"Ogniska rodzinne". Bardziej zakaźna odmiana koronawirusa w Polsce

TVN24 | Pomorze

Aktualizacja:
Autor:
gp,
eŁKa//now
Źródło:
PAP/TVN24
Brytyjski wariant koronawirusa w Olsztynie, Ostródzie i Elblągutvn24
wideo 2/7
tvn24Brytyjski wariant koronawirusa w Olsztynie, Ostródzie i Elblągu

Prawie 70 procent losowo zbadanych próbek koronawirusa w powiatach olsztyńskim i ostródzkim oraz w Elblągu wykazała brytyjską, bardziej zakaźną mutację koronawirusa. Obserwujemy to w przypadkach tak zwanych ognisk rodzinnych - przekazał inspektorat sanitarny. W środę w województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono niemal tysiąc nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

- W 16 z tych próbek potwierdzono obecność brytyjskiej mutacji wirusa. Jedna próbka jest niepewna, co daje 70 procent obecności brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach - przekazał warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko. Dodał, że informacja ta "jest bardzo smutna i wielce niepokojąca".

- Wiadomo dzisiaj, że ten wariant brytyjski jest dużo bardziej zakaźny. Obserwujemy to w przypadku tak zwanych ognisk rodzinnych. Potwierdzone dodatnie wyniki dotyczą często całych rodzin - kontynuował Dzisko.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zbadali różne warianty wirusa SARS-CoV-2. "Efekt nas zaskoczył" >>>

"Zdecydowanie jest to niepokojąca przesłanka"

- Bez wątpienia ten wariant wirusa w jakiejś części, pewnie znacznej, odpowiada za ilość zakażeń w regionie, która od wielu dni jest bardzo wysoka - powiedział Dzisko.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu dodał, że 24 próbki przebadanie w kierunku wariantu koronawirusa to zbyt mało, by uogólniać wyniki badania na wszystkie próbki. - Ale zdecydowanie jest to niepokojąca przesłanka i będziemy mapować region, by badać kolejne próbki - zapowiedział Dzisko.

Dodał, że badania przeprowadzone w Olsztynie w kierunku wariantowania wersji koronawirusa potwierdziło europejskie laboratorium.

Ponad 12 tysięcy nowych zakażeń w całym kraju

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 12 146 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 372 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 661 109 infekcji koronawirusem. Zmarło 42 808 zakażonych osób.

Najwięcej z 12 146 nowych przypadków, o których poinformowano w środę, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 1961 infekcji.

Pozostałe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (1529), pomorskiego (1113), warmińsko-mazurskiego (970), wielkopolskiego (962), kujawsko-pomorskiego (741), małopolskiego (718), podkarpackiego (656), dolnośląskiego (642), łódzkiego (639), lubelskiego (451), podlaskiego (449), zachodniopomorskiego (412), lubuskiego (345), świętokrzyskiego (236), opolskiego (108).

We wtorek w województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono 725 nowych zakażeń koronawirusem. W powiecie olsztyńskim jako pozytywny stwierdzono ostatniej doby niemal co drugi wymaz.

Prawie tysiąc nowych zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim

W środę, kolejny dzień z rzędu na Warmii i Mazurach zanotowano wysokie wskaźniki epidemiczne - 970 nowych zakażeń i 19 zgonów. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia 14 osób w województwie warmińsko-mazurskim zmarło z powodu chorób współistniejących z COVID-19, a pięć wyłącznie z powodu COVID-19. W powiecie nidzickim jest obecnie najwyższy na Warmii i Mazurach wskaźnik zachorowań, który wynosi 16,7 na 100 tysięcy mieszkańców. W ciągu jednego dnia przybyło tam 55 nowych zakażeń.

Niedzielski o nowych zakażeniach: niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwiliTOK FM

W Olsztynie chorych jest tak wielu, że od kilku dni brakuje w tym mieście wolnych miejsc na oddziałach covidowych. Karetki odwożą wymagających hospitalizacji do lecznic odległych o 50-70 kilometrów.

Poza Olsztynem, powiatem olsztyńskim i powiatem nidzickim najwięcej zakażeń odnotowano w powiecie bartoszyckim - 59 nowych przypadków, czyli 10,3 na 10 tysięcy mieszkańców; w powiecie szczycieńskim - 61 przypadków (wskaźnik wynosi 8,8), w powiecie działdowskim - 51 przypadków (wskaźnik 7,8) oraz nowomiejskim - 33 nowe przypadki (wskaźnik 7,5).

Trudna sytuacja epidemiczna utrzymuje się w regionie Warmii i Mazur od około dwóch tygodni. Z powodu wystąpienia zakażeń koronawirusem w normalnym trybie nie pracuje już 10 proc. szkół podstawowych i przedszkoli (111 placówek), rekordowo wysokie są wskaźniki przesiewowych badań nauczycieli - pozytywne testy ma 7 proc. nauczycieli wychowania przedszkolnego i 3,4 proc. nauczycieli szkolnych.

Pełnomocnik wojewody do spraw szczepień: opóźnienia w szczepieniach medyków

Pełnomocnik wojewody do spraw szczepień Krzysztof Kuriata poinformował Polską Agencję Prasową, że w regionie nie zaszczepiono wciąż, nawet pierwszą dawką szczepionki, kilku tysięcy medyków. Ma to być spowodowane niedostępnością szczepionek.

Autor:gp, eŁKa//now

Źródło: PAP/TVN24

Raporty: