TVN24 | Pomorze

Jastarnia. Ktoś wydobył z ziemi w skansenie 27 niewybuchów. Gdy przyjechali saperzy, znaleźli ich łącznie 191

TVN24 | Pomorze

Autor:
ng
Źródło:
TVN24
Stos niewybuchów został odnaleziony na terenie Skansenu Fortyfikacji Ośrodka Oporu "Jastarnia"
TVN24Stos niewybuchów został odnaleziony na terenie Skansenu Fortyfikacji Ośrodka Oporu "Jastarnia"

Na terenie skansenu w Jastarni, gdzie znajdują się polskie fortyfikacje z okresu międzywojennego, ktoś wykopał z ziemi i ułożył 27 zardzewiałych pocisków artyleryjskich. Kto? Na razie nie wiadomo. Informacja o niebezpiecznym znalezisku dotarła do kustosza. Wezwani na miejsce saperzy odkryli, że pod ziemią niewybuchów kryło się znacznie więcej.

W poniedziałek 1 sierpnia kustosz Skansenu Fortyfikacji Ośrodka Oporu "Jastarnia" otrzymał sygnał, że wzdłuż torów kolejowych, w okolicach campingu Maszoperia, ktoś wykopał dziury w ziemi, a obok nich ułożył swoje znaleziska - stertę 27 pocisków artyleryjskich, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

- To miejsce, które w sposób naturalny przyciąga miłośników militariów, posługujących się wykrywaczami metalu. W niedzielę było widać ludzi z wykrywaczem metalu, którzy przechodzili przez nasz teren - opowiada kustosz Jerzy Sadowski. Jak podkreśla, część osób użytkuje wykrywacze bez zezwolenia. Wtedy, zamiast zgłosić znalezione przedmioty niebezpieczne, pozostawia je w miejscu publicznym.

Tak było i tym razem. Jak jednak się dowiedzieliśmy od policji, ta na razie nie prowadzi czynności zmierzających do ustalenia personaliów osoby, która pociski wykopała i zostawiła.

Na terenie skansenu w Jastarni, gdzie znajdują się polskie fortyfikacje z okresu międzywojennego, ktoś wykopał, a następnie starannie poukładał 27 zardzewiałych pocisków artyleryjskich
Niewybuchy z okresu II wojny światowej odkryte w skansenie w JastarniSkansen Fortyfikacji Ośrodka Oporu "Jastarnia"

W skansenie "grasują" poszukiwacze militariów

Skansen Fortyfikacji położony jest 3,5 km na zachód od centrum Jastarni i obejmuje m.in. cztery ciężkie schrony bojowe, schron lekki fortyfikacji polowych, zasieki przeciwpiechotne i przeszkody przeciwpancerne.

Miejsce, w którym odnaleziono niewybuchy, zostało dokładnie przeszukane przez wezwanych saperów z 43. Batalionu z Rozewia. - Jak się okazało, to znalezisko było jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Na wierzchu wyjętych przez poszukiwaczy było 27 sztuk, ale ostatecznie saperzy wykryli ich w tym miejscu 191 - mówi Jerzy Sadowski.

Jak powiedziała kmdr ppor. Anna Sech, rzeczniczka 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, pociski były w kiepskim stanie, bardzo zardzewiałe, a ryzyko ich eksplozji było niewielkie. Mimo to w przypadku niewybuchów zawsze konieczne jest zachowanie należytej ostrożności - podkreśliła.

- Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie. Czynności trwały od godz. 8.30 do 11.00. Następnie pociski zostały przewiezione na poligon lądowy, gdzie zostaną zniszczone - poinformowała kmdr ppor. Anna Sech.

Google Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ng

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Skansen Fortyfikacji Ośrodka Oporu "Jastarnia"

Pozostałe wiadomości