Para książęca odwiedzi Teatr Szekspirowski. "Dla mnie to wzruszająca chwila"

[object Object]
William i Kate zostaną oprowadzeni po teatrze przez samego dyrektoratvn24
wideo 2/23

William i Kate znajdą czas, by podczas swojej wizyty odwiedzić Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Obiekt pomógł stworzyć książę Walii Karol – ojciec Williama.

- Ćwierć wieku temu zdobyliśmy patronat księcia Karola. Bez jego pomocy teatr prawdopodobnie by nie powstał – twierdzi dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzy Limon.

Książę Walii przyjechał do Gdańska w 1993 roku i oglądał wówczas miejsce, w którym później stanął budynek teatru. – Oprowadzałem go wówczas po parkingu, na którym narysowaliśmy zarys teatru. Dla mnie to wzruszająca chwila, bo wizyta jego syna, któremu będę mógł pokazać nasze dzieło, spina tę historię w piękną klamrę – mówi Limon.

Wszystko jak w zegarku

Chciałby, żeby książęca para zapamiętała teatr jako miejsce, które wiąże tradycję elżbietańską z nowoczesnością – teatr wyposażony jest w wielu nowinek technicznych, między innymi rozsuwany dach, dzięki któremu spektakle można oglądać przy świetle naturalnym – podobnie jak w czasach Szekspira.

Dyrektor żałuje, że wizyta odbędzie się w "ekspresowym tempie". - Od kilku tygodni wizytują nas służby i przedstawiciele ambasady. Chcą mieć pewność, że wszystko pójdzie sprawnie i według zegarka - opowiada.

Para książęca przyjedzie do Gdańska w najbliższy wtorek. Zacznie wizytę na Wybrzeżu od Muzeum Stutthof w Sztutowie. Nie tylko zobaczą obóz, ale także spotkają się z byłymi więźniami. Po złożeniu kwiatów ruszą w drogę do Gdańska, gdzie mają się pojawić około godz. 15.

Napięty terminarz

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej mają obejrzeć Dwór Artusa i przespacerować się w pobliżu Fontanny Neptuna. Wówczas będą mieli okazję zdegustować tradycyjne polskie pierogi i likier Goldwasser. Obejrzą również pokaz obrabiania bursztynu.

Podczas wizyty Kate i William mają odwiedzić także Europejskie Centrum Solidarności, gdzie zwiedzą wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spotkają się tu także z Lechem Wałęsą.

Po wspólnym zwiedzaniu para książęca wraz z Wałęsą przejdzie przez historyczną Bramę Stoczni i złoży wieniec pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Potem ruszą w podróż do Warszawy.

"Ta wizyta piękną klamrą spina historię teatru"
"Ta wizyta piękną klamrą spina historię teatru"tvn24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp/jb / Źródło: TVN24 Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości