TVN24 | Polska

Zmarł profesor Włodzimierz Borodziej

TVN24 | Polska

Autor:
akw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
TVN24Zmarł profesor Włodzimierz Borodziej (nagrania archiwalne)

Zmarł profesor Włodzimierz Borodziej, historyk specjalizujący się w historii Polski, Niemiec oraz Europy Środkowo-Wschodniej. O śmierci historyka poinformował Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym Borodziej związany był od czasów studiów. Profesor miał 64 lata.

"Był wybitnym historykiem, specjalizującym się w najnowszej historii Polski, Niemiec i Europy Środkowo-Wschodniej" - wspomniano na stronie Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Gest pojednania, który obiegł cały świat. Włodzimierz Borodziej gościem Jacka Stawiskiego

Borodziej urodził się w 1956 roku. Ukończył studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie następnie uzyskał tytuł doktora oraz doktora habilitowanego. Z Wydziałem Historii był związany zawodowo od lat 70. Tytuł profesora otrzymał w 1996 roku, a profesorem zwyczajnym został w 2004 roku. W latach 1999-2002 prof. Borodziej pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał także jako Gastprofessor na Uniwersytecie Filipa w Marburgu oraz na Uniwersytecie im. Schillera w Jenie.

Borodziej był również przewodniczącym Rady Naukowej powstającego w Brukseli Domu Historii, pełnił także funkcję współdyrektora Imre Kertész Kolleg w Jenie. Pełnił także funkcję redaktora naczelnego serii "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne", wydawanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Wojciech Borodziej w rozmowie z Grzegorzem Miecugowem w 2011 roku

Do najważniejszych publikacji Włodzimierza Borodzieja należą między innymi "Terror i polityka. Policja niemiecka a polski ruch oporu w Generalnym Gubernatorstwie 1939 - 1944", "Od Poczdamu do Szklarskiej Poręby. Polska w stosunkach międzynarodowych 1945-1947", "Niemcy w Polsce 1945 - 1950. Wybór dokumentów", "Okrągły stół. Dokumenty i materiały", a także "Der Warschauer Aufstand 1944" oraz "Europa und sein Osten. Geschichtskulturelle Herausforderungen".

W 2020 roku został uhonorowany nagrodą badawczą Fundacji Maxa Webera przy Kolegium Historycznym w Monachium.

Zmarł w wieku 64 lat po długiej chorobie.

OGLĄDAJ DEBATĘ TVN24 I ECS NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚĆI Z UDZIAŁEM PROF. BORODZIEJA

Autor:akw

Źródło: PAP, tvn24.pl