Chcą pokazać największe polskie sukcesy. Poznań szykuje drugą Pewukę

Poznań szykuje drugą Pewukę
Poznań szykuje drugą Pewukę
TVN 24 Poznań
"PeWuKa bis" ma nawiązywać do wystawy z 1929 r.TVN 24 Poznań

Powszechna Wystawa Krajowa, zorganizowana w 1929 r. na rocznicę odzyskania niepodległości, była przeglądem wszystkiego, co najlepsze i najnowocześniejsze w Polsce. Teraz Międzynarodowe Targi Poznańskie szykują imprezę, która ma nawiązać do legendarnej Pewuki. W czerwcu, w 25. rocznicę wolnych wyborów, w Poznaniu zaprezentowany zostanie dorobek ostatniego ćwierćwiecza.

- 25. rocznica wypada akurat dzień po otwarciu targów. Zaproponowaliśmy, że z tej okazji przygotujemy ekspozycję, którą umownie nazwaliśmy "Pewuką". Ma ona swój podtytuł - "Konkurencyjna Polska" - a więc taka, która trochę z niebytu powstała za sprawą ludzi - tłumaczy Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Sukcesy 25-lecia

"PeWuKa bis" towarzyszyć będzie czerwcowym targom ITM - Innowacje, Technologie i Maszyny. Patronat nad wystawą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który osobiście otworzy imprezę zapowiadaną przez organizatorów jako "targowe wydarzenie roku". Przedstawione na niej zostaną polskie sukcesy 25-lecia w takich dziedzinach jak gospodarka, samorząd, kultura i obywatel.

- Wystawa zaprezentuje gospodarczych liderów, którzy zdobyli laury w Polsce i na świecie, nasze osiągnięcia kulturalne i samorządowy potencjał polskich gmin i miasteczek - wyjaśnia Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Mapa czerwcowych targówMTP

Dorobek wolnej Polski

Nawiązanie do największej wystawy w historii Polski nie jest przypadkowe. W 1929 r. zaprezentowano polskie osiągnięcia z pierwszych dziesięciu lat po odzyskaniu niepodległości. Teraz wystawa ma przedstawiać dorobek III RP.

- Chcemy pokazać próbkę tych firm, które powstały po 1989 r. i które sprawiły, że we wzroście gospodarczym, nadganiającym przepaść jaka istniała między nami a pozostałą częścią Europy, te firmy były spiritus movens tych zmian. Zaprezentujemy je w sposób wybiórczy, ale oddający impet, pomysłowość i kreatywność polskich przedsiębiorców - zapowiada Byrt.

Zobacz pocztówki z Pewuki ze zbiorów Romana Trojanowicza:

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE CYRYL.POZNAN.PL

Od Amiki po Solarisa

Rozpiętość zaproszonych firm jest duża. Prezes MTP z jednej strony wymienia dzienniki - Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita, z drugiej takie firmy, jak fabryka autobusów i tramwajów Solaris, producent szpachli, lakierów i podkładów Novol, czy producent kuchenek gazowych Amica.

- Pokazać się będą mogli ci, którzy powstali po 1990 r. i ci, którzy już wcześniej byli zaczątkami sektora prywatnego, jak to się niesłusznie z pogardą mówiło - "prywaciarze", którzy mieli małe warsztaty, które się rozrosły, jak i ci, którzy sprywatyzowali firmy publiczne, ale zrobili to rozsądnie i rozwinęli te zakłady jak ZNTK Bydgoszcz, dziś firma produkująca pojazdy kolejowe na cały świat. Zaprosimy też przykłady dobrych inwestycji zagranicznych. Taki przykład mamy w Poznaniu - to Volkswagen, który gdy przejmował fabrykę Tarpana, obiecywał, że zatrudni 300 osób. Dziś pracuje tu kilkanaście tysięcy osób a to jeszcze nie koniec, bo niebawem powstaną jego następne oddziały - wylicza Byrt.

Wystawa wystawie nierówna

Nie zabraknie historycznych nawiązań do wystawy z 1929 r. Impreza odbywać się będzie w trzech pawilonach - 1, 2 i 15, z których pierwsze dwa historycznie związane są z Pewuką. Powstanie także stoisko poświęcone imprezie, której 85-lecie obchodzimy w tym roku.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE NAC

O nawiązanie rozmachem do pierwowzoru nie ma jednak mowy. Wystawa zorganizowana w dwudziestoleciu międzywojennym zajęła 65 hektarów, a więc trzy razy więcej, niż dziś mają MTP. W 112 pawilonach zaprezentowało się 1427 wystawców. Od maja do września 1929 r. wystawę zwiedziło 4,5 miliona osób, w tym ponad 200 tysięcy gości z zagranicy. Na "Pewuce bis", organizatorzy spodziewają się ledwie 60-70 tys. zwiedzających.

