Życiorys Leona Niemczyka w policyjnym archiwum

Rękopis Leona Niemczyka w policyjnych archiwach
Rękopis Leona Niemczyka w policyjnych archiwach
Źródło: TVN24

Odręcznie spisany życiorys Leona Niemczyka został odnaleziony przez policyjnych archiwistów z Łodzi. Rękopis został sporządzony 25 lat temu, ponieważ wtedy właśnie aktor ubiegał się o pozwolenie na broń.

Odręcznie spisany życiorys aktora Leona Niemczyka (policja Łódź)
Odręcznie spisany życiorys aktora Leona Niemczyka (policja Łódź)

Zezwolenie na wydanie broni wymagało od aktora złożenia na milicji (ta nazwa służb funkcjonowała do 1990 r.) stosownych dokumentów, w tym życiorysu.

Urodzony w 1923 roku aktor, znany m.in. z "Noża w wodzie" czy "Wielkiego Szu", opisał w nim swoją edukację, wątek wywiezienia na roboty do Niemiec po Powstaniu Warszawskim i początki pracy zawodowej w Teatrze Wybrzeże po powrocie do Polski w 1947 roku. Zaznaczył także, że egzamin aktorski zdał w 1952 roku.

Życiorys trafi do Muzeum Kinematografii

Teraz rękopis trafi najprawdopodobniej do Muzeum Kinematografii w Łodzi, a wcześniej zostanie przekazany władzom miasta.

- Mamy nadzieję, że będzie to kolejny po Gwieździe w łódzkiej Alei Gwiazd (aktor otrzymał swoją w 1998 r. - red.) przystanek dla miłośników filmu, z którym do ostatnich chwil, mimo ciężkiej choroby związał się Leon Niemczyk przez przyjaciół nazywany Leonem-Zawodowcem - powiedziała rzecznik Komendy Wojewódzka Policji w Łodzi Joanna Kącka.

Policyjne materiały, w tym dokumenty dotyczące wydawania pozwoleń na broń, które trafiają do archiwum, po upływie przynajmniej pięciu lat są niszczone. Bywa jednak, że zostaną one wydobyte przez pracowników archiwów i mogą zasilić - jak w tym przypadku - zasoby muzealne.

Autor życiorysu, Leon Niemczyk zmarł w 2006 roku. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Swoje całe dorosłe życie związał z Łodzią, mimo że urodził się w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: