TVN24 | Pomorze

Międzyzdroje. Zaginęła dziewięciolatka, plażowicze utworzyli trzy "łańcuchy życia"

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Apele do rodziców i opiekunów dzieci o rozwagę na plaży
Apele do rodziców i opiekunów dzieci o rozwagę na plażyTVN24, Tomasz Krawczyk/spolecznoscmiedzyzdroje.pl
wideo 2/9
TVN24, Tomasz Krawczyk/spolecznoscmiedzyzdroje.plApele do rodziców i opiekunów dzieci o rozwagę na plaży

Dziewięcioletnia dziewczynka zaginęła w sobotę na plaży w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). Opiekunowie ostatni raz widzieli ją w wodzie. Plażowicze i ratownicy złapali się za ręce, tworząc "łańcuch życia" i rozpoczęli poszukiwania. Dziecko odnaleźli po kilkudziesięciu minutach.

Zgłoszenie o zaginięciu dziewięcioletniej dziewczynki na niestrzeżonym odcinku plaży w Międzyzdrojach ratownicy otrzymali w sobotę po godzinie 18. Opiekunowie ostatni raz dziecko widzieli w wodzie. Ratownikom pomogli plażowicze, którzy wspólnie utworzyli "łańcuch życia".

- Musieliśmy rozpocząć akcję poszukiwawczą. Trwała dosyć długo, więc stworzyliśmy aż trzy sznury (łańcuchy życia - red.), przeczesywaliśmy dno i sprawdzaliśmy, czy gdzieś tam tej dziewczynki nie ma - mówi Piotr Golian, ratownik.

Dziewczynkę odnaleźli po około 40 minutach. Była na lądzie, cała i zdrowa.

Łańcuch życia w MiędzyzdrojachTomasz Krawczyk/spolecznoscmiedzyzdroje.pl

Jak być bezpiecznym z dzieckiem nad wodą?

Golian przypomina, jak ważne jest to, aby wybierać plaże strzeżone, na których są wykwalifikowani ratownicy z odpowiednim sprzętem.

- Jeżeli wybieramy kąpielisko strzeżone, to możemy liczyć się z tym, że to dziecko zostanie szybko odnalezione, a jeżeli wybieramy kąpielisko niestrzeżone, to niestety, ta akcja będzie trwała o wiele dłużej - tłumaczy.

Dodaje, że najlepiej nauczyć dziecko tego, że jeżeli się zgubi, może podejść do ratownika. - Uczmy dziecko lokalizacji, w której się znajdujemy. Tutaj, w Międzyzdrojach, oprócz literek na zejściach, są takie małe zwierzątka. Dziecko może nie zapamięta literki, ale np. pieska tak. Wchodząc na plażę, pokazujmy dziecku takie zwierzątko, żeby pamiętało, którym wejściem wchodzi - mówi Golian.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Burmistrz Międzyzdrojów o bezpieczeństwie na plaży
Burmistrz Międzyzdrojów o bezpieczeństwie na plaży 26.07| Dziewięcioletnia dziewczynka zaginęła w sobotę na plaży w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). Opiekunowie ostatni raz widzieli ją w wodzie. Plażowicze i ratownicy złapali się za ręce tworząc "łańcuch życia" i rozpoczęli poszukiwania. Dziecko odnaleźli po kilkudziesięciu minutach. TVN24

Nie spuszczać dziecka z oczu

O bezpieczeństwie nad wodą przypomina również burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek, który sam przez wiele lat był ratownikiem. Jak mówi, najważniejsze jest to, aby nie spuszczać dziecka z oczu.

- Przede wszystkim wtedy, kiedy dziecko przebywa w wodzie. To jest bardzo niebezpieczny sygnał, kiedy rodzic przychodzi, zgłasza zaginięcie dziecka i mówi, że ostatni raz widział je w akwenie wodnym - tłumaczy.

Przyznaje również, że kiedy ruszają poszukiwania, plażowicze nigdy nie odmawiają ratownikom pomocy. - To jest doskonały przykład solidarności społecznej. Może to trochę górnolotnie zabrzmi, ale rzeczywiście idziemy ręka w rękę. Ta pomoc człowieka jest niezbędna w tego typu akcji ratowniczej - podsumowuje.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Krawczyk/spolecznoscmiedzyzdroje.pl

Pozostałe wiadomości