Powszechna Wystawa Krajowa z 1929 r. pociągnęła za sobą potężny rozwój miasta. - W ciągu dwóch lat (1927-1929) Poznań przeobraził się z prowincjonalnego miasta z wypucowanym ledwie śródmieściem, w wielką metropolię, sam stał się salonem wystawowym - pisał Tadeusz Świtała w Kronice Miasta Poznania.

"Naj" Pewuki

W ciągu 16 miesięcy, w trakcie których przypadła "zima stulecia", oprócz ponad stu nowych pawilonów na targach, w mieście zrealizowano wiele rekordowych inwestycji. Znalazły się tu choćby największy w Polsce hotel - Polonia (dziś budynek Szpitala Wojskowego przy ul. Grunwaldzkiej), w parku Wilsona ulokowano największą w Polsce fontannę, rozbudowano też Palmiarnię, której powierzchnię powiększono trzykrotnie, dzięki czemu stała się największym kompleksem roślinności tropikalnej w Polsce. Oprócz przestrzeni wystawienniczej, na terenie targów powstała Restauracja Centralna, w której 500-osobowy personel kelnerów i pikolaków mógł na raz obsłużyć 2500 gości. Był to największy obiekt gastronomiczny w Polsce.

Hitem towarzyszącym wystawie było jednak ogromne wesołe miasteczko, które ulokowano w dzisiejszym Parku Kasprowicza, z największą wówczas w Europie 120-metrową kolejką górską czy przenośną 92-metrową zjeżdżalnią wodną. Na Pewuce znalazł się też pierwszy w Polsce peep show. - Nie da się ukryć, że wzbudzał zgorszenie w pewnych kręgach. Zainteresowanie panów było jednak ogromne - mówi Tomasz Mikszo, archiwista MTP.

Na tym jednak nie koniec - w Poznaniu wybudowano jeszcze m.in. Dworzec Zachodni, powstały nowe trasy tramwajowe na ulicach Reymonta i Sczanieckiej, a na Dębcu wybudowano nową kolonię mieszkaniową, do której przeprowadzili się mieszkańcy wysiedleni z terenów, na których zorganizowano Pewukę. By udekorować miasto, z Holandii ściągnięto milion tulipanów.

Nie udało się ze stadionem

Nie zabrakło jednak także spektakularnej wpadki - zapewne także największej w Poznaniu w dwudziestoleciu międzywojennym. Specjalnie na Pewukę na Wildzie wybudowano stadion, na którym miały odbywać się towarzyszące wystawie imprezy kulturalne, muzyczne i sportowe. Umiejscowienie stadionu na grząskim gruncie przy Warcie, seria błędów konstrukcyjnych i nieodpowiedni dobór materiałów spowodowały, że obiekt okazał się fuszerką i trzeba było go zamknąć już kilka godzin po otwarciu, ewakuując z niego m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego. Już wcześniej wiadomo było, że z konstrukcją jest źle - żelbetowe trybuny podpierane były drewnianymi palami. Jeszcze w trakcie Pewuki, ze względu na groźbę zawalenia się trybun, stadion zamknięto. Do użytku oddano go ostatecznie dopiero po II wojnie światowej.

Plany już były

Budowa stadionu w 1929 r.NAC
Zamknięty stadion w 1936 r.NAC

Co ciekawe, w Poznaniu dwukrotnie planowano powtórzenie imprezy. Pierwsza miała podsumować 25-lecie Polski po odzyskaniu niepodległości. Plany wystawy zaplanowanej na 1944 r., o która Poznań rywalizował z Warszawą, pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Drugą planowano już po wojnie. Miała się odbyć w 1954 r. i podsumować 10 lat Polski Ludowej. Z planów zrezygnowano w 1950 r.

Tym razem organizacja II Powszechnej Wystawy Krajowej jest już pewna. - Pokażemy, co dla młodych Polaków zrobili ich rodzice, kuzynowie czy starsi bracia i siostry po to, żebyśmy dzisiaj mogli o sobie powiedzieć, że niezależnie od tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, w Polsce stworzono solidne podstawy gospodarczej niezależności. A taka niezależność jest zawsze przesłanką do politycznej niezależności - podkreśla Byrt.

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: CYRYL / MTP

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl