Para książęca zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności. Spotkali się z Lechem Wałęsą

[object Object]
Lech Wałęsa już spotkał się z parą książęcą
wideo 2/35

Kate i William odwiedzili już Dwór Artusa i Teatr Szekspirowski. Teraz przyszła pora na Europejskie Centrum Solidarności. Podczas zwiedzania dołączył się do nich Lecha Wałęsa. - Byliśmy od dawna umówieni - chwalił się były prezydent jeszcze przed wizytą.

Wizyta Kate i Williama na Wybrzeżu powoli dobiega końca. Ostatnim miejscem, które odwiedzają w Gdańsku jest Europejskie Centrum Solidarności. Para książęca pojawiła się w muzeum około godz. 16.50.

Goście z Wielkiej Brytanii obejrząeli tam wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie z Wałęsą

W trakcie zwiedzania do Księcia i Księżnej Cambridge dołączył Lech Wałęsa. Były prezydent RP już od kilku tygodni chętnie opowiadał o planowanym spotkaniu z członkami rodziny królewskiej. Podkreślał, że było ono uzgadniane dużo wcześniej.

- Od dawna byliśmy umówieni. Wszystko jest już chyba dopięte na ostatni guzik, żeby godnie ich tu przyjąć. Wiem już o czym będę z nimi rozmawiał, ale do tańca trzeba dwojga - mówił TVN24 Lech Wałęsa.

Kate i William oraz Lech Wałęsa obejrzeli wspólnie część ekspozycji, a następnie przeszli przez historyczną Bramę Stoczni. Na koniec złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Około godz. 18 para książęca wyruszyła na gdańskie lotnisko, skąd odleci do Warszawy.

Wałęsa o wizycie Kate i Williama
Wałęsa o wizycie Kate i Williama Piotr Terlecki | TVN24 Pomorze

Najpierw Sztutowo, potem Gdańsk

Para książęca spędziła cały dzień na Wybrzeżu. Najpierw odwiedzili Muzeum Stutthof w Sztutowie, gdzie zobaczyli jak wygląda dawny obóz nazistowski. Spotkali się również z byłymi więźniami. Następnie przejechali jaguarem do Gdańska, gdzie w Dworze Artusa spotkali się z prezydentem Pawłem Adamowiczem i odebrali pamiątkowe bursztynowe prezenty. Na przedprożach Dworu Artusa degustowali tradycyjne polskie pierogi. Obejrzeli też pokaz obrabianie bursztynu średniowiecznymi metodami.

Książę William nie krył, że ważnym punktem całej wizyty było zwiedzanie Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest książę Walii. Goście z Wielkie Brytanii obejrzeli tam krótkie przedstawienie podczas, którego odkryto dach. Stamtąd udali się do Europejskiego Centrum Solidarności.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Raporty:
Pozostałe wiadomości