Niemcy otrzymali polski wniosek w sprawie Leopardów. Premier: mam nadzieję na szybką odpowiedź

Aktualizacja:
Autor:
ads/kg
Źródło:
tvn24.pl
Premier: mam nadzieję, że odpowiedź od Niemców w sprawie Leopardów przyjdzie szybko
Premier: mam nadzieję, że odpowiedź od Niemców w sprawie Leopardów przyjdzie szybkoTVN24
wideo 2/7
premier 2

Niemcy otrzymali nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 do Ukrainy - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Potwierdził to rzecznik niemieckiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję na szybką odpowiedź ze strony niemieckiej.

W piątek na spotkaniu grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy w bazie Ramstein przedstawiciele 50 krajów dyskutowali o możliwościach pomocy militarnej. Podczas spotkania uczestnikom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie dostawy czołgów Leopard do Ukrainy. USA i inni sojusznicy spodziewali się, że Niemcy same dostarczą Ukrainie czołgi i pozwolą na to innym krajom jako państwo producent tych wozów bojowych.

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, powiedziała później, że jej kraj nie będzie się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle swoje, wyprodukowane w Niemczech, czołgi Leopard 2 do Ukrainy.

Błaszczak: Niemcy otrzymali już nasz wniosek w tej sprawie

We wtorek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że "Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę".

Zaapelował do rządu w Berlinie o "przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. "To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!" - podkreślił Błaszczak.

Rzecznik niemieckiego rządu potwierdził, że pismo dotarło i zapewnił: - Będziemy je procedować z należytą pilnością.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej wyraził nadzieję, że odpowiedź ze strony niemieckiej będzie "szybka" i zarzucił, że Niemcy "obecnie zwlekają, kluczą i działają w trudny do zrozumienia sposób".

Jego zdaniem widać, że Niemcy nie chcą w szerszym zakresie pomagać Ukrainie. - Co to oznacza w związku z tym? Czy to oznacza strach, jakąś niezrozumiałą do końca obawę, czy wiarę w to, że powrót do normalnych relacji z Rosją jest jeszcze możliwy? Warto zadawać kilka takich pytań, ponieważ na dobrą sprawę ta koalicja państw, które chcą pomóc Ukrainie odeprzeć barbarzyńską agresję rosyjską musi się poszerzać - podkreślił.

Premier: mam nadzieję, że odpowiedź od Niemców w sprawie Leopardów przyjdzie szybko
Premier: mam nadzieję, że odpowiedź od Niemców w sprawie Leopardów przyjdzie szybkoTVN24

Morawiecki zapowiedział też, że Polska wystąpi do Unii Europejskiej o zwrot kosztów związanych z przekazaniem Ukrainie Leopardów. - To będzie kolejny sprawdzian dobrej woli Unii Europejskiej. Unia Europejska powinna nam zrekompensować te koszty i mam nadzieję, że tak się stanie - mówił.

Premier o Leopardach dla Ukrainy: wystąpimy o zwrot kosztów do Unii Europejskiej
Premier o Leopardach dla Ukrainy: wystąpimy o zwrot kosztów do Unii EuropejskiejTVN24

Premier: jeśli Niemcy się nie zgodzą, stworzymy "mniejszą koalicję"

Premier Mateusz Morawiecki w weekend zapowiadał, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów 2 na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów. - Ukraina i Europa wygrają tę wojnę - z Niemcami czy bez Niemiec - stwierdził.

Czołg Leopard 2

Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły na wyposażenie niemieckiego wojska w latach 1979-1980. Od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO - Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

Czołg Leopard 2PAP - Adam Ziemienowicz

Autor:ads/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: 10bkpanc.wp.mil.pl

Pozostałe wiadomości