"Dziękuję ci Władysław", "dzięki Pawle". PSL i Kukiz'15 do wyborów idą razem

[object Object]
Kukiz: w ramach Koalicji Polskiej podpisaliśmy porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmutvn24
wideo 2/35

Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz potwierdzili w czwartek wspólny start PSL i Kukiz'15 w jesiennych wyborach parlamentarnych. - Podpisaliśmy w ramach Koalicji Polskiej porozumienie programowe, tutaj są trzy pakiety - powiedział Kukiz. Kosniak-Kamysz dodał, że oba ugrupowania nie chcą być "statystami w PO-PiS-owej walce i wojnie domowej, która rozgorzała na dobre".

Decyzję szefowie PSL i Kukiz'15 przekazali w czwartek po południu na briefingu prasowym.

Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur PSL poinformował kilka godzin później, że Paweł Kukiz będzie "jedynką" na liście wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu w województwie opolskim. Na trzecim miejscu tej listy o reelekcję będzie walczył poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski.

Kukiz: liczy się jedno: przyzwoitość

Paweł Kukiz już wcześniej sygnalizował chęć połączenia sił z PSL. "Wolę wpisać na listy PSL kilkudziesięciu pewnych ideowców, niż tworzyć swoje listy, na których musiałbym mieć ponad 1000 osób, z czego 900 może okazać się kanaliami" - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych.

- Podpisaliśmy w ramach Koalicji Polskiej pomiędzy PSL a Kukiz'15 porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu w 2019 roku, tutaj są trzy pakiety. Dla mnie to cały sens polityki, cały sens życia politycznego, czyli pakiet obywatelski, pakiet gospodarczy i pakiet antykorupcyjny - mówił na czwartkowej konferencji prasowej.

- Dziękuję ci Władysław, że te postulaty zostały przez naszych partnerów zaakceptowane - dodał. Kukiz mówił, że "bez pieniędzy, bez struktur" jego partia "nie byłaby w stanie nic zrobić".

- Wspólnie (z PSL - red.) doprowadzimy do tego, że powstanie w Polsce opcja centrowa, która skończy z partyjniactwem, i która doprowadzi do budowy prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, gdzie wszyscy żyjemy w zgodzie, gdzie wszyscy naprawdę się szanujemy i gdzie te wszystkie światopoglądy są zepchnięte na trzeci plan, a liczy się przede wszystkim jedno: przyzwoitość - podkreślił.

- Dzięki Pawle - odpowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, po czym ogłosił: - Budujemy mosty porozumienia, Koalicja Polska staje się faktem.

Kosiniak-Kamysz: nie chcemy, żeby Polacy wybierali mniejsze zło

Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że obie partie łączy "wspólnota programowa, wspólnota wartości, ideałów i chęci walki o nie". - To nie jest łatwa droga, nie idziemy drogą na skróty. Nie jest żadną tajemnicą, że my rozmawialiśmy z Platformą (Obywatelską - red.), a Paweł Kukiz ze swoim stowarzyszeniem rozmawiał z PiS-em - mówił.

- Nie chcemy, żeby Polacy wybierali mniejsze zło. Nie chcemy być statystami w PO-PiS-owej walce i wojnie domowej, politycznej, która rozgorzała na dobre niestety przez te ostatnie cztery lata - tłumaczył szef PSL.

Jak mówił, oba ugrupowania idą "własną drogą, wspólnie po to żeby osiągać najlepsze cele". - Budujemy racjonalne centrum, przestrzeń polityczną dla wszystkich, którzy podzielają nasze poglądy, wartości. Z szacunkiem dla tych, którzy są na prawo i lewo - dodał.

Kosniak-Kamysz wskazał jednak, że "nie może być tak, że Polacy będą wybierać albo starą prawicę albo nową lewicę". - Mają też do wyboru, pierwszy raz chyba od wielu lat, formacje współpracujące, potrafiące się porozumieć pomimo różnic, które pewnie kiedyś były bardzo nawet widoczne, ale to pokazuje, że (...) przez te cztery lata tak dużo godzin spędziliśmy na rozmowach, na dialogu - wyjaśniał.

Poseł rezygnuje w związku ze wspólnym startem PSL i Kukiz'15

Po ogłoszeniu wspólnego startu obu ugrupowań, swoją rezygnację z Kukiz'15 ogłosił poseł Jerzy Kozłowski. Podkreślił, że decyzja jest związana z decyzją Władysława Kosiniaka-Kamysza i Pawła Kukiza.

Wcześniej poseł kilkukrotnie zapowiadał, że zrezygnuje z udziału w ruchu Pawła Kukiza, jeśli ten porozumie się w sprawie startu w wyborach z PSL.

"Stało się. Publicznie i oficjalnie został ogłoszony start Kukiz'15 z list PSL. Tak, jak deklarowałem wcześniej dziś jest mój ostatni dzień w Kukiz'15. Jutro w Sejmie składam pismo o wystąpieniu z Klubu Poselskiego Kukiz'15" - napisał Kozłowski na Twitterze.

Poseł w poprzednich latach był wiceszefem Kukiz'15.

Kukiz'15 do wyborów bez Pawła Kukiza?

Oficjalnie oświadczenie w sprawie współpracy na czas kampanii wyborczej liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15 wydali w środę.

Reporter "Czarno na białym" TVN24 Artur Warcholiński dotarł do dokumentów Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15. To bezpośrednie zaplecze klubu parlamentarnego, a prezesem stowarzyszenia jest sam Paweł Kukiz.

W dokumencie Zarząd wzywa, aby "uruchomić niezwłocznie przygotowania kampanii wyborczej, zbiórki podpisów i startu Kukiz'15 w wyborach do Sejmu".

- Musimy zewrzeć szeregi. Tak na wszelki wypadek. Znając Pawła zawsze jest szansa, że romansowanie z ludowcami zakończy się piękną porażką - mówił reporterowi TVN24 jeden z działaczy Kukiz'15.

Według dokumentu będzie to "próba sprawdzenia, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi to samodzielnego startu". Pod dokumentem podpisało się pięciu z dziewięciu członków zarządu stowarzyszenia. Nie ma tam podpisu Pawła Kukiza.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Wybory parlamentarne w PolsceMałgorzata Latos/PAP

Autor: akw/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości