Skarb ukryty w krzyżackim zamku. Archeolodzy znaleźli cenne monety

Pomorze

Jakie jeszcze skarby odkryją w Człuchowie? Maciej Kurdwanowski
wideo 2/25

Kopali, kopali i trafili na skarb. Archeolodzy, którzy prowadzą wykopaliska w pobliżu Zamku w Człuchowie znaleźli srebrne monety z XVII wieku. Jak twierdzą, to rzadkie znalezisko.

Archeolodzy odnaleźli w Człuchowie skarb. To osiemnaście srebrnych monet datowanych na połowę XVII w. Znaleźli je w pobliżu bramy prowadzącej do trzeciego przedzamcza.

Jak twierdzą badacze, najprawdopodobniej skarb ukryto w trakcie oblężenia człuchowskiego zamku przez wojska szwedzkie podczas Potopu około 1657 r.

- Skarb składa się z 18 monet: 17 ortów Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma oraz jednej monety o nominale 10 krajcarów arcyksięcia Austrii Leopolda V. Monety są zachowane w bardzo dobrym stanie, mają bogatą ornamentykę i rozbudowaną legendę. Ze względu na ich dużą wartość obiegową w XVII wieku są one rzadkimi znaleziskami archeologicznymi - tłumaczy Maciej Kurdwanowski, archeolog.

Wkrótce monety będzie można podziwiać w człuchowskim muzeum. Eksponaty będą tam dostępne do końca września. Potem trafią do konserwacji.

Orty były monetami ćwierćtalarowymi o średnicy 2,5-3,0 cm. Na początku XVII wieku ich wartość wynosiła 10 groszy później od 16 do 18 groszy. Wynikało to ze spadku wartości srebra wobec złota w XVII stuleciu. Maciej Kurdwanowski

To jeszcze nie koniec

Prace archeologiczne na zamku ruszyły w 2008 r. Prowadzi je Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem dra Michała Starskiego. Naukowcy wzięli pod lupę m.in. Zamek Wysoki. Udało im się odsłonić dziedzinie i piwnice dawnych skrzydeł zamkowych. Te w XIV w. wznieśli Krzyżacy. Trwają też prace na terenie przedzamczy.

- Do tej pory udało nam się znaleźć 200 tysięcy eksponatów. Wśród nich były już monety, ale w żadnym z tych przypadków nie znaleźliśmy ich tak dużo ukrytych w jednym miejscu. Jednym z cenniejszych znalezisk była również bulla papieża Grzegorza XI - dodaje Kurdwanowski.

Zamek w Człuchowie jest drugą największą twierdzą krzyżacką w Polsce. Większy jest tylko zamek w Malborku.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego:  | Maciej Kurdwanowski