O godzinie 7 rano rozpoczęły się w całym kraju wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tysięcy radnych i dwa i pół tysiąca włodarzy. Do zakończenia głosowania, czyli przynajmniej do godzimy 21, trwa cisza wyborcza.
Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania.
Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.
Ponad 30 milionów uprawnionych
Wybory odbędą się w 26 983 obwodach. Uprawnionych do głosowania jest ponad 30,24 miliona osób. Wybierzemy 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odbędzie się 4 listopada. Przejdzie do niej dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.
PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie czterech konferencji prasowych. 9.15 - informacje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. 13.30 - komunikat o frekwencji i przebiegu głosowania według stanu na godzinę 12.00. 18.30 - komunikat o frekwencji i przebiegu głosowania według stanu na godzinę 17.00. 21:30 - komunikat o zakończeniu głosowania.
Cisza i zakazy
W nocy z piątku na sobotę, o północy rozpoczęła się cisza wyborcza. Potrwa ona do końca głosowania w niedzielę, jeśli żadna z obwodowych komisji nie przedłuży głosowania.
Za złamanie ciszy grozi nawet milion złotych grzywny. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.
Na organizację wyborów przewidziano około 455 milionów złotych, czyli prawie dwa razy więcej niż w wyborach w 2014 roku.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak tłumaczyła, że wzrost kosztów spowodowany jest między innymi zwiększeniem liczby osób zaangażowanych w obsługę wyborów, a także przekazaniem gminom większych niż dotychczas środków na organizację.
Autor: TG/adso / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24