu kilkanaście tysięcy osób a to jeszcze nie koniec, bo niebawem powstaną jego następne oddziały - wylicza Byrt.

Wystawa wystawie nierówna

Nie zabraknie historycznych nawiązań do wystawy z 1929 r. Impreza odbywać się będzie w trzech pawilonach - 1, 2 i 15, z których pierwsze dwa historycznie związane są z Pewuką. Powstanie także stoisko poświęcone imprezie, której 85-lecie obchodzimy w tym roku.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE NAC

O nawiązanie rozmachem do pierwowzoru nie ma jednak mowy. Wystawa zorganizowana w dwudziestoleciu międzywojennym zajęła 65 hektarów, a więc trzy razy więcej, niż dziś mają MTP. W 112 pawilonach zaprezentowało się 1427 wystawców. Od maja do września 1929 r. wystawę zwiedziło 4,5 miliona osób, w tym ponad 200 tysięcy gości z zagranicy. Na "Pewuce bis", organizatorzy spodziewają się ledwie 60-70 tys. zwiedzających.

Powszechna Wystawa Krajowa z 1929 r. pociągnęła za sobą potężny rozwój miasta. - W ciągu dwóch lat (1927-1929) Poznań przeobraził się z prowincjonalnego miasta z wypucowanym ledwie śródmieściem, w wielką metropolię, sam stał się salonem wystawowym - pisał Tadeusz Świtała w Kronice Miasta Poznania.

"Naj" Pewuki

W ciągu 16 miesięcy, w trakcie których przypadła "zima stulecia", oprócz ponad stu nowych pawilonów na targach, w mieście zrealizowano wiele rekordowych inwestycji. Znalazły się tu choćby największy w Polsce hotel - Polonia (dziś budynek Szpitala Wojskowego przy ul. Grunwaldzkiej), w parku Wilsona ulokowano największą w Polsce fontannę, rozbudowano też Palmiarnię, której powierzchnię powiększono trzykrotnie, dzięki czemu stała się największym kompleksem roślinności tropikalnej w Polsce. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, na terenie targów powstała Restauracja Centralna, w której 500-osobowy personel kelnerów i pikolaków mógł na raz obsłużyć 2500 gości. Był to największy obiekt gastronomiczny w Polsce.

Hitem towarzyszącym wystawie było jednak ogromne wesołe miasteczko, które ulokowano w dzisiejszym Parku Kasprowicza, z największą wówczas w Europie 120-metrową kolejką górską czy przenośną 92-metrową zjeżdżalnią wodną. Na Pewuce znalazł się też pierwszy w Polsce peep show. - Nie da się ukryć, że wzbudzał zgorszenie w pewnych kręgach. Zainteresowanie panów było jednak ogromne - mówi Tomasz Mikszo, archiwista MTP.

Na tym jednak nie koniec - w Poznaniu wybudowano jeszcze m.in. Dworzec Zachodni, powstały nowe trasy tramwajowe na ulicach Reymonta i Sczanieckiej, a na Dębcu wybudowano nową kolonię mieszkaniową, do której przeprowadzili się mieszkańcy wysiedleni z terenów, na których zorganizowano Pewukę. By udekorować miasto, z Holandii ściągnięto milion tulipanów.

Nie udało się ze stadionem

Nie zabrakło jednak także spektakularnej wpadki - zapewne także największej w Poznaniu w dwudziestoleciu międzywojennym. Specjalnie na Pewukę na Wildzie wybudowano stadion, na którym miały odbywać się towarzyszące wystawie imprezy kulturalne, muzyczne i sportowe. Umiejscowienie stadionu na grząskim gruncie przy Warcie, seria błędów konstrukcyjnych i nieodpowiedni dobór materiałów spowodowały, że obiekt okazał się fuszerką i trzeba było go zamknąć już kilka godzin po otwarciu, ewakuując z niego m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego. Już wcześniej wiadomo było, że z konstrukcją jest źle - żelbetowe trybuny podpierane były drewnianymi palami. Jeszcze w trakcie Pewuki, ze względu na groźbę zawalenia się trybun, stadion zamknięto. Do użytku oddano go ostatecznie dopiero po II wojnie światowej.

Plany już były

Budowa stadionu w 1929 r.NAC
Zamknięty stadion w 1936 r.NAC

Co ciekawe, w Poznaniu dwukrotnie planowano powtórzenie imprezy. Pierwsza miała podsumować 25-lecie Polski po odzyskaniu niepodległości. Plany wystawy zaplanowanej na 1944 r., o która Poznań rywalizował z Warszawą, pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Drugą planowano już po wojnie. Miała się odbyć w 1954 r. i podsumować 10 lat Polski Ludowej. Z planów zrezygnowano w 1950 r.

Tym razem organizacja II Powszechnej Wystawy Krajowej jest już pewna. - Pokażemy, co dla młodych Polaków zrobili ich rodzice, kuzynowie czy starsi bracia i siostry po to, żebyśmy dzisiaj mogli o sobie powiedzieć, że niezależnie od tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, w Polsce stworzono solidne podstawy gospodarczej niezależności. A taka niezależność jest zawsze przesłanką do politycznej niezależności - podkreśla Byrt.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: CYRYL / MTP

Pozostałe wiadomości

Ewakuowano 29 osób, a 7 trafiło do szpitala wskutek nocnego pożaru, który wybuchł na klatce schodowej kamienicy w Starogardzie Gdańskim. To, czy budynek będzie nadawał się do ponownego zamieszkania, oceni biegły.

Pożar kamienicy w Starogardzie Gdańskim. Siedem osób w szpitalu

Pożar kamienicy w Starogardzie Gdańskim. Siedem osób w szpitalu

Źródło:
TVN24

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

W związku z wypadkiem, do którego w piątek nad ranem doszło na autostradzie A11 w kierunku Berlina, przejście graniczne w Kołbaskowie będzie zamknięte do godziny 11. Zmotoryzowani są kierowani przez niemieckie służby objazdem na przejście graniczne w Rosówku. Ciężarówka po poślizgu stanęła w poprzek jezdni.

Zamknięte przejście graniczne w Kołbaskowie. Duże utrudnienia po wypadku

Zamknięte przejście graniczne w Kołbaskowie. Duże utrudnienia po wypadku

Źródło:
PAP

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wojska Władimira Putina może zatrzymać jedynie Donald Trump. Stwierdził, że Kreml nie chce dialogu z Kijowem i szuka sposobów, by niknąć bezpośrednich rozmów na temat zakończenia wojny.

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Zełenski: myślę, że Putin się go boi

Źródło:
PAP

Z informacji podanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) wynika, że sprawca zamachu terrorystycznego w Nowym Orleanie działał sam. Agencja Reutera ujawniła nagrania, na których widać atak przeprowadzony przez Shamsuda-Din Jabbara.

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Źródło:
PAP

Kierowcą tesli, która eksplodowała przed Trump International Hotel w Las Vegas, był 37-letni Matthew Livelsberger - potwierdziły władze. Był czynnym żołnierzem armii z Colorado Springs. Policja przekazała, że działał sam.

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Wybuch tesli przed hotelem Trumpa. Kierowcą był żołnierz

Źródło:
Reuters

Rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim i wiem, że pracuje nad rozwiązaniem tego węzła gordyjskiego, który nam uplótł Sąd Najwyższy - powiedział w "Jeden na jeden" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec w sprawie wypłaty pieniędzy dla PiS.

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Źródło:
TVN24

Holenderskie archiwum opublikowało zdigitalizowaną listę blisko pół miliona nazwisk osób skazanych i podejrzanych o kolaborację z okupacyjnymi władzami nazistowskich Niemiec - poinformowała agencja Reutera. Po wojnie przed sądem stanęło około 20 procent tych, których nazwiska znalazły się na liście.

Opublikowali nazwiska podejrzanych o kolaborację z III Rzeszą

Opublikowali nazwiska podejrzanych o kolaborację z III Rzeszą

Źródło:
PAP

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) prowadzi dochodzenie w sprawie nadużyć władzy i dezercji w brygadzie im. Anny Kijowskiej, częściowo szkolonej we Francji i zaopatrywanej tam w broń i sprzęt wojskowy. Według znanego ukraińskiego dziennikarza śledczego Jurija Butusowa, z brygady zdezerterowało około 1700 żołnierzy, większość z nich jeszcze przed wysłaniem jednostki na front, a 50 w trakcie szkolenia we Francji.

"Nadużycia władzy i dezercje". Śledczy badają sprawę ukraińskiej brygady

"Nadużycia władzy i dezercje". Śledczy badają sprawę ukraińskiej brygady

Źródło:
PAP

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznania doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
PAP

W piątek w centrum Warszawy będą protestować rolnicy. Manifestacja jest zaplanowana w godzinach 14.00-23.00. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą trasami objazdowymi.

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Protest rolników w centrum. Autobusy pojadą objazdami

Źródło:
PAP

W nocy w stolicy poprószył śnieg. Nawierzchnia jezdni i chodników może być śliska. 170 posypywarek wyjechało nad ranem na stołeczne ulice. Ruch jest jednak mniejszy, drogi są przejezdne.

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku katastrofy niewielkiego samolotu, który w czwartek spadł na magazyn w pobliżu lotniska w Fullerton w Kalifornii, około 40 kilometrów od Los Angeles. Z pobliskich firm ewakuowano kilkaset osób.

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Źródło:
PAP

Dominikana deportowała w 2024 roku ponad 276 tysięcy Haitańczyków, przekazały władze tego kraju. Deportacje nasiliły się zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Popularna wśród turystów Dominikana jest jedynym krajem mającym granicę lądową z pogrążonym w chaosie Haiti, którego mieszkańcy masowo uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa i pracy.

Masowe deportacje z turystycznego raju. Ćwierć miliona osób wywieziono na granicę

Masowe deportacje z turystycznego raju. Ćwierć miliona osób wywieziono na granicę

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Siły Obronne Izraela poinformowały o operacji komandosów, której finałem było zniszczenie podziemnej irańskiej fabryki pocisków rakietowych w Syrii. W ataku uczestniczyły cztery ciężkie śmigłowce transportowe i dwa szturmowe, 21 myśliwców, pięć dronów oraz 14 samolotów szpiegowskich.

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

Źródło:
PAP
Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Jednostka południowokoreańskiej armii i ochrona uniemożliwiły śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola. Po sześciu godzinach funkcjonariusze Biura Ścigania Korupcji wśród Wysoko Postawionych Urzędników wycofali się z rezydencji Juna. 64-letni Jun jest objęty dochodzeniem w sprawie buntu politycznego, którego miał się dopuścić - przestępstwo to jest zagrożone karą śmierci.

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Co tak na prawdę wydarzyło się w Rumunii i kto za kim tam stał? Dziennikarskie śledztwo ujawnia kulisy zaskakującej kampanii prorosyjskiego kandydata na prezydenta. Kampania była zaskakująca, bo skuteczna, mimo że kandydat nieznany. Teraz zaskoczenia tylko się mnożą, a nie wszystkie swoje źródła mają na Kremlu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Źródło:
TVN24

Najbliższe dni przyniosą spektakularne zjawiska na niebie. Już dziś w nocy będziemy mogli oglądać przelatujące nad naszymi głowami Kwadrantydy - pierwszy rój meteorów w tym roku. Z kolei wieczorem w sobotę dojdzie do zakrycia Saturna przez Księżyc.

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Przed nami dwa spektakularne zjawiska

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", nocneniebo.pl

Coming out Andrzeja Stękały to przede wszystkim historia miłości i straty. Polski skoczek pisze o swoim wieloletnim partnerze, który zmarł i zostawił po sobie ogromną pustkę. Mierzył się z żałobą, nie miał siły mierzyć się ze skocznią. Publicznie milczał - do teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

Źródło:
TVN24

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

Niemiecka policja bada sprawę mężczyzny, który ukradł koparkę w południowej części kraju, a następnie przez prawie godzinę taranował samochody i uszkadzał budynki. Koparka zatrzymała się dopiero po ostrzelaniu jej przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zmarł na miejscu - informuje policja.

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

Źródło:
Tagesschau

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian