Co podpisali Mike Pompeo i Mariusz Błaszczak?

TVN24 | Polska

Autor:
akw//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnejTVN24
wideo 2/4
TVN24Pompeo i Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej

Resort obrony opublikował treść umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, podpisanej w sobotę w Warszawie.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali w sobotę w Warszawie umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement - EDCA). Prezydent Andrzej Duda określił to "wymiernym wzmocnieniem polskiego bezpieczeństwa", które "przełoży się na inne aspekty współpracy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Umowa jest uzupełnieniem porozumienia NATO SOFA o statusie wojsk obowiązującej wszystkich sojuszników i szczegółowo określa status oraz warunki pobytu sił zbrojnych USA, w tym członków sił zbrojnych i personelu cywilnego oraz członków rodzin na terytorium Polski.

Uregulowano w niej między innymi kwestie korzystania przez wojska Stanów Zjednoczonych z polskich obiektów i terenów, wjazdu i pobytu, wsparcia logistycznego, jurysdykcji karnej, podatków i ochrony środowiska. >> PEŁNA TREŚĆ UMOWY

Z chwilą wejścia w życie nowa umowa zastąpi umowę o statusie wojska USA na terytorium Polski z 2009 roku (SOFA) i międzyrządowe porozumienie o współpracy z lipca 2015.

Wizyta Pompeo w Polsce

Pompeo w czasie swojej wizyty 15 sierpnia spotkał się najpierw z premierem Mateuszem Morawieckim, później z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MON. Następnie wziął udział w uroczystej odprawie wart na warszawskim placu Piłsudskiego. Jego wizytę zakończyło spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

>> Trzy tematy rozmów Morawieckiego z Pompeo: sytuacja na Białorusi, Nord Stream 2 i sieć 5G

Amerykański sekretarz stanu odleciał z Polski tego samego dnia.

Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: