Rotacyjny marszałek Sejmu? "Wariant, który też leży na stole"

Źródło:
TVN24
Rotacyjny marszałek Sejmu? Nowacka: pomysł wydaje się jednym z dobrych
Rotacyjny marszałek Sejmu? Nowacka: pomysł wydaje się jednym z dobrychTVN24
wideo 2/28
Rotacyjny marszałek Sejmu? Nowacka: pomysł wydaje się jednym z dobrychTVN24

Wszystko jest dogadane, natomiast na wszystko przyjdzie odpowiedni czas i moment - zapewnił w "Kropce nad i" w TVN24 Tomasz Trela, poseł klubu Lewicy, odnosząc się do negocjacji między ugrupowaniami demokratycznej opozycji w sprawie obsady stanowisk w przyszłym parlamencie i rządzie. Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej, mówiła, że stanowisko marszałka Sejmu może być sprawowane w sposób rotacyjny. Trela dodał, że byłoby to na wzór Parlamentu Europejskiego. - To jest oczywiście wariant, który też leży na stole - powiedział.

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda rozmawiał z politykami PiS i Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji w sprawie powyborczych rozstrzygnięć i możliwości sformowania rządu. Później podsumował konsultacje. i stwierdził: - Mamy dzisiaj dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera. Mamy dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i które mają swojego kandydata na premiera.

Równolegle odbywają się spotkania liderów demokratycznej opozycji dotyczące tworzenia nowego rządu.

Prezydent: mamy dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera
Prezydent: mamy dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premieraTVN24

Nowacka: dotrzymaliśmy pierwszego zobowiązania

O negocjajach w sprawie obsady kluczowych stanowisk dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, posłanka Koalicji Obywatelskiej, oraz Tomasz Trela, poseł Lewicy.

- Oczywiście, że się dogadamy. My jesteśmy dogadani od dawna. Dogadaliśmy się, żeby odbić Polskę PiS-owi. Dotrzymaliśmy pierwszego zobowiązania. Wiemy, że będziemy współrządzić i wiemy o tym od dawna. W sprawach kluczowych dotyczących wymiaru sprawiedliwości, kwestii praworządności, praw człowieka, części rozwiązań gospodarczych, naprawy finansów publicznych czy pieniędzy z Unii Europejskiej, w ogóle relacji międzynarodowych, od dawna jesteśmy dogadani - zapewniała Nowacka.

Barbara Nowacka i Tomasz Trela w "Kropce nad i"TVN24

Trela: wszystko jest dogadane, natomiast na wszystko przyjdzie odpowiedni czas

- Wszystko jest dogadane. To chcemy jednoznacznie zapewnić. Natomiast na wszystko przyjdzie odpowiedni czas i moment. Gdyby pan prezydent Duda zwołał pierwsze posiedzenie Sejmu na przykład w piątek, który minął  i powierzył misję tworzenia rządu panu premierowi Tuskowi, tak jak jest to między nami ustalone, to dzisiaj pewnie Polska widziałaby, kto jest ministrem, kto jest marszałkiem, kto jest wicemarszałkiem - mówił z kolei Tomasz Trela.

- My rozmawiamy, my ustalamy. Trwają prace zespołów negocjacyjnych, trwają prace nad szczegółowym programem. Bo w sprawach fundamentalnych się nie różnimy - wszyscy chcemy pieniędzy z Unii Europejskiej, wszyscy chcemy przywrócenia praworządności, wszyscy chcemy wolnych, demokratycznych mediów, wszyscy chcemy dobrze współpracować - mówił dalej.

- 13 listopada jest pierwsze posiedzenie Sejmu i możemy dać gwarancję, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu będzie wybrany nowy marszałek bądź marszałkini Sejmu i będzie (wybrane - red.) prezydium Sejmu - zapewnił poseł Lewicy.

Trela: wszystko jest dogadane, natomiast na wszystko przyjdzie odpowiedni czas
Trela: wszystko jest dogadane, natomiast na wszystko przyjdzie odpowiedni czasTVN24

Rotacyjny marszałek Sejmu? "Wariant, który też leży na stole"

Politycy mówili także o potencjalnej obsadzie stanowiska marszałka Sejmu. Według medialnych doniesień kandydatami do tej funkcji są Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty, a także Borys Budka.

- My się też w tym porozumiemy. I pomysł, żeby marszałek też się rotował, wydaje mi się jednym z dobrych. To znaczy, żeby w ciągu kadencji było przynajmniej dwóch marszałków - jedna osoba jest marszałkiem i po jakimś czasie by nastąpiła wymiana - powiedziała Nowacka.

Na uwagę prowadzącej, że wcześniej w Sejmie nie było zwyczaju takiej rotacji funkcją marszałka, Nowacka odpowiedziała, że "można wprowadzić różne zwyczaje po to, żeby koalicja była stabilna". - Jesteśmy szeroką koalicją i trzeba uwzględniać potrzeby, interesy i ambicje różnych frakcji - dodała.

O tej koncepcji mówił także Tomasz Trela. - Jeżeli byśmy doszli do takiego porozumienia, to trochę tak jak w Parlamencie Europejskim. Przecież jest dwóch szefów Parlamentu Europejskiego w pięcioletniej kadencji. I tak przyjęło się, że raz jest z EPL-u i raz jest z Socjalistów i Demokratów, czyli tej europejskiej lewicy. To jest oczywiście wariant, który też leży na stole - dodał. Jednocześnie zapewniał, że nie będzie takiej sytuacji, w której jakiejś z kluczowych stanowisk będzie "kością niezgody" między poszczególnymi partiami. 

Rotacyjny marszałek Sejmu? Nowacka: pomysł wydaje się jednym z dobrych
Rotacyjny marszałek Sejmu? Nowacka: pomysł wydaje się jednym z dobrychTVN24

Trela do rządzących: jak wydacie nielegalnie złotówkę, to przyniesiecie tę złotówkę w zębach

Goście program byli także pytani o postawę premiera Mateusza Morawieckiego i środowiska obecnego obozu rządowego w związku z wynikami wyborów

- Pan Mateusz Morawiecki od wielu lat struga wariata i nie nauczył się go odstrugiwać. Jarosław Kaczyński mu każe, a on pokornie musi to robić. Przecież każdy rozsądny facet, każdy rozsądny człowiek wie, że 194 (tyle mandatów zdobył w wyborach PiS - red.) jest mniej niż 231, a tym bardziej mniej niż 248 (łączna suma mandatów zdobyta przez demokratyczną opozycję - red.) - stwierdził Tomasz Trela. 

- Warto byłoby wyjść, panie premierze Morawiecki, powiedzieć: "Mamy tyle, ile mamy, nie jestem w stanie zbudować większości, proszę mi nie powierzać misji tworzenia rządu, bo tego po prostu nie jestem w stanie zrobić". Ale Mateusz Morawiecki mógłby zrobić tak tylko w jednym przypadku - kiedy Jarosław Kaczyński by mu powiedział: "przechodzimy do opozycji" - kontynuował poseł Lewicy.

Zdaniem posła Treli przeciąganie czasu związane z przekazaniem władzy jest potrzebne Prawu i Sprawiedliwości na załatwianie jego partyjnych interesów. - Oni wydadzą pieniądze, naciągną obywateli i zaciągną zobowiązania na kilka lat do przodu. Tylko my was ostrzegamy: jak wydacie nielegalnie złotówkę, to przyniesiecie tę złotówkę w zębach. Bo my tę złotówkę od was wydobędziemy - zwrócił się do rządzących.

Nowacka: w każdym ministerstwie, w każdej spółce potrzebny jest audyt

- Ja właściwie trochę czekam na ten żenujący spektakl, kiedy pan Morawiecki będzie przedstawiał swój gabinet. Bo wszyscy wiemy, że to jest farsa, że to jest wyłącznie granie pod swój elektorat i zapewnienie, że walczyli do końca, że oni nie oddają władzy tak łatwo - powiedziała natomiast Barbara Nowacka.

- Tylko oni wybory demokratyczne realnie przegrali. Tak, mają najwięcej posłów jako jeden klub, ale nie mają większości, nie mają żadnej zdolności koalicyjnej. I mówią, że nurkują. Oni nurkowali w szambie politycznym, w szambie etycznym przez tyle lat. A tutaj trafili na ludzi z opozycji, którzy po prostu się nie wybierają do tego szamba, którzy przychodzą (to) odczyścić - mówiła dalej posłanka KO.

Nowacka mówiła także o potrzebie szerokiego audytu w instytucjach podległych rządowi. Stwierdziła, że powinien on się odbyć "w ministerstwie, w każdej fundacji, agencji, (...), w spółkach Skarbu Państwa". - Przez osiem lat oni faktycznie opętali państwo siecią powiązań, układów - dodała.

Nowacka: w każdym ministerstwie, w każdej spółce potrzebny jest audyt
Nowacka: w każdym ministerstwie, w każdej spółce potrzebny jest audytTVN24

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Będę robił wszystko, co w mojej mocy, by przekonywać prezydenta do podpisywania ustaw zmieniających wymiar sprawiedliwości. Zakładam, że podpisze ustawę o KRS - powiedział w TVN24 minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Mówił też o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym.

Sytuacja w TK. "Temat sędziów dublerów jest oczywisty"

Sytuacja w TK. "Temat sędziów dublerów jest oczywisty"

Źródło:
TVN24

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojsko ponownie zaatakowało Ukrainę z użyciem rakiet balistycznych i manewrujących, a także dronów kamikaze Shahed - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W obwodzie sumskim, w wyniku ostrzału, zginęło małżeństwo.

"Straszliwa zbrodnia". Zginęło małżeństwo

"Straszliwa zbrodnia". Zginęło małżeństwo

Źródło:
Ukraińska Prawda, nv.ua, suspilne.media

Kierowca samochodu osobowego utknął na przejeździe kolejowym w Zielęcicach w Opolskiem. Było o krok od tragedii, bo pociąg był naprawdę blisko. Kierowca do ostatniej chwili próbował ratować samochód zamiast siebie.

Kierowca zaklinował się na torach kolejowych. Do ostatniej chwili próbował ratować samochód

Kierowca zaklinował się na torach kolejowych. Do ostatniej chwili próbował ratować samochód

Źródło:
Fakty TVN

Młoda kobieta została znaleziona w niedzielę rano na schodach w jednym z budynków w Śródmieściu. Jak dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, nie miała ubrań i była nieprzytomna. Poszkodowana trafiła do szpitala. Kilkanaście godzin później policja zatrzymała mężczyznę, który "może mieć związek ze sprawą".

Nieprzytomna kobieta znaleziona na schodach. Jedna osoba zatrzymana

Nieprzytomna kobieta znaleziona na schodach. Jedna osoba zatrzymana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alei Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Są ranni

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Są ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek 27 lutego rolnicy organizują ogólnopolski protest w Warszawie. Ciągniki przejadą przez wiele newralgicznych tras w stolicy, co będzie się wiązało z poważnymi utrudnieniami dla kierowców.

"Marsz gwiaździsty na Warszawę". Rolnicy sparaliżują stolicę

"Marsz gwiaździsty na Warszawę". Rolnicy sparaliżują stolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę w Leżajsku, że styczeń tego roku to był "pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tysięcy dzieci". - Do tej pory było zawsze więcej - dodał. Na jego słowa zareagował premier Donald Tusk. "Jarosławie, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadały wiosną zeszłego roku - jeśli wiesz, co mam na myśli" - napisał w mediach społecznościowych.

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Źródło:
TVN24, PAP

Przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej staną dziś kluczowi świadkowie. Przesłuchani zostaną były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar K. Obaj usłyszeli zarzuty w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę w Lublinie. Wcześniej komisja odbierze opinię biegłego dr Pawła Dąbrowskiego, który zajmuje się problematyką migracji i prawa migracyjnego.

Dziś pierwsze przesłuchania w komisji do spraw afery wizowej. Piotr Wawrzyk w roli świadka

Dziś pierwsze przesłuchania w komisji do spraw afery wizowej. Piotr Wawrzyk w roli świadka

Źródło:
tvn24.pl

Jest szansa, że przedsiębiorcy będą płacić miesięczną składkę zdrowotną w stałej kwocie. Drugi pomysł jest taki, że to firma wybierze, czy jej wysokość liczyć od przychodu czy od dochodu - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Źródło:
PAP

Z pięćdziesięciu sześciu inwestycji ujętych w Krajowym Planie Odbudowy około czterdzieści jest zagrożonych albo niezrealizowaniem w całości, albo wykreśleniem z planu - wyliczył Łukasz Kościjańczuk z firmy doradczej CRIDO. Jak dodał, w takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania Unii Europejskiej, ponieważ warunkiem wypłaty środków jest zakończenie i zamknięcie inwestycji w terminie. - Straciliśmy dwa lata - ocenił.

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Źródło:
PAP

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło już ponad 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prowadząca wyrwała mikrofon uczestnikowi spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku po tym jak zapytał prezesa PiS o to, "gdzie jest wrak ze Smoleńska" i zarzucił, że "przez osiem lat oszukiwał" ludzi. Dawid Kubacki upadł podczas kwalifikacji na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. W konkursie najlepszy wynik w sezonie wyrównał Kamil Stoch. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 26 lutego.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 26 lutego

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 26 lutego

Źródło:
tvn24.pl, eurosport.pl, PAP

Dwa lata i dwa dni trwa pełnoskalowa inwazja zbroja Rosji na Ukrainę. - W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło 31 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a strona przeciwna bezpowrotnie straciła 180 tysięcy - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując na konferencji prasowej, na której podsumował dwa lata wojny. Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Dmytro Łubinec poinformował w niedzielę, że dzień wcześniej, 24 lutego, w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim rosyjscy wojskowi zastrzelili co najmniej siedmiu poddających się żołnierzy ukraińskich. Oto najważniejsze wydarzenie ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla stacji CNN. Zapowiedział, że jeśli Władimir Putin naprawdę zagrozi Polsce, to wydatki na obronność naszego kraju zostaną podwojone. Skomentował także kontrowersyjne słowa Donalda Trumpa o NATO. - Mamy nadzieję, że to jest tylko kwiecisty styl byłego prezydenta - stwierdził.

Sikorski: nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią

Sikorski: nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią

Źródło:
PAP

Jak wynika z książki korespondentki "New York Timesa" Katie Rogers, prezydent USA Joe Biden powiedział niegdyś żartem w rozmowie ze współpracownikami, że kluczem do długiego i trwałego małżeństwa jest "dobry seks". Chociaż ten wątek zajmuje tylko kilka akapitów w 276-stronicowej książce, już wywołał sensację w mediach.

Żart Bidena o "dobrym seksie" wywołuje medialną sensację

Żart Bidena o "dobrym seksie" wywołuje medialną sensację

Źródło:
PAP

W wieku 49 lat zmarł Kenneth Mitchell, aktor znany z takich produkcji jak "Kapitan Marvel" i "Star Trek: Discovery". Informację o jego śmierci przekazała w mediach społecznościowych rodzina. Mitchell od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.

Nie żyje Kenneth Mitchell. Aktor miał 49 lat

Nie żyje Kenneth Mitchell. Aktor miał 49 lat

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Co najmniej 25 osób zginęło, a 21 zostało poważnie rannych w wypadku z udziałem czterech pojazdów w mieście Arusha na północy Tanzanii - podał lokalny portal The Citizen, powołując się na policję.

Miały zawieść hamulce. 25 zabitych, 21 rannych. Wśród nich uczniowie

Miały zawieść hamulce. 25 zabitych, 21 rannych. Wśród nich uczniowie

Źródło:
PAP

Jeden z uczestników spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku zapytał prezesa PiS o to, "gdzie jest wrak ze Smoleńska" i zarzucił, że "przez osiem lat oszukiwał" ludzi. Prowadząca spotkanie posłanka Ewa Leniart wyrwała mu mikrofon. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina. Bo to jest wielka obrona Putina - oskarżył Kaczyński.

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Źródło:
TVN24

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP

Talibowie wypuścili na wolność Herberta Fritza, 84-letniego austriackiego skrajnie prawicowego nacjonalistę. Został aresztowany w Afganistanie w maju ubiegłego roku, pod zarzutem szpiegostwa. 

Talibowie wypuścili z więzienia skrajnie prawicowego nacjonalistę z Austrii

Talibowie wypuścili z więzienia skrajnie prawicowego nacjonalistę z Austrii

Źródło:
Reuters

W niedzielę na Białorusi zakończyły się trwające od tygodnia połączone "wybory" do parlamentu i władz lokalnych. Niezależni eksperci nazywają je rytuałem i treningiem przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Start w nich zapowiedział w niedzielę Alaksandr Łukaszenka. O "wyborach przeprowadzonych w atmosferze strachu" - napisał w oświadczeniu Departament Stanu USA.

Na Białorusi zakończyły się "fikcyjne wybory parlamentarne i lokalne przeprowadzone przez reżim Łukaszenki"

Na Białorusi zakończyły się "fikcyjne wybory parlamentarne i lokalne przeprowadzone przez reżim Łukaszenki"

Źródło:
PAP

To nie jest tak, że Rosja jest jakimś gigantem, który idzie i miażdży wszystko na swojej drodze - mówił w niedzielę w "Faktach po Faktach" pułkownik rezerwy i były ambasador Polski w Afganistanie doktor Piotr Łukasiewicz. Według niego "Rosja nie ma zdolności żeby wygrać tę wojnę szybko". Podpułkownik rezerwy Maciej Korowaj stwierdził, że "Ukraina staje się pokazem rosyjskiej brutalności i siły". Dodał, że Rosja "nie musi nas atakować". - Wystarczy, że nas przestraszy i będzie chciała w ten sposób osiągać swoje - ocenił.

Łukasiewicz: pod każdym względem Rosja traci i przegrywa tę wojnę

Łukasiewicz: pod każdym względem Rosja traci i przegrywa tę wojnę

Źródło:
TVN24

W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło już ponad 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na niedzielnej konferencji prasowej w Kijowie, na której podsumowano dwa lata wojny. Ukraińskie media zwracają uwagę, że to pierwszy raz, gdy Zełenski publicznie podał bilans ofiar śmiertelnych po stronie ukraińskiej od czasu rosyjskiej agresji.

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, Kyiv Independent

W ciągu zaledwie 24 godzin w stolicy Austrii znaleziono ciała czterech kobiet i jednej dziewczynki. Ten tragiczny dzień okrzyknięto w kraju "czarnym piątkiem". Aktywiści i politycy wzywają władze do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec kobiet.

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

Źródło:
BBC

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Do pięciu lat więzienia grozi parze, która pobiła na ulicy w Lublinie wracającego ze służby strażnika miejskiego. Funkcjonariusz zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. Kobieta wysiadła z auta i zaczęła bić mężczyznę, po chwili dołączył do niej partner.

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Źródło:
PAP

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała pięć osób podejrzewanych o pobicie policjantów w Tychach (woj. śląskie). To dwie kobiety i trzech mężczyzn. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu, trafili do policyjnej izby zatrzymań. W poniedziałek zostaną przesłuchani. Policjanci nie odnieśli poważnych obrażeń.

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Źródło:
tvn24.pl

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed ambasadą Izraela w Waszyngtonie podpalił się amerykański żołnierz - podała CNN. Policja i służby specjalne uratowały mu życie, ale jego stan jest krytyczny.

Amerykański żołnierz podpalił się pod ambasadą Izraela. Jest w stanie krytycznym

Amerykański żołnierz podpalił się pod ambasadą Izraela. Jest w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę blisko 15 milionów osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnych - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Jakie są formy pomocy udzielanej przez wybrane organizacje z Polski, jak pomagały w ciągu ostatnich dwóch lat i jak możemy udzielić wsparcia tym, którzy ucierpieli w wyniku wojny?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Źródło:
tvn24.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

W wiosce Essakane, na północy Burkina Faso zginęło co najmniej 15 osób, gdy nieznani napastnicy otworzyli ogień do wiernych zgromadzonych na modlitwie w katolickiej świątyni - poinformowały miejscowe władze kościelne.

Krwawy atak na kościół. Co najmniej 15 osób nie żyje

Krwawy atak na kościół. Co najmniej 15 osób nie żyje

Źródło:
PAP