"Niech zaniosą do nieba przesłanie Pawła". Białe gołębie wypuszczone przez gdańszczan

Pomorze

Moment wypuszczenia białych gołębitvn24
wideo 2/28

Kilkanaście osób podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza wypuściło białe gołębie. W ten sposób chciały zaakcentować przesłanie pochowanego w Bazylice Mariackiej prezydenta miasta.

Hodowca gołębi Ryszard Bielawski wraz z kilkunastoma przyjaciółmi na zakończenie mszy pogrzebowej wypuścił białe gołębie – znak pokoju. - Niech zaniosą do nieba przesłanie Pawła: pokoju, miłości, żebyśmy się wszyscy kochali. W górę! – krzyknął i ptaki wyleciały. Zaczęły kołować nad tłumem żegnającym prezydenta Pawła Adamowicza przed Bazyliką Mariacką.

W gdańskiej Bazylice zakończyła się w sobotę po godz. 15 msza pogrzebowa zmarłego tragicznie prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W pożegnaniu wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. Urnę z prochami zmarłego złożono w świątyni w kaplicy św. Marcina.

Ostatnie pożegnanie prezydenta

Msza pogrzebowa odprawiana pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęła się w południe, o tej godzinie w hołdzie zmarłemu rozległy się miejskie syreny alarmowe. Homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Pawła Adamowicza pożegnała najbliższa rodzina, w tym rodzice, żona Magdalena, córki Antonina i Teresa oraz brat Piotr, a także 4,5 tysiąca bliskich zmarłego prezydenta, polityków, społeczników oraz, jak potwierdziła Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, 35 tysięcy osób zgromadzonych w kilku punktach w mieście.

Od sobotniego rana na ulicach Gdańska trwa kwesta na rzecz WOŚP i Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Wolontariusze kwestują zgodnie z wolą rodziny tragicznie zmarłego prezydenta, by zamiast kwiatów i zniczy przekazywać datki dla hospicjum i Orkiestry.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienietvn24
wideo 2/22

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/r / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24