Tak się konserwuje wraki statków. Jedyne takie muzeum w Polsce

Pomorze

NMM w GdańskuTak wygląda wnętrze Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

"Skarby" polskiego żeglarstwa i muzealnych konserwatorów przy pracy można oglądać w otwartym właśnie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. To jedyny taki obiekt w Polsce.

Pracownicy Centrum Konserwacji Wraków Statków nie kryją zadowolenia. W ciągu dwóch pierwszych godzin nową placówkę odwiedziło już 300 osób.

- Jest bardzo duże zainteresowanie. Ludzie chwalą nasze ekspozycje, każdy znajduje coś dla siebie. Na miejscu cały czas są nasi pracownicy, którzy służą pomocą. Jest też bardzo dużo dzieci - mówi Aleksandra Pielechaty z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

"Jedyna taka placówka w Polsce"

- Tczewski oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można zapoznać się z technikami budowy dawnych łodzi oraz statków, zobaczyć "skarby" polskiego żeglarstwa i podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy - informowała Monika Stypułkowska z działu promocji NMM.

Centrum Konserwacji Wraków Statków powstało na obrzeżach tczewskiego Starego Miasta, obok będącego filią Narodowego Muzeum Morskiego Muzeum Wisły. Wcześniej prace konserwatorskie zabytków w Tczewie prowadzone były na terenie hal magazynowych po byłej fabryce. Niespełniający już odpowiednich standardów technicznych obiekt musiał zostać rozebrany i na tym samym miejscu powstało nowe centrum.

Tak wygląda nowe centrum CKWS

Mają magazyn studyjny

Tczewski obiekt składa się z dwóch części. Przede wszystkim z pomieszczeń, które będą służyć działalności pracowni konserwacji, zajmującej się ochroną zabytków wydobytych z wody, jak i rekonstrukcją np. wczesnośredniowiecznych łodzi słowiańskich. Druga część budynku to magazyn studyjny, który... można zwiedzać. To nowe rozwiązanie w polskim muzealnictwie.

Zobacz magazyn studyjny CKWS

W magazynie studyjnym prezentowane będą np. elementy konstrukcyjne oraz zabytki wydobyte z dna morskiego m.in. 16-metrowa stępka, nadstępka, fragment burty, kotwica oraz część ładunku z XV-wiecznego wraku, nazwanego przez gdańskich muzealników "Miedziowcem".

Co zobaczysz?

Eksponowane są tu również zabytkowe jachty: "Opty" - na którym Leonid Teliga w latach 1967-69 opłynął jako pierwszy Polak kulę ziemską, "Dal" - pierwszy polski jacht, którym Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski popłynęli do USA i spawana "Kumka IV" - zabytek polskiej myśli technicznej. W Centrum Konserwacji Wraków Statków na interaktywnych stanowiskach edukacyjnych zwiedzający będą mogli się też dowiedzieć, jak wygląda praca archeologa podwodnego i jaką drogę pokonują eksponaty z dna morskiego do muzealnej gabloty. - Jedną z głównych atrakcji Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie rozszerzona rzeczywistość - technologia, która zaczęła być wykorzystywana przez muzea na całym świecie. Za pomocą aplikacji dostępnej na telefony będzie można obejrzeć specjalne prezentacje, opisujące zabytkowe jachty oraz burtę średniowiecznego statku, a także poddać wirtualnej konserwacji obiekty wydobyte z wraków - wyjaśnia Stypułkowska.

"Mamy jeden z najlepszych w branży sprzętów do badań"

Pracownia konserwatorska wyposażona została w sprzęt niezbędny do całego procesu konserwacji zabytków. W dużej rozmiarów hali pracować będzie m.in. suwnica o udźwigu 5 ton pozwalająca na konserwację i montaż zabytków wielkogabarytowych. Nowocześnie wyposażone są również warsztaty: kowalsko-ślusarski oraz szkutniczo-stolarski. - Mamy jeden z najlepszych w branży sprzętów do badań. Na wyróżnienie zasługuje pracownia rentgenowska oraz skaner przyspieszający i ułatwiający obróbkę zdjęć RTG. Najwyższej klasy jest sprzęt do konserwacji mokrego, archeologicznego drewna, czyli system wanien umożliwiający prowadzenie konserwacji z zastosowaniem specjalistycznych kąpieli, a także sprzęt do konserwacji metalu - oceniła, w komunikacie przekazanym mediom, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów NMM Irena Rodzik.

Kamień węgielny pod budowę Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie wmurowano w listopadzie 2014 r. Koszt budowy placówki wyniósł ponad 22 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a resztę sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka będzie czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 – 16.00.

Ekspozycja kajaków i zabytkowych łodzi CKWS

Narodowe Muzeum Morskie tworzy też trójwymiarowe modele wraków:

"Porcelanowiec” odkrył swoją tajemnicęCMM

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: NMM w Gdańsku