PKW: PiS zdobyło 37,58 proc. głosów. Wchodzi pięć partii, lewica poza Sejmem

Polska


W Sejmie VIII kadencji znajdzie się pięć ugrupowań - poinformowała w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza. Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 37,58 proc. głosów.

Jak poinformowała w poniedziałek wieczorem PKW, próg wyborczy przekroczyło pięć ugrupowań: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Swoich przedstawicieli do Sejmu nie wprowadzą trzy partie: Zjednoczona Lewica, KORWiN i Razem.

W SEJMIE ZNAJDĄ SIĘ:

Prawo i Sprawiedliwość (37,58 proc. głosów)

Platforma Obywatelska (24,09 proc.)

Kukiz'15 (8,81 proc.)

Nowoczesna (7,60 proc.)

Polskie Stronnictwo Ludowe (5,13 proc.)

PROGU WYBORCZEGO NIE PRZEKROCZYŁY:

Zjednoczona Lewica (7,55 proc.)

KORWiN (4,76 proc.)

Partia Razem (3,62 proc.)

Jak poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński, dane o frekwencji oraz oficjalne wyniki wyborów z podziałem na mandaty zostaną podane we wtorek po południu, w godz. 15-17.

Wybory parlamentarne

W wyborach do Sejmu startowało prawie 8 tys. kandydatów, do Senatu - ponad 400. Uprawnionych do głosowania było ponad 30 mln wyborców: głos można było oddać w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

Posłów wybieraliśmy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. W każdym do zdobycia było od 7 do 19 mandatów (w zależności od wielkości okręgu). Mandatów do obsadzenia jest w sumie 460, a ich przydział między komitety odbywa się przy użyciu metody d'Hondta.

Mandaty otrzymają komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą próg wyborczy: 5 proc. w przypadku komitetów partii i komitetów wyborców, a 8 proc. w przypadku komitetów koalicji partii.

Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)tvn24
wideo 2/35

Autor: pk / Źródło: tvn24

Raporty: