Można wchodzić do wody. Sinice zniknęły z Zatoki Puckiej

Plaża w Gdańsku
Plaża na Wyspie Sobieszewskiej
Źródło: tvn24

Zamknięte z powodu zakwitu sinic kąpielisko w Rewie jest znów dostępne. Obecnie, z różnych powodów, zamknięte są dwa inne - w Darłowie i Gryficach (Zachodniopomorskie).

Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny poinformował w sobotę, że zamknięte w piątek kąpielisko w Rewie jest już otwarte.

Od dwóch tygodni z powodu sinic zamknięte jest z kolei zachodniopomorskie kąpielisko miejskie w Gryficach. W tym samym województwie nie popływamy na kąpielisku nr 6 w Darłówku Zachodnim, gdzie woda skażona jest bakteriami E. coli.

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

W zeszłym roku w lipcu z powodu sinic w najgorszym momencie zamkniętych było 50 plaż. Jak komentowali wtedy specjaliści, ostatnie tak silne zakwity zaobserwowali 12 lat wcześniej.

Kąpieliska zamknięte z powodu sinic:

Wykwitom sinic sprzyja duże nasłonecznienie, wysoka temperatura wody oraz brak silnego wiatru. Wytwarzają one niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice nie są glonami, a prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda, zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.

Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK, nina/gp/ ks/ran / Źródło: TVN24/PAP

Czytaj także: