Nazwy przystanków po polsku i kaszubsku. "Ukłon w stronę miejscowych"

Dwujęzyczne nazwy na przystankach PKS
Dwujęzyczne nazwy na przystankach PKS
Źródło: Facebook - PKS Gdynia

Na przystankach pomorskiego PKS-u można poczuć "kaszubskiego ducha". Tuż obok oficjalnych nazw pojawiły się również te kaszubskie, które dla przyjezdnych wyglądają nieco egzotycznie. -To taka atrakcja dla turystów, ale i ukłon w stronę rodowitych mieszkańców Kaszub. Na razie spotykamy się tylko z pozytywnymi reakcjami - opowiada Bartosz Milczarczyk z PKS Gdynia.

Pomorska Komunikacja Samochodowa stawia na nowoczesność, ale nie zapomina o swoich korzeniach.

Nazwy po kaszubsku

Największy przewoźnik na Kaszubach Północnych zmienił wygląd swoich przystanków m.in. w nadmorskich miejscowościach, gdzie tuż obok polskich nazw pojawiły się ich kaszubskie odpowiedniki.

- Na początku chcieliśmy zrealizować ten pomysł tylko w typowo nadmorskich miejscowościach, gdzie pojawiają się turyści, którzy są otwarci na kaszubskie tradycje. Z czasem rozszerzyliśmy naszą ofertę. Najwięcej takich kaszubskich przystanków mamy w gminie Luzino, Linia oraz na trasie Wejherowo-Łeba - wylicza Bartosz Milczarczyk z PKS Gdynia.

Niektórzy kupując bilet podają już kaszubskie nazwy
Niektórzy kupując bilet podają już kaszubskie nazwy
Źródło: Facebook - PKS Gdynia

"Bilet do Rozewie Bliza"

Jak twierdzi Mielczarczyk, podróżujący pozytywnie reagują na kaszubskie akcenty. Niektórzy już nawet używają regionalnych nazw. - Kierowca mi opowiadał jak to ktoś wsiadł do PKS-u i chciał kupić bilet do "Rozewia Bliza". Bliza oznacza latarnię morską. Nasz pracownik był mile zaskoczony - opowiada Milczarczyk.

Pomysł PKS-u spodobał się też prezesowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Dla mieszkańców Kaszub takie rozwiązania są normalne. Coraz więcej kaszubskiego w naszym codziennym życiu. Fajnie, że ta tradycja jest też obecna w transporcie. Wyróżniamy się spośród innych regionów i warto to pokazywać. Jesteśmy bogatsi o tę naszą kulturę i język - mówi Łukasz Grzędzicki.

WIFI i ładowarki

Nowością na przystankach są też mapki, na których można prześledzić wszystkie trasy realizowane przez PKS. Ma to ułatwić turystom planowanie kolejnych podróży po kaszubskich perłach regionu.

- To rzadko spotykane rozwiązanie na trasach podmiejskich. Dzięki temu nasi pasażerowie będą wiedzieli jak łatwo dojechać np. do Krokowej, Gniewina czy Nadola - dodaje Milczarczyk.

Na większe udogodnienia mogą liczyć, korzystający z linii 651 (Karwia-Jastrzębia Góra- Puck- Gdynia). Tam jest już dostępne darmowe WIFI. Wkrótce pojawią się też ładowarki do urządzeń mobilnych.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: