Pomorze

Szakal złocisty zawędrował na Pomorze. "Walczył z innymi drapieżnikami"

Pomorze

Wikipedia (CC BY SA 3.0)Szakale były już widziane na Pomorzu

Martwe zwierzę znaleźli leśnicy z okolic Kwidzyna na Pomorzu. Badania potwierdziły, ze to szakal złocisty. Zwierzę było bardzo pogryzione, według pracowników Instytutu Badania Ssaków PAN z Białowieży musiał stoczyć walkę z innym drapieżnikiem. To jeden z pierwszych potwierdzonych przypadków występowania szakala złocistego w Polsce.

Informację o "dziwnym lisie" albo "małym wilku" Nadleśnictwo Kwidzyn dostało już pod koniec ubiegłego roku. Zwierzę znaleziono na terenie leśnictwa Wilki.

- Leśniczy, który pojechał na miejsce na pierwszy rzut oka stwierdził, że jest to szakal. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zrośnięcie opuszków środkowych palców przednich łap. Nie miał jednak pewności, ponieważ nigdy nie widział z bliska zwierzęcia tego gatunku - relacjonuje Michał Wudarczyk z Nadleśnictwa Kwidzyn.

Martwe zwierzę przesłano do badań

Zwierzę było martwe i miało ślady walki z innymi drapieżnikami. Pracownicy nadleśnictwa o odkryciu poinformowali Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych i Ochrony Środowiska oraz lekarza weterynarii.

- Ze względu na to, że jest to swoista osobliwość przyrodnicza, przesłaliśmy również informację do Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży. Pracownicy Instytutu na podstawie zdjęć stwierdzili, że jest to szakal złocisty, ale trzeba było to jeszcze potwierdzić - dodał Wudarczyk.

Ostatecznie w środę naukowcy potwierdzili przypuszczenia leśników. - Zwierzę wzbudziło duże zainteresowanie innych instytucji. Kiedy informacja trafiła do IBS PAN z prośbą o próbki tkanki i sierści odezwały się także: Uniwersytet Warszawski, Wydział Genetyki i Biotechnologii oraz Stowarzyszenie dla natury „Wilk" - poinformowało Nadleśnictwo w Kwidzynie.

Kilkuletni samiec

Po badaniach można było już określić, że znalezione zwierzę to 3-4-letni samiec, o wadze ok. 14 kg.

- Według oceny pracowników Instytutu zwierzę było całe pogryzione, więc przypuszczalnie przed śmiercią stoczyło walkę z innym drapieżnikiem. Na terenie, gdzie został znaleziony szakal od pewnego czasu obserwujemy obecność dwóch wilków, więc mogą być to domniemani sprawcy śmierci szakala złocistego - powiedział Michał Wudarczyk.

Jak podaje Instytut Biologii Ssaków nie było możliwości preparacji zwierzęcia, ze względu na to, że leżało w lesie ok. 2 tygodni. Zachowany zostanie jednak szkielet znaleziska. Dalsze badania pozwolą także określić dietę drapieżnika i dostarczą o nim wielu ciekawych informacji, np. skąd przywędrował.

Informacje o szakalach złocistych na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pojawiały się już na początku ubiegłego roku. Widziano je wtedy w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice.

Szakal wraca do Europy

Martwe zwierzę znaleziono w połowie kwietnia 2015 roku przy drodze pomiędzy miejscowościami Ognica i Krajnik Dolny w województwie zachodniopomorskim niedaleko granicy z Niemcami. Inne szakale widziano również na Polesiu i w Dolinie Biebrzy we wschodniej Polsce.

Gatunek ten został niemal wytępiony w Europie w latach 60. XX wieku, a obecnie, dzięki ochronie, stopniowo zwiększa swoją liczebność i zasiedla kolejne obszary

Występowanie szakala złocistego udokumentowano już wcześniej w Niemczech (w południowej Brandenburgii), na Białorusi i na Ukrainie. W styczniu 2015 r. dwa szakale zastrzelono w Czechach w odległości kilku kilometrów od granicy z Polską, w lutym podobna sytuacja miała miejsce na Litwie.

Zobacz wilki uchwycone przez fotopułapkę:

Fotopułapka uchwyciła też wilki
Fotopułapka uchwyciła też wilkiNadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Pozostałe wiadomości