Zdewastowano fasadę Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Do tragedii doszło we Wrocławiu (woj. dolnośląskie)
Źródło: Google Earth

Policjanci we Wrocławiu otrzymali w niedzielę zgłoszenie dotyczące aktu wandalizmu na fasadzie Synagogi Pod Białym Bocianem. Na budynku pojawił się napis dotyczący Izraela. Trwają prace nad tym, aby ustalić osobę odpowiedzialną za to przestępstwo - przekazał komisarz Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zgłoszenie dotyczące dewastacji fasady Synagogi Pod Białym Bocianem wpłynęło do wrocławskiej policji w niedzielę 31 stycznia. Na świątyni pojawił się antyizraelski napis.

- Tak, takie zgłoszenie do nas trafiło. Otrzymaliśmy je od pracownika ochrony, który stwierdził taki akt wandalizmu. Mamy też informację dotyczącą tego, że prawdopodobnie dokonała tego jedna osoba - powiedział kom. Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Trwają poszukiwania osoby, która wykonała napis. Na monitoringu widać zamaskowaną postać. Jak powiedział kom. Wojciech Jabłoński, "w pierwszej kolejności to jest rozpatrywane pod kątem zniszczenia mienia, ale będziemy też sprawdzać, czy nie doszło tu do znieważenia uczuć religijnych w postaci tego obraźliwego tekstu, który pojawił się na tej elewacji".

"Mszczą się na miejscu, które nie ma nic wspólnego z polityką Izraela"

Zdjęcie synagogi z namalowanym napisem trafiło do sieci. Na portalu X odniósł się do niego m.in. wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc.

"Antysemicka hołota niestety znów podniosła głowę we Wrocławiu. Brunatni tchórze zabrudzili elewację synagogi. To żałosne, że mszczą się na miejscu, które nie ma nic wspólnego z polityką Izraela, jest natomiast ważnym punktem na mapie miasta. Powtórzę ponownie: w naszym Wrocławiu nie ma miejsca na ksenofobię i antysemityzm. Mam nadzieję, że sprawcy zostaną odnalezieni przez policję" - napisał Sebastian Lorenc.

To nie pierwszy w ostatnim czasie incydent, gdy we Wrocławiu niszczone są żydowskie symbole religijne. W czwartek 14 grudnia w pobliżu Rynku zniszczony został świecznik chanukowy. Sprawcy zostali złapani następnego dnia. Okazało się wówczas, że to grupa nastolatków.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: