30 lat wolności. Najważniejsze wydarzenia w Gdańsku

Aktualizacja:
[object Object]
Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w GdańskuEuropejskie Centrum Solidarności/ Gdańsk
wideo 2/14

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory. Z tej okazji odbędą się debaty, koncerty i warsztaty. Swój udział zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu. Sprawdź harmonogram uroczystości czerwcowych w Gdańsku oraz to, jak zmieni się organizacja ruchu w tych dniach.

W Gdańsku do 11 czerwca odbędzie się ponad 130 wydarzeń, podczas których spotka się około 100 tysięcy gości. A wszystko, aby uczcić 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

Wydarzenia oznakowane są logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy legendarnego znaku "Solidarności". Hasło obchodów to "Bądźmy razem!".

Uroczystości zostały podzielone na dziewięć stref:

* Strefa ECS na Placu Solidarności, w Europejskim Centrum Solidarności (m.in. spotkania, debaty, koncerty i wystawa stała).

* Strefa społeczna przy Sali BHP w Gdańsku, ulica ks. Jerzego Popiełuszki 6 (m.in. debaty, warsztaty, spotkania m.in. z Agnieszką Holland, Leszkiem Balcerowiczem, Lechem Wałęsą, Szymonem Hołownią i Kubą Wojewódzkim.

* Strefa kultura obejmuje przestrzeń praktycznie całego Głównego Miasta (spotkania i wystawy, m.in. poświęcona pamięci Pawła Adamowicza).

* Skwer Świętopełka Park Świętopełka, ul. Świętojańska 66 (m.in. wystawa 20 plakatów wyłowionych w konkursie, spotkania i rozmowy).

* Okrągły Stół przy fontannie ECS, Plac Solidarności 1 (warsztaty manualne, koncerty, spotkania m.in. z Adamem Wajrakiem i prof. Jerzym Bralczykiem).

* Czytelnia Wolności plac Kobzdeja (warsztaty, spotkania literackie, z dziennikarzami i ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989).

* Międzynarodowe Forum Obywatelskie Plac Solidarności 1, ECS (dwudniowe wydarzenie otwarte, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki).

* Strefa Delegatów Plac Zebrań Ludowych, Plac Solidarności 1, Ołowianka 1, Podkramarska 5 (wydarzenia dla oficjalnych delegatów, zaproszonych przez prezydenta Gdańska).

Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca w Gdańsku. Mapa przestrzeni2019gdansk.pl

Główne wydarzenia odbędą się 4 czerwca. O godzinie 12 przy Budynku Europejskiego Centrum Solidarności podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności. Następnie wspólnie odśpiewany zostanie hymn Polski.

O 17.30 na Długim Targu każdy będzie mógł zrobić wspólne "Rodzinne zdjęcie Polaków" wraz z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz.

Tego dnia odbędzie się także główny koncert "30 lat wolności". To trzygodzinne widowisko multimedialne według scenariusza i w reżyserii Bolesława Pawicy. Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateusz Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak.

Harmonogram wydarzeń 4 czerwca w Gdańsku

Godz. 1.00-23.59

WYSTAWA: BUDOWANIE WSPÓLNOTY. PAWEŁ ADAMOWICZ I GDAŃSZCZANIE

Na Długim Targu pojawią się zdjęcia poświęcone pamięci Pawła Adamowicza, zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska. Dalszą część wystawy będzie można znaleźć w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta. Kupując bilet, zwiedzający zobaczą pamiątki po Pawle Adamowiczu.

Będzie to zapowiedź powstającej wystawy stałej, która ma opowiadać historię gdańskiej samorządności.

Godz. 8.00- 23.55

WYSTAWA: WIOSNA DEMOKRACJI

Na Targu Rakowym 5/6 zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku. W większości będą to rzeczy związane z wydarzeniami czerwcowymi.

WYSTAWA: DRUŻYNA LECHA

Przy ulicy Długiej 12 (na wysokości Domu Uphagena) będzie można zobaczyć kolekcję plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", które promowały kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w 1989 roku.

Reżyser Andrzej Wajda i doradca Solidarności Bronisław Geremek wpadli na pomysł, aby kandydaci reklamowali się na zdjęciach z Lechem Wałęsą, legendarnym przywódcą opozycji demokratycznej. Być może właśnie dzięki temu z 261 startujących w wyborach osób z - jak o nich mówiono - drużyny Lecha, mandat zdobyło 260 kandydatów.

Godz. 9.00-11.00

ŚWIĄTECZNE ŚNIADANIE

Na Placu Solidarności 1, przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się śniadanie. Będzie kawa, herbata, drożdżówki, chleb i dżem. Każdy może przynieść także ze sobą własne jedzenie i koce. Jak mówią organizatorzy, będzie możliwość wspólnej rozmowy i "żaden temat nas nie poróżni".

Godz. 10.00-11.00

FUNDACJA WSPÓŁDZIELNIA

Akademia Emocji organizuje warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Spotkanie odbędzie się przy Sali BHP w Gdańsku w Strefie Społecznej.

Godz. 10.00-16.00

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Europejskie Centrum Solidarności w archiwum przy Placu Solidarności 1 zbierać będą materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970-1989.

"Wdzięczni jesteśmy za każdy dar" - piszą organizatorzy.

Godz. 10.00-18.00

WYSTAWA: ODDAJ GŁOS

W Ratuszu w Staromiejskim, przy ulicy Korzennej 33/35 będzie można cofnąć się w czasie do czerwca 1989 roku. Powstanie instalacja artystyczna, która odwzoruje prawdziwy lokal wyborczy, który znajdował się w tym miejscu. Żeby wspomnienia stały się jeszcze bardziej rzeczywiste, wykorzystana zostanie autentyczna urna wyborcza.

Zwiedzający będą mieli okazję skomentować przemiany 1989 roku oraz oddać swój głos na rzecz zmian.

Godz. 10.00-19.00

SPOTKANIE UCZESTNIKÓW WYDARZEŃ 1989 ROKU

Spotkanie odbędzie się w sali wystaw czasowych w ECS. Gości przywita Lech Wałęsa oraz Aleksandra Dulkiewicz.

Wystąpić mają m.in. Janusz Steinhoff, Henryk Wujec oraz prof. Jerzy Stępień. Wykład poprowadzi prof. Andrzej Friszke. Zapowiedziana jest także debata "Refleksja po 30 latach od wyborów czerwca '89".

Około godziny 13.30 planowane jest wspólne zdjęcie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego z Lechem Wałęsą w Sali E wystawy stałej. O godzinie 14.15 odbędzie się spotkanie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i komitetów obywatelskich przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność".

Godz. 12.00-18.00

WYSTAWA: 30 LAT - DALEKO, CZY BLISKO?

Artyści z Przestrzeni Sztuki WL4 zaprezentują swoje prace na terenie Stoczni Cesarskiej.

Godz. 12.00

W SAMO POŁUDNIE

Uroczystość jubileuszowa na scenie przy ECS. W programie m.in. wspólne odśpiewanie hymnu oraz podpisanie DEKLARACJI WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI. Poza tym wspólne zdjęcie i tort z okazji 30. urodzin polskiej demokracji.

Godz. 14.30

DEBATA: 4 CZERWCA 1989. POCZĄTEK NOWEJ EPOKI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz.

Debatę poprowadzi Antoni Dudek.

DEBATA: EUROPEJCZYCY. CZY NADAL "CZUJEMY WSPÓLNOTĘ NASZYCH LOSÓW"?

Dyskusja odbędzie się w bibliotece w ECS. Udział wezmą Paweł Kowal, Padraic Kenney, Marci Shore, Georges Mink, Elżbieta Matynia, Oksana Zabużko, Timothy Garton Ash oraz Ireneusz Krzemiński.

Prowadzenie: Kacper Dziekan.

Godz. 16.15

DEBATA: WYKLUCZENI, ZAPOMNIANI, NIEWIDZIALNI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar i Przemysław Wielgosz.

Debatę poprowadzi Grzegorz Piotrowski.

Godz. 17.30

WIEC

Scena na Długim Targu. Zaplanowane są wystąpienia gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy i wspólne zdjęcie.

Godz. 18.00

DEBATA: KULTURA - SIŁĄ DEMOKRACJI

Dyskusja odbędzie się w audytorium w ECS. Udział wezmą Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Alicja Knast, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński i Beata Chmiel.

Debatę poprowadzi Olga Wysocka.

Godz. 20.00-22.00

KONCERT GŁÓWNY - WIDOWISKO MULTIMEDIALNE: 30 LAT WOLNOŚCI

Koncert odbędzie się na placu Zebrań Ludowych.

Widowisko zostanie podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest" i "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Mateuszu Ziółko, Sound'n'Grace, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski i Michał Szpak. Będzie można usłyszeć covery takich piosenek, jak "Arahja" Kultu, "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena oraz "Sound of Silence" Simona i Garfunkela. Scenariusz i reżyseria: Bolesław Pawica.

Godz. 22.30-00.15

FILM: WAŁĘSA CZŁOWIEK Z NADZIEI

Projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy odbędzie się przy sali BHP, przy ulicy Jerzego Popiełuszki 6.

Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stół
Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca przy ECS stanął okrągły stółtvn24

Zmiany w organizacji ruchu

Od 1 czerwca w związku z obchodami 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, nastąpią zmiany w organizacji ruchu w centrum Gdańska.

Od 1 czerwca, godz. 0.00 do 4 czerwca, godz. 23.59 na obszarze Gdańska w autobusach i tramwajach ZTM Gdańsk będzie można jeździć bez biletów.

W dniach 1 i 4 czerwca odbędą się dwa koncerty na Placu Zebrań Ludowych. W te dni wszystkie linie autobusowe i tramwajowe będą funkcjonować odpowiednio wg sobotnich i stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej. Po godzinie 22:15 zaplanowano dodatkowe kursy, by mieszkańcy łatwiej mogli dotrzeć do domów.

ZAMKNIĘTE ULICE

ZAMKNIĘTA - ul. Giełguda w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz w dniu 04.06.2019 (wtorek) od godziny 6.00 rano do 0.00. Dojazd od ul. Focha przez ul. Giełguda do ul. 3 maja – NIEMOŻLIWY

ZAMKNIĘTY - dziki parking przy Cmentarzu Garnizonowym od strony ul. Giełguda w dniu 30.05.2019 (czwartek) od godziny 6.00 rano do 5.06.2019 (środa) do 6.00

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Świętojańska od ul. Szklary do ul. Grobla II od 28.05.2019 (wtorek) od 6.00 do 6.06.2019 do 6.00 (czwartek)

ZAMKNIĘTY - Trakt Konny od ul. Orzeszkowej do ul. 3 maja w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6.00 rano do 0,00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - 3 maja od Traktu Konnego do ul. Dąbrowskiego w dniu 01.06.2019 (sobota) od godziny 6:00 rano do 0.00 oraz 04.06.2019 (wtorek) od godziny 17.00 do 0.00

ZAMKNIĘTA - Doki od dnia 31.05.2019 (od godz.11:00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Nowomiejska - zamknięcie dla ruchu pojazdów od skrzyżowania z ul. Jana z Kolna do skrzyżowania z ul. Popiełuszki - od dnia 31.05.2019 (od godz.11.00) do dnia 5.06.2019 (do godz. 6.00)

ZAMKNIĘTA - Kładka dla pieszych nad linia kolejową i Jana z Kolna - zamknięcie dla ruchu pieszych w dniu 1.06.2019 (18.0-0.00) oraz w dniu 4.06.2019 (18.00-0.00).

Peron SKM GDAŃSK STOCZNIA - NIECZYNNY W GODZINACH ZAMKNIĘCIA KŁADKI. W tym czasie bilety SKM będą honorowane w tramwajach i autobusach na trasie Gdańsk Główny-Politechnika-Gdańsk Główny.

Jak przypomina Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, samochody parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dokoła trenów imprez są prywatne parkingi, na których można zostawić samochód.

Poruszanie się po mieście, między terenami wydarzeń odbywa się zgodnie z zasadami Ruchu Drogowego dla pieszych. Prosimy o stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez ulicę w miejscach do tego wyznaczonych.

PARKINGI DLA MIKROBUSÓW I AUTOKARÓW

Bezpłatny parking dla mikrobusów i autokarów czynny będzie 24 h od 1 do 4 czerwca, na specjalnie oznaczonym parkingu Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11.

Tymczasowy przystanek, na potrzeby pasażerów wysiadających z autokarów czynny będzie w zatoce autobusowej, na wysokości Europejskiego Centrum Solidarności.

Parkingi w Gdańsku podczas obchodów 30.rocznicy wyborówgzdiz.gda.pl

Autor: MAK/gp/ral / Źródło: tvn24/ 2019gdansk.pl/ gzdiz.gda.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zmasowany rosyjski atak na Ukrainę zachwiał kruchym porozumieniem grupy G20, które - jak podaje Reuters - udało się wypracować po wielu dniach negocjacji. Źródła agencji poinformowały, że europejscy dyplomaci naciskają na zmianę ustalonego pierwotnie zachowawczego stanowiska, w którym mówiono o "potrzebie negocjacji pokojowych" i nie krytykowano wprost żadnego z krajów.

Rosyjski atak na Ukrainę zatrząsł szczytem G20. Porozumienie pod znakiem zapytania

Rosyjski atak na Ukrainę zatrząsł szczytem G20. Porozumienie pod znakiem zapytania

Źródło:
Reuters

999 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. W rosyjskim ataku na miasto Sumy zginęło co najmniej dziesięć osób, kilkadziesiąt jest rannych. Syn prezydenta-elekta Donald Trump Jr. ostro skrytykował decyzję administracji Joe Bidena, która dała Ukraińcom zielone światło na uderzanie w głąb Rosji amerykańskimi pociskami ATACMS. W niedzielę Rosja przeprowadziła zmasowany atak na ukraińskie terytorium. Podsumowujemy, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na budynki mieszkalne. Wśród ofiar dzieci

Bomby spadły na budynki mieszkalne. Wśród ofiar dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Joe Bidena to ostrzeżenie wobec Rosji, że należy się spodziewać działań Ukrainy - komentuje Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich odnosząc się do zgody amerykańskiej administracji na uderzenia Ukrainy na głębokie terytorium Rosji. Zdaniem eksperta, zgoda na użycie pocisków mających zasięg około 300 kilometrów może "wzmocnić pozycję Ukrainy w negocjacjach pokojowych".

"Należy spodziewać się działań Ukrainy" po decyzji Bidena. Ekspert: to ostrzeżenie

"Należy spodziewać się działań Ukrainy" po decyzji Bidena. Ekspert: to ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Joe Biden, na dwa miesiące przed zakończeniem swojej prezydentury, dał Ukrainie zielone światło na użycie dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji - poinformował "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Dziennik pisze, że taki krok stanowi "poważną zmianę" w polityce Białego Domu, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie. "Pociski przemówią same za siebie" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

"Poważna zmiana" w polityce USA. "Pociski przemówią same za siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
New York Times, Reuters, PAP

Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, obiecał na spotkaniu z mieszkańcami Pruszkowa, że jeśli zostanie prezydentem, to zmniejszy liczbę swoich doradców. Zadeklarował także obcięcie budżetu Kancelarii Prezydenta o 20 procent. Wcześniej w niedzielę Sikorski miał spotkanie Przysieku w województwie kujawsko-pomorskim. - To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - mówił szef MSZ.

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Obietnica Sikorskiego. "Obetnę o 20 procent"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W niedzielę w Obórkach (województwo kujawsko-pomorskie) zderzyły się dwa samochody osobowe. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu poinformowała, że w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonych przez USA pocisków dalekiego zasięgu do ataków na terytorium Rosji. Przeciągają się procedury związane z wypłatami odszkodowań dla powodzian. Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca. Przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 18 listopada.

Zielone światło dla Ukrainy, problemy z pieniędzmi dla powodzian, rozmowa na szczycie

Zielone światło dla Ukrainy, problemy z pieniędzmi dla powodzian, rozmowa na szczycie

Źródło:
tvn24.pl

Wykorzystywał osoby starsze i nieporadne, na które zakładał rachunki bankowe i zaciągał pożyczki. Zrobił sobie z tego stałe źródło utrzymania - informuje siedlecka policja. 37-latek usłyszał dotychczas 39 zarzutów, a prawdopodobnie to jeszcze nie koniec.

Wybierał osoby starsze i nieporadne. Usłyszał już 39 zarzutów

Wybierał osoby starsze i nieporadne. Usłyszał już 39 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kim Dzong Un, dyktator Korei Północnej zaapelował do "poprawy zdolności prowadzenia wojny" przez armię. Podczas przemówienia stwierdził, że Półwysep Koreański stał się "największym punktem zapalnym na świecie". Zdaniem dyktatora, napięcie między Koreą Północną i Południową jest "największe w historii".

"Największe w historii" napięcie między Koreami. Kim zaapelował do swoich żołnierzy

"Największe w historii" napięcie między Koreami. Kim zaapelował do swoich żołnierzy

Źródło:
Reuters

Boris Epshteyn, urodzony w Moskwie prawnik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zaproponował, że zostanie specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. wojny w Ukrainie i mediatorem między Kijowem a Rosją - poinformował "The New York Times", powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Dziennik pisze, że Epshteyn szybko "stał się jedną z najbardziej wpływowych osób" w początkowym etapie przekazywania władzy w Białym Domu.

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Zaskakująca propozycja od "strażnika Trumpa". "Kilka osób było zszokowanych"

Źródło:
New York Times, PAP

- Do tej pory sojusznicy Iranu zniechęcali Izrael do potencjalnego ataku. Teraz, gdy znaleźli się w defensywie, i to dość głębokiej, funkcji tego straszaka już pełnić nie mogą - mówi Marcin Krzyżanowski, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zatem Teheran mocniej postawi teraz na rozwój swojego programu nuklearnego? Izraelscy politycy przyznają w kuluarach, że czas, w którym można było go zatrzymać, minął.

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna? 

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Forum Ukraińskiego w think tanku Chatham House Orysia Łucewicz oceniła, że zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę są wiadomością dla Waszyngtonu, że koszt wspierania Kijowa będzie za wysoki. Dodała, że są także jasnym sygnałem dla Ukraińców, że "Putin chce ich zamrozić w ciągu zimy".

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko

"Wiadomość dla Waszyngtonu" i nie tylko 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Kałuże w województwie łódzkim w samochód osobowy uderzył przejeżdżający pociąg. 77-letni kierowca auta zmarł - przekazała aspirant sztabowa Katarzyna Grela, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Wypadek na niestrzeżonym przejeździe. Kierowca nie żyje

Źródło:
TVN24

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Chciałbym zaapelować do wszystkich zainteresowanych stron, żeby ponad podziałami włączyli się w swojego rodzaju lobbing na rzecz naszych poszkodowanych gmin - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki, odnosząc się do walki ze skutkami wrześniowej powodzi. Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, mówił, że "wąskim gardłem" w jego mieście jest niewystarczająca ilość pracowników socjalnych.

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

"Chcielibyśmy, żeby o nas nie zapominać". Apel burmistrza

Źródło:
TVN24

- Musimy zrobić wszystko, aby Europa nie zapomniała o Ukrainie - podkreśliła w "Faktach po Faktach" europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica). Razem z europosłem Michałem Kobosko (Polska 2050) komentowała także rozmowę telefoniczną kanclerza Niemiec z Władimirem Putinem i zgodę prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukraińców dostarczonej przez USA broni dalekiego zasięgu do uderzeń w głębi Rosji.

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Scholz "próbuje zabłysnąć"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, pierwszego dnia urzędowania odbierze Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego. Dodał też, że Pałac Prezydencki "nie będzie azylem dla przestępców".

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Radosław Sikorski o tym, co zrobi pierwszego dnia urzędowania jako prezydent

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Te listy do Mikołaja chwytają za serce, bo mieszkańcy DPS-ów proszą albo o dużo - o skrócenie cierpienia czy zdrowie, albo o bardzo mało - brakuje im bluzki z długim rękawem, pary butów czy kredek. Listów z roku na rok jest coraz więcej. W mediach społecznościowych na profilu akcji jest instrukcja, jak przygotować paczkę dla wybranego seniora. Można też przesłać datek.

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Mieszkańcy łódzkich DPS-ów napisali listy do świętego Mikołaja. Proszą w nich o książki, kawę czy słodycze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24