Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.
Do niedawna sądzono, że rzadka alergia na czerwone mięso, nazywana zespołem alfa-gal, przenoszona jest w Stanach Zjednoczonych przez jeden gatunek kleszcza - Amblyomma americanum. Jak wynika z najnowszego raportu Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), inne gatunki kleszczy też mogą potrafić przenosić to schorzenie. Chodzi o pajęczaki z rodziny Ixodes. Raport z wnioskami, które wysnuto między innymi na podstawie przypadku medycznego, ukaże się w kwietniu w czasopiśmie "Emerging Infectious Diseases".
Reakcja alergiczna po zjedzeniu królika
W przypadku przeanalizowanym przez badaczy opisano mieszkankę stanu Maine, która doświadczyła zespołu alfa-gal po ukąszeniu przez kleszcza z gatunku Ixodes scapularis. Po tym, jak 45-latka zjadła mięso królika, w miejscu ukąszenia pojawił się stan zapalny z towarzyszącym mu swędzeniem. Kobieta odczuwała także ból brzucha i miała problemy z trawieniem. Po 20 dniach od ukąszenia kobieta poddała się testowi, który potwierdził zespół alfa-gal. Leczenie trwało 10 miesięcy.
Jak w swoim raporcie podali badacze z CDC, od listopada 2014 roku do października 2023 w całym stanie zespół alfa-gal zdiagnozowano 57 razy. Co ważne - w Maine Amblyomma americanum występuje sporadycznie, na terenie stanu nie ma stałej populacji.
"Podejrzewaliśmy to od dawna"
"Dla nas nigdy nie chodziło tylko o Amblyomma americanum" - napisała w poście na blogu Jennifer Platt, współzałożycielka organizacji pozarządowej Tick-Borne Conditions United i adiunktka na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. "Tysiące pacjentów z boreliozą mówiły nam, że nie tolerują czerwonego mięsa. Od dawna podejrzewaliśmy [o przenoszenie zespołu alfa-gal - przyp. red] inne gatunki kleszczy w USA" - dodała.
- Dowody nadal jednak potwierdzają, że to kleszcz Amblyomma americanum jest odpowiedzialny za większość przypadków występowania tej alergii w Stanach Zjednoczonych - przekazała doktor Johanna Salzer, lekarka weterynarii i epidemiolożka z CDC.
"Potrzebne są kolejne badania"
To, dlaczego ukąszenia przez kleszcze powodują zespół alfa-gal, jest jak na razie zbadane przez naukowców.
- Potrzebne są kolejne badania, aby poznać szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób ukąszenie kleszcza wywołuje zespół alfa-gal u niektórych osób i dlaczego kontakt zAmblyomma americanum wydaje się powodować większość przypadków u ludzi w Stanach Zjednoczonych - powiedziała Salzer.
Źródło: Live Science, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: ondreicka/AdobeStock