MON zapowiedziało stworzenie narodowej tarczy antyrakietowej. Właśnie na ten cel oraz na ogólną modernizację i profesjonalizacje wojska resort chce wydać do 2018 roku 60 mld zł - zapowiedział w poniedziałek Bogdan Klich.
XVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach - największa tego typu impreza w naszej części Europy - stały się okazją do podsumowania wszystkich planów ministerstwa na najbliższe lata. Na modernizację i profesjonalizację wojska resort chce wydać 60 mld zł.
- To granica naszych możliwości finansowych, nie naszych marzeń - podkreślił minister obrony. Ocenił jednak, że nakłady tej wysokości pozwolą przeobrazić nasze wojsko w nowoczesną formację na poziomie armii sojuszniczych.
Klich poinformował ponad to m.in. o zmiany zasad użycia broni przez żołnierzy w misjach zagranicznych oraz o procesie zastępowania służby poborowej, wojskiem zawodowym.
Z własną tarczą
Wzrośnie liczba wieloletnich programów modernizacyjnych dla armii, oraz że jednym z najważniejszych z nich będzie budowa polskiej, własnej tarczy antyrakietowej.
- Nie będzie to jednak uzupełnieniem dla instalacji amerykańskich, ale nasz własny, kompleksowym systemem obronnym. Mają one chronić obiekty administracyjne i infrastrukturę, a jej elementy zostaną rozlokowane w całym kraju - powiedział tvn24.pl rzecznik MON. Wyposażone w nowoczesne systemy przeciwrakietowe będzie uzupełnieniem obrony powietrznej.
W powietrzu...
Ponadto w siłach powietrznych - obecnie najbardziej nowoczesnych w polskiej armii - dokończony zostanie proces wdrażania samolotu wielozadaniowego F-16. - Ostatnie z 48 kupionych maszyn zostaną przekazane Polsce do końca tego roku - poinformował minister.
Jak dodał, w ramach unowocześniania wojskowego transportu lotniczego w tym i przyszłym roku lotnictwo otrzyma dwie Casy i pięć Herculesów. Siły powietrzne zostaną wyposażone również w nowoczesne systemy przeciwrakietowe, a w hangarach pojawi się nowy typ samolotu szkolno-bojowego. - Oczekujemy na atrakcyjne oferty jego producentów - wyjawił minister.
…na lądzie…
Siły lądowe mają być doposażone w opancerzone transportery kołowe Rosomak. Do 2013 roku nowe śmigłowce bojowe i transportowe mają zostać przystosowane do przenoszenia pocisków Spike. Minister poinformował również, że jest szansa wyposażenia polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie do końca tego roku w 35 dodatkowych Rosomaków i zarazem zwiększenia liczby tych wozów patrolowych do 70.
…i w wodzie
Szef MON potwierdził zapowiedziane już - w ramach unowocześniania Marynarki Wojennej - dokończenie budowy wielozadaniowej korwety Gawron, dokończenie procesu wyposażania kutrów rakietowych w systemy woda-woda i uzbrojenie korpusu nabrzeżnego w rakiety ziemia-woda. Przybędzie ponadto niszczyciel min i nowoczesny okręt podwodny; dokończona zostanie modernizacja okrętu "Xawery Czernicki".
Koniec poboru
Minister po raz kolejny przypominał, że w 2009 rok będzie już rokiem bez poboru. - Jeśli 19 latek nie będzie chciał iść do wojska, to nikt go do tego nie zmusi - uspokajał Klich. Obowiązkowe będą jednak badania w Wojskowych Komisjach Uzupełnień. Chodzi o to, aby np. w razie wojny MON dysponował listą osób, które są zdolne do służby wojskowej.
Bezpieczniej na misjach
Szykują się zmiany w kwesti przepisów służących poprawie bezpieczeństwa żołnierzy.
- Za trzy tygodnie będzie gotowy projekt zmian polskich przepisów regulujących m.in. zasady użycia broni przez żołnierzy w Afganistanie - powiedział minister.
Wyjaśnił jednocześnie, że nie planuje się obligatoryjności rekonwalescencji żołnierzy wracających z misji zagranicznych. Przypomniał, że obecnie dostępne jest dla nich leczenie uzdrowiskowe lub poradnictwo psychologiczne.
Źródło: tvn24.pl, policja KSP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24