Polska

Zmarł Artur Górski. Poseł PiS miał 46 lat

Polska

Lukas Plewnia / Wikipedia (CC BY-SA 2.0)Poseł Artur Górski miał 46 lat

Po długiej walce z ciężką chorobą zmarł Artur Górski. Poseł PiS miał 46 lat.

46-letni Artur Górski był posłem w polskim Sejmie w piątej, szóstej, siódmej i obecnej kadencji. Z wykształcenia politolog, pracował także jako publicysta, dziennikarz i nauczyciel akademicki. Wydawał również publikacje naukowe.

Kaczyński: był osobą bardzo dzielną

Na początku piątkowych obrad Sejmu głos zabrał Jarosław Kaczyński. Poinformował on wszystkich posłów, że po ciężkiej chorobie zmarł poseł Artur Górski. - Człowiek wyjątkowej dzielności, wyjątkowej ideowości, w całym tego słowa znaczeniu oddany sprawie Polski - mówił o pośle Kaczyński. - Był oddany Bogu i ojczyźnie - podkreślił prezes PiS. Dodał, że poseł zmarł "po bohaterskiej walce z chorobą". Swoje osobne podziękowania złożyli też na Twitterze politycy PiS.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Kaczyński powiedział, że strata Górskiego "jest naprawdę ciężka, niepowetowana". - To była przedwczesna śmierć o wiele dziesięcioleci - podkreślił.

W ocenie prezesa PiS Górski był osobą "bardzo dzielną". - Walczył z chorobą w sposób, który każdemu może zaimponować i jednocześnie do końca chciał być czynny. Można powiedzieć, że odszedł ktoś zupełnie niezwykły - powiedział. - Miał poglądy bardzo zdecydowane, można się było z nim nie zgadzać, ale to był człowiek idei, żyjący dla idei - podkreślił Kaczyński.

Zmarł Artur Górski. Poseł PiS miał 46 lat
Zmarł Artur Górski. Poseł PiS miał 46 latTVN 24

Naukowiec i dziennikarz

Górski uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w 1998 roku. Podczas studiów wstąpił do korporacji akademickiej Respublica. Pracował też jako dziennikarz PAP, a od 1998 roku jako redaktor naczelny "Naszego Dziennika".

Od 2002 roku zasiadał w radzie dzielnicy Mokotów w Warszawie, a od 2003 był kierownikiem Wydziału Organizacji i Nadzoru w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie, potem był kierownikiem Wydziału Kontroli Wewnętrznej.

Poseł czterech kadencji

Z Prawem i Sprawiedliwością Górski związany był od 2002 roku. Należał do rady politycznej partii. Pierwszy raz posłem został w 2005 roku - został wybrany w okręgu warszawskim. Pełnił wtedy funkcję przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego na rzecz Przywrócenia Autorytetu Władz. Zasiadał też w Radzie Służby Publicznej przy premierze.

W bieżącej kadencji Artur Górski należał do sejmowych Komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Łączności z Polakami za Granicą, której był wiceprzewodniczącym. Pracował też w Parlamentarnym Zespole ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych i Parlamentarnym Zespole Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był także zastępcą przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

Poseł Górski od dawna walczył z ostrą białaczką. Kiedy dowiedział się o chorobie trzy lata temu, zaapelował na Twitterze o pomoc. Prosił o oddawanie krwi.

Pod Sejmem zorganizowano wówczas zbiórkę krwi dla Górskiego, a o pomoc dla niego apelowali sami posłowie.

Autor: mart/kk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lukas Plewnia / Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości