Nie zgadzają się na TrujMiasto

Pomorze

Łukasz HamadykProtest w Gdańsku

Nie dla radiotwórczych odpadów – krzyczała w centrum Gdańska grupa mieszkańców Nowego Portu. Protest miał zwrócić uwagę na niebezpieczną działalność spalarni Port-Service.

Ubrani w białe koszulki z napisem TRUJ-MIASTO. Wyposażeni w transparenty, gwizdki, wuwuzele i bębenki. Tak mieszkańcy Nowego Portu manifestowali swoje niezadowolenie z bliskiego sąsiedztwa spalarni Port-Service. Spotkali się w centrum Starego Miasta, pod Neptunem.

Bomba ekologiczna pod oknami

- Dopóki materiał nie ukazał się w TVN w Uwadze, nie wiedzieliśmy nawet, że w naszym sąsiedztwie takie rzeczy się dzieją – mówi Łukasz Hamadyk z Rady Osiedla Nowy Port. – Nie chcemy mieć bomby ekologicznej pod oknami!. Mieszkańcy obawiają się, że wraz ze skażeniem będą spadać ceny mieszkań, turystyka zubożeje, a oni sami będą się bali chodzić na pobliską plażę.

Niebezpieczne odpady

Mieszkańcy Nowego Portu nie chcą mieć bomby ekologicznej pod oknami Łukasz Hamadyk

Kontrowersyjna sprawa wyszła na jaw kilka dni temu. Dziennikarze TVN ujawnili, że w gdańskiej spalarni Port Service składowane są niebezpieczne materiały z HCB. Tajemnicza substancja to zakazany pestycyd w rolnictwie. Trwa postępowanie prokuratury, które ma wyjaśnić, czy doszło do nieprawidłowości. Za takie przestępstwo grozi do pięciu lat więzienia.

Czytaj więcej o rakotwórczych odpadach w Gdańsku

Autor: aja

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Hamadyk