Nowa drabina strażacka złamała się i runęła na ziemię. Straż pożarna: to były testy, nikt nie ucierpiał

Autor:
pk/tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Do zdarzenia doszło w Inowrocławiu
Do zdarzenia doszło w InowrocławiuGoogle Maps
wideo 2/4
Google MapsDo zdarzenia doszło w Inowrocławiu

Drabina strażacka złamała się i runęła na ziemię podczas testów przed jej użyciem w akcjach ratowniczych. Jak przekazuje straż pożarna, w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Na to, co się stało w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie), zareagował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Do zdarzenia doszło na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, gdzie odbywały się ćwiczenia i testy nowo zakupionej drabiny strażackiej.

Drabina strażacka złamała się podczas ćwiczeńKP PSP w Inowrocławiu

Straż pożarna: drabina uległa awarii, doszło do przełamania się jednego z przęseł

- Mogę potwierdzić fakt, że takie zdarzenie miało miejsce. Było to podczas ćwiczeń z tą drabiną - powiedział nam oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu kapitan Jarosław Skotnicki.

W rozmowie z PAP dodał: - Szkoleni byli operatorzy. Zdarzenie jest o tyle przykre, że był to praktycznie nowy sprzęt. Oficjalnie drabina została nam przekazana w ubiegły piątek. Wówczas było uroczyste przekazanie trzech pojazdów - w tym tej drabiny.

W praktyce testy drabiny trwały już od kilku tygodni. Awarii uległ zestaw składający się z drabiny i kosza.

- Z nieustalonych jak dotąd przyczyn drabina uległa awarii, w wyniku której doszło do przełamania się jednego z przęseł. Na tej drabinie nikogo nie było i nikt nie ucierpiał - relacjonował Skotnicki.

Uszkodzony sprzęt był wart blisko 3,2 mln zł. Był to certyfikowany sprzęt ratowniczy.

Czytaj też: Nieoceniona pomoc strażaków. Najdłuższe drabiny w Warszawie

Drabina strażacka złamała się podczas ćwiczeńnadesłane/Remiza.pl

Decyzja komendanta głównego PSP po awarii drabiny w Inowrocławiu

To, dlaczego drabina się przełamała, będzie wyjaśniał specjalnie powołany zespół z ramienia Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Toruniu i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

"Testy wykonywane były według standardowej procedury zalecanej przez producenta przed wprowadzeniem nowego samochodu do użytkowania w działaniach ratowniczo-gaśniczych" - przekazała straż pożarna w komunikacie. Jak dodano, komendant główny PSP "polecił natychmiastowe wycofanie z użytkowania" pojazdów z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej wyprodukowane przez producenta, którego drabina uległa awarii podczas ćwiczeń w Inowrocławiu.

Do zdarzenia doszło w Inowrocławiu
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pk/tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KP PSP w Inowrocławiu

Pozostałe wiadomości