Wypadek po pijanemu? Dożywotni zakaz jazdy

Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie upojenia alkoholowego i "recydywę" - dożywotni zakaz jazdy
Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie upojenia alkoholowego i "recydywę" - dożywotni zakaz jazdy
Źródło: TVN24

Nietrzeźwi sprawcy wypadków powinni być karani dużo surowiej niż dziś - twierdzą posłowie PiS, którzy chcą zmian w kodeksie karnym. Według ich pomysłu ci, którzy mieli niedozwolone promile we krwi podczas wypadku, powinni stracić prawo jazdy na zawsze - pisze "Rzeczpospolita".

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

"Pijani kierowcy to od lat jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce" - uznali posłowie Prawa i Sprawiedliwości i przygotowali nowelizację. Chcą, aby byli eliminowani z dróg - czytamy w "Rzeczpospolitej.

Zaostrzenie nic nie dało...

W 2008 r. w porównaniu z poprzednim nastąpił - o blisko 10 tys. (tj. o 5,8 procent) - wzrost liczby kierowców złapanych na prowadzeniu pod wpływem alkoholu - przytaczają tragiczną statystykę posłowie. Przywołują też dane, z których wynika, że najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowią właśnie nietrzeźwi kierowcy. I choć, jak sami przyznają, dotychczasowe zaostrzenie kar za ten czyn nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, to znów proponują surowsze rozwiązania prawne.

I tak - chcą wprowadzenia obligatoryjnego zatrzymywania prawa jazdy na zawsze dla pijanych recydywistów (popełniających ponownie to przestępstwo) oraz kierowców, którzy na skutek jazdy po pijanemu spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub np. z ciężkim urazem oraz znaczne szkody w mieniu, powodując ogólny stan zagrożenia dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu.

Dla tych, którzy nie wykażą poprawy i po jednym prawomocnym wyroku znów siądą za kierownicę po pijanemu, proponują karę od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP

Czytaj także: