Jedno piętro w standardowym bloku ma 2,5-3 metry wysokości. Niemało, jeśli trzeba dostać się niemal na dach, szybko i do tego z zewnątrz. W Warszawie strażacy mają jednak dziesięć podnośników, które zdołają dotrzeć do okien ostatniego piętra klasycznej betonowej kostki z PRL-u. A nawet wyżej.
Pięć miejsc, ale dziesięć pozycji. Bo większość z wysokości się dubluje, a nawet dubluje dubeltowo (patrz miejsce trzecie). Co ciekawe dokładnie taką samą wysokość mogą mieć podnośniki różnych producentów.
Na piątym - 31 metrów
Do taką wysokość bez trudu mogą dostać się dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze. Obie dzięki maszynom marki IVECO. Pierwsza pracuje dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 5 na ulicy Marcinkowskiego, druga dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 9 na Domaniewskiej.
Na czwartym - 32 metry
O jeden metr dłuższy podnośnik mają strażacy z JRG numer 10 na Czarodzieja. Niby to tylko 100 centymetrów więcej, ale czasami o życiu człowieka może zadecydować 1/10 tej długości. Urządzenie z Czarodzieja jest marki Mercedes.
Na trzecim - 37 metrów
Taką długość mają aż cztery podnośniki pracujące w Warszawie. Dwa IVECO i dwa Mercedesy. Te pierwsze pracują w JRG 2 na Chrościckiego i JRG 8 na Majdańskiej. Te drugie w JRG 4 na Chłodnej i JRG 7 na Powstańców Śląskich.
Na drugim - 37,62 metra
Tylko 62 centymetry więcej niż cztery maszyny na pozycji trzeciej, ale dzięki temu jest zupełnie niezagrożone, samodzielne srebro. 37,62 metra wysokości ma podnośnik IVECO z JRG 1 na ulicy Modlińskiej.
Na pierwszym - 44 metry
To już naprawdę kawał wysokości. 44 metry mają dwie maszyny: Mercedes z JRG 3 na ul. Polnej oraz Renault z JRG 15 na Młodzieńczej. Wysoko, ale przypominamy, że najwyższy budynek w stolicy – PKiN ma ponad 230 metrów wysokości.
Mateusz Szmelter/mś