Polska

Wybierz projekt Stadionu Narodowego w stolicy

Polska

Aktualizacja:
Minister sportu rekomenduje projektantów Stadionu Narodowego
TVN24/ Fot. APA KA, Arup, JSKMinister sportu rekomenduje projektantów Stadionu Narodowego

Sam wybierz, który projekt Stadionu Narodowego w Warszawie podoba Ci się najbardziej. Sześć firm z 15. już teraz przedstawiło propozycje jego wyglądu. Pokazujemy te projekty i zachęcamy do głosowania.

WIĘCEJ ZDJĘĆ PROJEKTÓW MOŻESZ ZOBACZYĆ TUTAJ

WYPOWIEDZ SIĘ NA FORUM

Wyniki ankiety przekażemy Ministerstwu Sportu.

Projekt konsorcjum firmy inżynieryjnej Arup (Arup) Arup
Projekt konsorcjum RFA (RFA) RFA
Projekt pracowni Tomasa Traveiry (Tomas Traveira) Tomas Traveira
Projekt pracowni Wojciecha Zabłockiego (Wojciech Zabłocki) Wojciech Zabłocki
Projekt firmy JSK Architekci (JSK) JSK
Projekt konsorcjum APA KA prof. Stefana Kuryłowicza (APA KA) 

Już po rozpoczęciu naszej sondy otrzymaliśmy (we wtorek) zdjęcia propozycji projektu Stadionu Narodowego konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD. Wczoraj w przekazanych nam materiałach ministerstwo sportu nie zamieściło tych zdjęć. Nie dołączamy jednak tego konsorcjum do sondy, ponieważ wyniki byłyby niewiarygodne. Pokazujemy jednak (poniżej) te projekty.

Konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD Konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD
Konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD Konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD
Konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD Konsorcjum ARCHI 5, IOSIS Polska i DVVD

Trzy rekomendowane APA KA, HOK i JSK - to trzy firmy architektoniczne, które minister sportu Elżbieta Jakubiak rekomenduje swojemu następcy w resorcie, jako potencjalnych projektantów Stadionu Narodowego w Warszawie.

Jak powiedziała Jakubiak, wszystkie te trzy firmy spełniają warunki, by zostać projektantem Stadionu Narodowego w Warszawie. Cena była jednym z warunków - projekt nie może przekroczyć kwoty 10 mln euro.

Nowy minister może natychmiast po rozpoczęciu pracy w resorcie zacząć negocjacje z jedną lub wszystkimi trzema firmami. Obecna minister rekomenduje mu także sposób wyboru firmy - przetarg "z wolnej ręki" (łatwiejszy i szybszy): - Na to pozwala polskie prawo zamówień publicznych - podkreśliła.

Pytana, którą z firm by wybrała sama, minister Jakubiak powiedziała: - Gdybym miała wybierać, z czystym sumieniem wybrałabym konsorcjum Apaka prof. Stefana Kuryłowicza (pokazujemy go na głównym zdjęciu - tvn24.pl), bo ten projekt jest najbardziej zaawansowany. Ale nawet gdybym to zrobiła, to nie mam szans na podpisanie tak szybko umowy - dodała. Firma APA KA (Kuryłowicz & Associates) wyspecjalizowała się w projektowaniu obiektów dużej skali, takich jak budynki biurowe, obiekty przemysłowe czy centra dystrybucyjne. HOK Sport jest projektantem m.in. trzech stadionów w Londynie - nowego Wembley, Emirates oraz olimpijskiego, który ma być oddany do użytku w 2011 roku. JSK Architekci zaprojektowała m.in. stadion we Wrocławiu oraz nowy stadion Legii Warszawa.

HOK Sports jest autorem projektu nowego stadionu Wembley (hok.com) hok.com

Potrzeba "skrupulatnych negocjacji" Swoją decyzję minister Jakubiak nazwała "gestem wobec nowej władzy". - Jestem w bardzo trudnej sytuacji, bo prawdopodobnie w piątek skończy się misja mojego rządu i mnie samej - mówiła. - Ale od początku mówiłam, że ten projekt jest projektem dla Polski.

Według niej, projekt Stadionu Narodowego wymaga "namysłu i rozwagi", ale także sprawnych negocjacji umowy, której projekt w ministerstwie sportu już przygotowano: - Taką umowę trzeba niesłychanie skrupulatnie wynegocjować - podkreśliła minister.

Dodała jednak, że jeśli rząd nie powstanie do piątku, to ona sama podejmie decyzję. Wyjaśniła też, że poinformowała Mirosława Drzewieckiego - swojego potencjalnego następcę i że on pozytywnie ocenił jej inicjatywę.

Wszystkie projekty na błoniach wokół Stadionu X-lecia Jak poinformował architekt i szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Sportu Michał Borowski, z 23 światowej sławy biur architektonicznych z Polski i świata zostało wybranych 15. - Te 15 firm odwiedzało Ministerstwo Sportu w ostatnich dniach przedstawiając swoje doświadczenia - wyjaśnił Borowski. Dodał, że tworzenie projektu musi być rozpoczęte 1 grudnia. Przewidywany koszt budowy areny narodowej to ponad 900 milionów złotych.

Dodał, że stadion, który stanie w Warszawie, to będzie już inwestycja zaawansowanej technologii, "czwartej, a być może już piątej generacji". - Żaden z projektów nie dotyczył budowy wewnątrz starego stadionu, wszystkie są projektami budowy stadionu na błoniach wokół Stadionu X-lecia - tłumaczyła z kolei minister.

Mistrzostwa Europy, których organizatorem za pięć lat będzie Polska i Ukraina, to nie tylko sprawa obiektu w stolicy. Samorządy i prywatni przedsiębiorcy zaproponowali 480 inwestycji w 12 kategoriach związanych z Euro 2012. Propozycje dotyczą m.in. 19 projektów stadionów, 81 baz pobytowo-treningowych, 25 hoteli, 115 odcinków dróg, 67 odcinków kolei, 75 lotnisk oraz 23 dotyczących bezpieczeństwa.

kdj

PEŁNA LISTA FIRM STARTUJĄCYCH W PRZETARGU

EVATA + ATJ, firma fińska - zaprojektowała nowoczesne stadiony w Kazachstanie, Szwecji i Niemczech;

Gregotti + RAMBOL;

JSK + GMP, firma polska – zaprojektowała nowy stadion Legii, wygrała konkurs we Wrocławiu;

HOK + JEMS, największa na świecie firma projektująca stadiony;

SCAU + IOSIS, zaprojektowała stadiony w Istambule i w Korei;

RFA, firma hiszpańsko – angielska - projekty w Barcelonie, Walencji i Alicante;

Arup + AMC, druga po HOK firma na świecie;

ARCHI 5 +IOSIS, firma francuska - między innymi zaprojektował stadion w Nitro;

Estudio Lamela, największy hiszpański projektant stadionów - między innymi stadion „Real Madryt”;

Team 4, firma grecka - zaprojektowała Centrum Olimpijskie w Atenach;

Prof. W. Zabłocki + WEIDUSHAN z Szanghaju;

Tomas Taveira - zaprojektował stadiony między innymi w Lizbonie;

APAKA;

Schulitz + BiM, zaprojektowali między innymi stadion w Hanowerze;

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ Fot. APA KA, Arup, JSK

Pozostałe wiadomości