Rekordowa Orkiestra. Owsiak do prezydenta: telewizja nie leczy

Autor:
ft/tr
Źródło:
tvn24.pl
Rekordowa zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Rekordowa zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy TVN24
wideo 2/2
TVN24Rekordowa zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

186 133 610 złotych i 66 groszy. Dokładnie tyle udało się zebrać podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ponad 10 milionów złotych więcej niż w poprzednim roku. O rezultatach zbiórki poinformował na niedzielnej konferencji Jerzy Owsiak. Szef WOŚP nawiązał też do podpisanej przez Andrzeja Dudę noweli o rekompensacie dla mediów państwowych.

Rezultat zbiórki Jerzy Owsiak miał ogłosić w Szczecinie, jednak z powodu zagrożenia epidemiologicznego zrobił to na konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Warszawie.

Jerzy Owsiak poinformował, że ostateczny wynik tegorocznej zbiórki to 186 133 610 złotych i 66 groszy.

To ponad 10 milionów więcej niż w zeszłym roku, kiedy zebrano 175 938 717 złotych i 56 groszy. To także najwyższy wynik w historii zbiórki.

- Tego nie da się wymazać. To jest ogromna suma. Suma, za którą teraz będziemy mogli kupić sprzęt medyczny, nad którym już się zastanawiamy. Nasi eksperci już rozmawiają ze szpitalami, z lekarzami na ten temat - powiedział Owsiak. Podkreślił również, że Polacy udowodnili, że potrafią robić rzeczy ważne i podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce.

Owsiak: panie prezydencie, telewizja nie leczy

Jerzy Owsiak w czasie konferencji nawiązał do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającej w 2020 roku rekompensatę w wysokości prawie dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych - radia i telewizji.

"Panie prezydencie, jako obywatel tego kraju nie zgadzam się z tym co pan zrobił "
"Panie prezydencie, jako obywatel tego kraju nie zgadzam się z tym co pan zrobił "TVN24

Szef WOŚP zwrócił uwagę, że zebrana podczas 28. Finału kwota to "niecałe 10 procent z dwóch miliardów, które będą wydane w ciągu roku" na państwowe media .  - Telewizja nie leczy (…). Telewizja bawi i ma taki cel. Ma nas bawić, ma nas informować. Nie mamy nic przeciwko takiej telewizji. Niech będzie śmieszna, niech będzie przebojowa, niech będzie ciekawa, ale telewizja nie leczy - mówił Owsiak.

- Leczą lekarze, którzy za pomocą urządzeń kupionych za jedną dziesiątą tej sumy [rekompensaty dla mediów państwowych - red.] będą ratowali nasze życie i zdrowie - powiedział. - Panie prezydencie, jako obywatel tego kraju nie zgadzam się z tym, co pan zrobił - dodał, zwracając się do Andrzeja Dudy.

"Jak najmniej inwazyjnych zabiegów, jak najwięcej leczenia z najwyższej półki"

Owsiak przybliżył także wstępne plany zakupów za środki z tegorocznej zbiórki. - Urządzenia do laserowej termoablacji ognisk w mózgu. Mikroskop operacyjny, tak zwany egzoskop. System nawigacji zintegrowany z mikrosomem operacyjnym. Aparaty najwyższej klasy do rezonansu magnetycznego. Systemy monitoringu śródoperacyjnego - wymienił szef WOŚP.

- Chcemy leczyć padaczkę lekooporną. Chcemy się pochylić nad urządzeniami medycznymi do prowadzenia operacji za pomocą endoskopii. Więc jak najmniej inwazyjnych zabiegów, jak najwięcej leczenia z najwyższej półki, które może przynieść bardzo szybkie efekty. To jest nasz plan wobec 186 milionów złotych, które zebraliśmy - dodał.

28. Finał WOŚP

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 12 stycznia. Orkiestra zagrała pod hasłem "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".

Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy

Fundacja Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ciągu 28 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad miliard złotych.

Autor:ft/tr

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości