20 lat temu obalili berliński mur. Helmut Kohl, George Bush senior i Michaił Gorbaczow ponownie spotkali się w Berlinie. Debatę retransmituje TVN24. Przypominamy też, jak Niemcy z NRD masowo uciekali do RFN przez… Warszawę. O tych wydarzeniach opowiada film „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku Wolności”. 55-minutowy dokument Krzysztofa Czajki.
- Tamte wydarzenia (upadek muru berlińskiego - red.) mogłyby rozsadzić Europę, Gdyby nie to, że Kohl i Bush, a także większość przywódców europejskich mieli wspólne wyobrażenie o tym, jaka powinna być przyszłość Niemiec w Europie - powiedział w TVN24 Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech.
I dodał: - Niesłychanie ważna była postawa Gorbaczowa, który wiedział, że jeśli użyje siły, to legnie w gruzach cała jego pierestrojka, i to będzie jego osobista klęska. Wykluczał użycie siły, był więźniem swoich własnych przekonań. Na szczęście były inne od tych, którzy mieli jego poprzednicy.
„Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku Wolności”
Obalenie muru berlińskiego poprzedziły masowe ucieczki obywateli Niemieckiej Republiki Demokratycznej na Zachód. Jesienią 1989 roku tysiące pakowało walizki i ruszało w drogę ku wolności. Ponieważ nie mieli najmniejszych szans, by przedostać się przez granicę z RFN, wyruszali okrężną drogą - najczęściej przez Węgry i Czechosłowację, a potem Austrię.
W sumie około stu tysięcy Niemców spróbowało szczęścia w ten sposób, z czego ponad 6 tysięcy dostało się do RFN przez Polskę. Niektórzy nielegalnie przekraczali granicę na Odrze i Nysie lub przedzierali się przez Sudety, inni całkiem legalnie przyjechali właśnie do Polski.
Droga do kapitalistycznego raju wiodła przez zachodnioniemiecką ambasadę na Saskiej Kępie. W Warszawie pojawiły się dziesiątki trabantów, a w oczekiwaniu na transport tzw. pociągiem wolności Niemcy koczowali na chodnikach przed budynkiem placówki. Uchodźcom pomagał urzędujący już rząd Tadeusza Mazowieckiego i okoliczni mieszkańcy.
Te wydarzenia przypomina film „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku Wolności”. 55-minutowy dokument Krzysztofa Czajki nakręcony został na zlecenie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bohaterami filmu są Thorsten Reinhold, małżeństwa Ute i Udo Finke, Peter i Heidi Reichmuth, którym ucieczka się powiodła oraz Thomas Przybylski, który zamiast przedostać się na Zachód, trafił do więzienia Stasi w Poczdamie.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, EPA