Wybrzeże odwiedziła foka obrączkowana, która postanowiła odpocząć w Kuźnicy. Zwierzę pierwszy raz zostało zaobserwowana w środę. W przeciwieństwie do foki szarej, obrączkowana nie występuje stale na polskim wybrzeżu. Ale jej wizyty, co roku odnotowywane są w różnych jego miejscach.
- Obecność tego gatunku foki w rejonie Kuźnicy, wynikać może m.in. z obecności cierników w wodach Zatoki Puckiej, które stanowią część spożywanego przez nią pokarmu. Foka obrączkowana żywi się bowiem głównie małymi rybami – tłumaczy Monika Łaskawska z WWF Polska.
Najmniejsza z bałtyckich fok
Foka obrączkowana, nazywana inaczej nerpą, charakteryzuje się pierścieniami wyraźnie zaznaczonymi na ciele, od których wzięła swoją nazwę. Ma też krótki pysk i występuje pojedynczo. Mała foka tylko przez dwa miesiące pozostaje pod opieką matki.
Można je spotkać w Zatoce Botnickiej i Fińskiej, niestety ich liczebność znacznie zmalała. Teraz szacowana jest na zaledwie 6 tysięcy osobników, a jeszcze 100 lat temu żyło ich w Bałtyku około 200 tysięcy. Głównymi przyczynami spadku liczby foki obrączkowanej są polowania i globalne ocieplenie. Przez nadmierne ocieplenie nie mają możliwości rozmnażania się, gdyż potrzebują do tego pokrywy lodowej, która zanika. W okresie narodzin, w lutym i w marcu samice fok obrączkowanych mają trudności z tworzeniem jam w śniegu, które służą za schronienie dla foczego szczenięcia.
Jeśli zobaczysz fokę, zadzwoń
- Tegoroczne lato jest rekordowe pod względem obserwacji fok, dlatego pamiętajmy o tym, żeby nie niepokoić foki i nie podchodzić do niej. Obserwujmy ją z daleka. – apeluje Łaskawska.
Każdą obserwację należy zgłosić do Błękitnego Patrolu WWF, numer telefonu 795536009, lub Stacji Morskiej w Helu, dzwoniąc pod numer 601889940. Od tego jak się zachowamy w czasie spotkania z foką, może zależeć jej dalszy los.
Autor: ws/b / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: WWF Polska | Paweł Bloch