Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku w 2023 roku. Najlepsze licea i technika - oferta i ranking

Źródło:
TVN24
Korki korytarzowe i ścisk w salach
Korki korytarzowe i ścisk w salachTVN24
wideo 2/5
Korki korytarzowe i ścisk w salachTVN24

Zapowiada się kolejna trudna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu 2023 znów przyjdzie 1,5 rocznika. Gdańsk przygotował w swoich szkołach 6,2 tys. miejsc, jednak jak podkreśla prezydent miasta - "będziemy stale analizować sytuację i gdzie będzie to konieczne, zwiększać dostępność miejsc".

Przed uczniami klas ósmych szkół podstawowych czas trudnego wyboru, który dla wielu z nich może mieć kolosalny wpływ na przebieg przyszłej kariery zawodowej. Już wkrótce zadecydują, do których szkół średnich złożą podanie o przyjęcie.

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 będzie ekstremalnie trudna, bo do liceów, techników i szkół branżowych we wrześniu znów trafi 1,5 rocznika. To efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Do szkół średnich będzie teraz zdawał rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat. Oprócz tego dojdzie pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.

Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku, kiedy naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczął pierwszy rocznik po reformie wieku szkolnego. Były to dzieci urodzone w 2007 roku, które zaczęły naukę jako siedmiolatki i część rocznika sześciolatków - urodzonych od stycznia do czerwca 2008 roku. Na to nałożyła się reforma likwidująca gimnazja.

CZYTAJ TEŻ: Normą będą 40-osobowe klasy, lekcje na trzy zmiany. Ścisk jak 20 lat temu

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku w roku 2023

- Jest to nie lada wyzwanie techniczne, organizacyjne, infrastrukturalne, ale przede wszystkim związane z obsadą szkół, czyli z brakiem nauczycieli na rynku pracy - podczas konferencji prasowej poświęconej rekrutacji podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na kłopoty kadrowe w swojej szkole narzeka między innymi Ewa Szymska, dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku.

Z projektu arkusza organizacji na rok 2023/24 wynika kilka wakatów. Brakuje nam m.in. matematyka, fizyka, anglisty. Niestety bardzo trudno dziś przesądzać o ich skali. Ruch kadrowy trwa do końca maja. Z praktyki wynika, iż nauczyciele zmieniający pracę, pragnący rozwiązać stosunek pracy, czy wybierający się na roczny urlop dla poratowania zdrowia zgłoszą się dopiero tuż przed 31 maja

Jak podkreśla Paweł Pagieła, zastępca dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, w ich placówce środkiem zaradczym na problemy kadrowe jest zatrudnianie emerytowanych nauczycieli.

- Ratujemy się emerytowanymi nauczycielami, którzy, mimo że mogliby już odpoczywać, dalej czują w sobie pewnego rodzaju misyjność tego zawodu, a my widzimy w nich ciągle tę "iskrę" do nauczania młodzieży. Bez nich skompletowanie całego składu kadry dydaktycznej byłoby bardzo trudne - tłumaczy.

Dyrektor Szymska dodaje, że kolejny problem może stanowić liczba pomieszczeń, w których mogą odbywać się zajęcia. To natomiast może wpłynąć bezpośrednio na "podwyższenie zmianowości", czyli wydłużenie dnia pracy.

Dodatkowe pomieszczenia na sale lekcyjne w Gdańsku

- Aby złagodzić skutki, planujemy zaadaptować dodatkowe jedno, dwa pomieszczenia "gospodarskie" na sale lekcyjne. W poprzednim roku byliśmy zmuszeni utworzyć łącznie osiem oddziałów. Siedem planowanych oraz jeden, w odpowiedzi na potrzeby kandydatów, w okresie rekrutacji uzupełniającej - tłumaczy dyrektorka.

Na podobny kłopot wskazuje Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza.

- W przypadku naszej szkoły jesteśmy w stanie się pomieścić, ale mamy świadomość, że nie każda szkoła ma takie warunki infrastrukturalne - mówi Pagieła.

Wiadomo już, że w tym roku szkoły podstawowe w Gdańsku ukończy 6400 absolwentów

Spodziewamy się, że zainteresowanych nauką w szkołach średnich w Gdańsku będzie około 7000 uczniów. Obecnie jesteśmy w stanie przygotować 6200 miejsc, przy założeniu, że w klasach będzie po 31 dzieci. Będziemy jednak stale analizować sytuację i gdzie będzie to konieczne, zwiększać dostępność miejsc tak, aby wszyscy chętni uczniowie znaleźli miejsce w gdańskich szkołach

Niektóre już teraz planują przekroczyć tę liczbę, jak choćby IV i XV LO.

- Planujemy otworzenie 7 oddziałów, licząc po 32 miejsca w każdym. Daje to łączną ilość 224 uczniów. Jeśli organ prowadzący utrzyma decyzję o oddziałach 36-osobowych, ta liczba wzrośnie o kolejnych 28 uczniów - mówi Pagieła.

Ile szkół ponadpodstawowych mogą wybierać ósmoklasiści w Gdańsku?

Podczas tegorocznej rekrutacji, zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Miasta Gdańska, absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół w rekrutacji. Pozwoli to ograniczyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej.

- W procesie rekrutacji, w tym roku szczególnie, widzimy, że rola rodziców i opiekunów będzie bardzo istotna w wyborze szkoły. Żebyśmy nie zostawiali uczniów samych z tym wyborem, tym bardziej że on będzie bardzo trudny. Dajemy dużą możliwość wyboru pomiędzy nowoczesnymi szkołami ogólnokształcącymi, technicznymi i branżowymi prowadzonymi przez samorząd. Mamy też dużo szkół niesamorządowych. Wykorzystajmy w sposób rozsądny tę możliwość wyboru więcej niż pięciu szkół - apeluje Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Egzamin ósmoklasisty i wybór szkoły. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku w 2023 roku

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy ważny egzamin, do którego przystępują uczniowie podczas swojej ścieżki edukacyjnej. Jest podsumowaniem wiedzy zdobytej w szkole podstawowej, i choć nie da się go nie zdać, jego wynik istotnie wpływa na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się w dniach 23-25 maja. Każda z jego części wystartuje o godzinie 9. Uczniowie będą mieli: ■ 2 godziny zegarowe na rozwiązanie części z języka polskiego, ■ 100 minut na część matematyczną ■ oraz 1,5 godziny na napisanie egzaminu z wybranego języka nowożytnego.

Na uczniów, którzy z różnych powodów nie będą w stanie przystąpić do egzaminów w maju, terminy dodatkowe przewidziano w dniach 12-14 czerwca.

Po otrzymaniu zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, które zostaną ogłoszone 6 lipca, uczeń musi zdecydować o wyborze konkretnej placówki i uzupełnić złożony wcześniej wniosek o świadectwo i wynik egzaminu. 

Jak liczyć punkty do szkoły średniej po egzaminie ósmoklasisty?

Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).

Punkty za egzamin ósmoklasisty przeliczamy, mnożąc jego wynik procentowy przez 0,35 w przypadku części polonistycznej i matematycznej oraz przez 0,3 w przypadku egzaminu z części językowej.

Za co dodatkowe punkty dla ósmoklasisty:

Równie ważne są punkty za wyniki na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów (ustala je konkretna szkoła, do której uczeń zgłasza chęć przyjęcia). W zależności od otrzymanych ocen ósmoklasista za każdą z nich może otrzymać od 2 do 18 punktów.

Dodatkowe punkty można dostać także za:

► świadectwo z paskiem (7 punktów),

► udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),

► bądź szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10 punktów).

SPRAWDŹ NASZ KALKULATOR PUNKTÓW DO SZKOŁY ŚREDNIEJ: Jak liczyć punkty do liceum i technikum?

Rekrutacja 2023 do szkół ponadpodstawowych w Gdańsku - ważne terminy, harmonogram

Do 20 czerwca do godziny 15 każdy aplikujący będzie miał czas na złożenie wniosku (lub jego zmianę) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

Później, bo do 12 lipca, otrzyma dodatkowe 2,5 tygodnia na uzupełnienie dokumentów o świadectwo ukończenia szkoty podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty lub złożenie nowego wniosku z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.

Od 12 do 18 lipca komisje rekrutacyjne będą weryfikować dostarczone przez aplikujących wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych oraz dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach.

Dzień później, 19 lipca, do godz. 15 do publicznej wiadomości podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Do 26 lipca przyszli uczniowie mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do danych szkół.

27 lipca komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a także informacje o ewentualnych wolnych miejscach.

Najlepsze licea w Gdańsku w 2023 r. Ranking szkół

Ranking najlepszych szkół średnich i techników już od 25 lat publikuje miesięcznik "Perspektywy". W tegorocznej edycji przeanalizowano osiągnięcia uczniów z 1360 liceów, by wybrać 1000 tych najlepszych. Wśród nich znalazło się 21 placówek z Gdańska.

Szkoły ponadpodstawowe zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Przenalizowano sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W pierwszej setce rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 znalazło się aż pięć gdańskich liceów. Są wśród nich:

V LO im. Stefana Żeromskiego, które uplasowało się na 19. miejscu krajowego i 2. wojewódzkiego rankingu. Potocznie zwana "Piątką", jest jednym z najbardziej znanych gdańskich liceów, szkołą o ponad stuletniej tradycji nauczania. W rankingach liceów w ciągu ostatnich 10 lat utrzymywało jedną z trzech najwyższych pozycji wśród gdańskich liceów. Licealiści mogą wybrać jeden z pięciu profili kształcenia: medyczny, uniwersytecki, dwujęzyczny finansowo-biznesowy lub politechniczny z rozszerzonym językiem obcym bądź informatyką.

Gdańskie Liceum Autonomiczne, które na liście krajowej znalazło się na 46. pozycji, natomiast w skali całego regionu zajęło 3. miejsce. Uczniom pragnącym realizować przedmioty wykraczające poza ofertę wybranego profilu szkoła umożliwia indywidualizację planów zajęć. Licealiści uczęszczają na zajęcia z wybranych przedmiotów, np. matematyki oraz języków obcych, w grupach o różnym poziomie zaawansowania w ramach międzyklasowego systemu organizacji zajęć.

I LO im Mikołaja Kopernika (52. miejsce w rankingu) to jedna z najstarszych szkół średnich w Gdańsku. I LO jako jedno z pierwszych w województwie gdańskim wprowadziło klasy profilowane. Licealiści mogą kształcić się w klasach o profilu humanistycznym, matematycznym, matematyczno-ekonomicznym bądź biologiczno-chemicznym.

II LO im. dr Władysława Pniewskiego (68. miejsce) było pierwszą po wojnie średnią szkołą ogólnokształcącą na Wybrzeżu. Uczniowie kształcą się w klasach o profilach: politechnicznym, humanistycznym, medycznym, przyrodniczym i menedżerskim.

III LO im. Bohaterów Westerplatte (71. miejsce) - to słynna "Topolówka" - należy do grona najbardziej zasłużonych liceów w naszym mieście: wyszły z niej tysiące absolwentów - w tym wiele osób, które ze względu na pozycję w świecie nauki, biznesu, administracji czy polityki mają istotny wpływ na jakość życia społecznego. To jedyna szkoła w Gdańsku realizująca program matury międzynarodowej.

Najlepsze technika w Gdańsku w 2023 r. Ranking szkół

Magazyn "Perspektywy" wziął pod uwagę wyniki 1185 techników, spełniających kryteria wejścia do rankingu i wybrał z nich 500 najlepszych. Wśród kryteriów wyboru najlepszych placówek uwzględniono sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Spośród wyłonionych przez magazyn techników pięć z nich to szkoły z Gdańska:

Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, które na liście krajowej zajęło 34., a wojewódzkiej 2. miejsce, zostało powołane do życia w 1951 roku. Część laboratoriów technikum ulokowana jest w historycznym budynku Poczty Polskiej. Gdańska szkoła wyróżnia się na tle innych dzięki m.in. współpracy z trójmiejskimi uczelniami - Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz kontaktom z lokalnymi przedsiębiorstwami, takimi jak: Sprint, Satel, Telkom-Telmor, Slican, Simex, DGT i wiele innych.

Technikum nr 11 (miejsce 151.), które mieści się przy ul. Mariana Seredyńskiego 1a. Po wielu zmianach nazw i profili na przestrzeni powojennych dziejów od 2006 roku placówka funkcjonuje jako Szkoły Ekonomiczno-Handlowe im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Nauka odbywa się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec i technik rachunkowości.

Technikum nr 7 (miejsce 152.), stanowiące składową Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych. W placówce przy ul. Józefa Czyżewskiego 31 mają szansę zdobyć wiedzę z zakresu reklamy, organizacji turystyki lub architektury krajobrazu i uzyskać zawód technika.

Technikum nr 8 (miejsce 326.) mieści się w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 przy ul. Smoleńskiej 6/8. Uczniowie kształcący się w placówce mogą zdobyć zawód technika technologii żywności, ucząc się przy tym elementów dietetyki, technika technologii chemicznej, zdobywając elementarną wiedzę za zakresu technologii paliw, środków farmaceutycznych lub kosmetycznych lub technika analityka, poznając elementy analizy farmaceutycznej lub kosmetycznej.

Technikum nr 16 (miejsce 465.), stanowiące część Zespołu Szkół Morskich Im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, mieści się przy ul. Wyzwolenia 8. Uczniowie mają szansę zdobyć jeden z siedmiu zawodów, a wśród nich: technika hotelarstwa, spedytora, logistyka, nawigatora morskiego, mechanika okręgowego, technika eksploatacji portów lub żeglugi środlądowej.

Oferta liceów w Gdańsku. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Gdańskie licea przygotowały w ubiegłym roku 101 oddziałów, do których przyjęto blisko 2,9 tys. uczniów. Prócz standardowych profili, takich jak humanistyczny, biologiczno-chemiczny, matematyczno-fizyczny bądź lingiwistyczny, wiele szkół pokusiło się o przygotowanie bardziej oryginalnych modeli kształcenia. X Liceum Ogólnokształcące stworzyło dwie klasy o profilu biznesowym: z hiszpańskim lub niemieckim jako drugim językiem obcym. W XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku można uczyć się np. w klasach o profilu artystycznym, gdzie realizowany jest autorski program nauczania plastyki oraz muzyki, natomiast IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego rekrutuje do klas m.in. o profilu wojskowym, policyjnym czy też celno-administracyjnym.

Najwyższe progi punktowe osiągnięto w V Liceum Ogólnokształcącym, gdzie, aby dostać się do klasy o profilu medycznym i dwujęzycznej biomedycznej, należało zgromadzić minimum 180 punktów. "Najłatwiej" było dostać się do klasy politechniczno-językowej, gdzie próg i tak wyniósł niebagatelne 176,4 pkt.

Dla porównania w IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego największą liczbę punktów należało zgromadzić podczas rekrutacji do klasy mediacyjno-prawnej, gdzie próg wyniósł 129,1 pkt. oraz 122,1 dla aplikujących do klasy o profilu ratowniczo-medycznym. W rekrutacji do pozostałych klas, chcąc zostać uczniem IV LO. wystarczyło zgromadzić od 101,35 (klasa o profilu wojskowym) do 115,65 pkt. (klasa o profilu straż graniczna).

Oferta techników w Gdańsku. Rekrutacja, profile klas, progi punktowe

Na rok szkolny 2022/2023 w gdańskich technikach zostało otwartych aż 114 oddziałów. Wraz z 1 września naukę w nich rozpoczęło blisko 2,9 tys. uczniów. Względnie nowym kierunkiem kształcenia, który w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku wystartował w roku szkolnym 2021/2022, jest technik stylista. Nowością w Państwowych Szkołach Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego jest natomiast możliwość kształcenia w zawodzie dekarza. Od 2023 roku w Pomorskich Szkołach Rzemiosł nowi uczniowie będą mogli kształcić się na złotnika-jubilera oraz drukarza offsetowego.

W Zespół Szkół Łączności, w zależności od obranego kierunku kształcenia, przyszli adepci musieli zgromadzić przynajmniej od 143,1 pkt., by dostać się do klasy o profilu technik teleinformatyk aż po 167,85 pkt., by zostać przyjętym do klasy dla przyszłych programistów.

Pretendenci do zawodu sprzedawcy bądź fryzjera, chcący kontynuować naukę w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 2, musieli zdobyć przynajmniej 24,35 lub 53,70 pkt.

Tydzień Zawodowca w Gdańsku

Od 27 marca, podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca, ósmoklasiści będą mogli zapoznać się z ofertą szkół samorządowych zawodowych i ogólnokształcących dostępnych na terenie miasta. Podczas wydarzenia będą mogli wziąć udział w dniach otwartych w szkołach zawodowych, warsztatach przygotowanych przez Gdańskie Centrum Talentów, które podpowie m.in., jaką szkołę średnią wybrać, a cały tydzień zakończony zostanie 1 kwietnia Gdańskimi Targami Szkół Ponadpodstawowych w AMBEREXPO od godz. 10.00.

- Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Swoją ofertę zaprezentuje 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia i 19 szkół ogólnokształcących. Ponadto w specjalnej strefie będzie można porozmawiać z doradcami zawodowymi i mentorami - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Autorka/Autor:ng/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

Gdzie jest burza? W sobotę 27.04 nad Polską wieczorem pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór pod znakiem grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór pod znakiem grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzech amerykańskich żołnierzy zostało rannych w wypadku na autostradzie A4 przed zjazdami w kierunku Legnicy (woj. dolnośląskie). Zderzyły się tam dwa pojazdy jadące w wojskowej kolumnie. Przez pewien czas prawy pas drogi w kierunku Zgorzelca był zablokowany.

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Wypadek kolumny wojskowej na autostradzie. Trzech żołnierzy rannych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

18-latka odebrała prawo jazdy i już może je stracić. Wioząc troje rówieśników, straciła panowanie nad pojazdem. Zjechała do rowu, doprowadzając do dachowania pojazdu. Cała czwórka z obrażeniami trafiła do szpitala.

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Odebrała prawo jazdy i tego samego dnia spowodowała wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Tragedia podczas ćwiczeń strażaków ochotników w Ostrowie Wielkopolskim. W komorze dymowej nagle zasłabł strażak OSP Żerniki w powiecie kaliskim. Mimo godzinnej walki lekarzy, życia 39-latka nie udało się uratować. O godzinie 18 w jednostkach straży pożarnej w całej Polsce zawyły syreny i minutą ciszy został oddany hołd zmarłemu strażakowi.

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyły syreny

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski ekspert Matthew Savill ocenił na łamach dziennika "Guardian", że w wojnie w Ukrainie brało do niedawna udział 400 tysięcy rosyjskich żołnierzy, ale już niedługo ta liczba może wzrosnąć do 500 tysięcy i może to oznaczać początek rosyjskiej ofensywy. W związku z tym - jak mówi - konieczne jest znalezienie sposobu na pozyskanie nowych żołnierzy do ukraińskiej armii.

Już niedługo w Ukrainie "może walczyć nawet pół miliona Rosjan"

Już niedługo w Ukrainie "może walczyć nawet pół miliona Rosjan"

Źródło:
PAP

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet pięć lat więzienia grozi 58-letniemu mieszkańcowi Legnicy (woj. dolnośląskie), który jadąc samochodem z dużą prędkością, stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w krawężnik oraz przydrożne bariery. Mężczyzna był trzeźwy, ale pojazd, którym kierował, nie był zarejestrowany i ubezpieczony.

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Źródło:
tvn24.pl

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

"Na okręg lwowski spadły dziś dziesiątki bomb i rakiet. Jedna z nich 15 km od naszej granicy. Morawiecki w tym czasie ustala w Budapeszcie wspólną antyeuropejską strategię z proputinowskimi politykami skrajnej prawicy" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Gdyby nie polski rząd w lutym 2022 roku, to Ukraina mogłaby upaść" - odpowiedział na wpis Morawiecki.

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

Źródło:
tvn24.pl

Lewica zainaugurowała kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Na sobotniej konwencji koalicji zaprezentowano liderów i liderki list do europarlamentu.

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział, że jego kraj "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie osób tej samej płci. Jeśli jego zapowiedzi się sprawdzą, Kosowo będzie pierwszym krajem zamieszkanym w większości przez muzułmanów, w którym do tego dojdzie.

Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Kosowo "dołoży wszelkich starań", aby zalegalizować związki partnerskie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24