Poznań

Auta z epoki przejechały przez Poznań. Tak przypomnieli o największej wystawie w Polsce

Poznań

Automobile wjechały na teren parku WilsonaTVN 24 Poznań
wideo 2/4

Kilkanaście aut z okresu międzywojennego przejechało przez Poznań. W ten sposób Międzynarodowe Targi Poznańskie przypomniały o 90. rocznicy Powszechnej Wystawy Krajowej (Pewuka). To była największa wystawa jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce.

Kilkanaście aut z lat 1919-1939 okrążyło teren Międzynarodowych Targów Poznańskich po drodze mijając budynki, które są pamiątką po wystawie sprzed 90 lat. To między innymi Dworzec Zachodni, restauracja Magnolia, rozbudowana na Powszechną Wystawę Krajową Palmiarnia, szpital przy ulicy Grunwaldzkiej, który podczas wystawy służył jako hotel czy budynki poznańskich uczelni.

- Bez Pewuki nie byłoby dzisiejszych targów, nie byłoby również dzisiejszego Poznania - podkreślał Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Prezentowała dorobek dekady

Powszechną Wystawę Krajową zorganizowano w 1929 r. z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Pokazywała ona dorobek całej wolnej Polski, kraju, który po latach wrócił na mapy. To było wielkie wydarzenie w państwie, które dopiero się odradzało - mówi Filip Czekała, dziennikarz tvn24.pl, który wraz z Tomaszem Mikszo, archiwistą Międzynarodowych Targów Poznańskich, napisał książkę "Pewuka. Cud nad Wartą".

Pierwszy telewizor i wesołe miasteczko. Tak wyglądała PewukaTVN 24 Poznań

Wystawa trwała cztery i pół miesiąca. Sprzedano na nią 4,5 miliona biletów. - Prezentowaliśmy tutaj najnowsze polskie nowinki technologiczne. Wyobraźmy sobie, że już w 1929 roku pokazujemy pierwszy telewizor, pierwszy faks, pierwsze samochody i samoloty wytworzone w Polsce, pierwsze w Polsce wesołe miasteczko, a w nim pierwszy w Polsce peepshow. To była wystawa, która robiła na wszystkich ogromne wrażenie - mówi.

Symbolem wystawy są budynki, które zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję (w sumie wystawa odbywała się w 112 pawilonach!). Głównym architektem Pewuki był Roger Sławski.

Powstanie makieta wystawy

Przejazd korowodu aut poprzedziła konferencja, na której ogłoszono jak Poznań świętować będzie 90-lecie Pewuki.

- W różny sposób celebrujemy tą rocznicę. Od wystaw, które organizowane są od początku roku, poprzez reklamy na nośnikach miejskich i wiatach przystankowych, która ma zainteresować przyjezdnych tematyka Pewuki aż po książki i wydarzenia targowe. Kulminacją jubileuszu będzie bardzo duża wystawa urbanistyczna, której najważniejszym punktem będzie makieta wystawy - mówi Przemysław Grodzki z Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Tak wyglądać będą obchody 90-lecia Powszechnej Wystawy KrajowejTVN 24 Poznań

Powstała też mapa "Śladami Powszechnej Wystawy Krajowej", która wyznacza spacer po terenach ekspozycyjnych i istniejących do dziś obiektach powstałych w związku z organizacją wystawy. Przygotowano też grę miejską "Wejściówka na Pewukę". Ponadto Międzynarodowe Targi Poznańskie we współpracy z poznańskimi przewodnikami miejskimi organizują też cykliczne spacery historyczne śladami Pewuki.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań