TVN24 | Polska

Partia Biedronia rozwiązana. "Coś się kończy, coś zaczyna"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP
"Pięć filarów" programu Lewicy
"Pięć filarów" programu LewicyTVN24
wideo 2/9
TVN24"Pięć filarów" programu Lewicy

Zgromadzenie ogólne partii Wiosna podjęło decyzję o samorozwiązaniu partii - poinformował sekretarz generalny Wiosny, szef parlamentarnego klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Tłumaczył, że "to kolejny etap budowania nowej formacji politycznej w ramach Nowej Lewicy". Decyzja - przekazał poseł Maciej Kopiec - zapadła niejednomyślnie.

- Wiosna Roberta Biedronia na zgromadzeniu ogólnym podjęła decyzję o samorozwiązaniu partii. Już w poniedziałek zostaną przekazane dokumenty do Państwowej Komisji Wyborczej i do Sądu Okręgowego w Warszawie - poinformował Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy. Wyjaśnił, że to "kolejny etap budowania nowej formacji politycznej w ramach Nowej Lewicy".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO

Gawkowski dodał, że decyzja o samorozwiązaniu Wiosny to nie jedyny punkt obrad zgromadzenia ogólnego. - Podczas spotkania obradują też parlamentarzyści i parlamentarzystki, którzy wchodzili w skład partii Wiosna i rozmawiają o programie wyborczym, nowych elementach, które chcieliby wnieść do Nowej Lewicy jako tożsamość wiosenną - powiedział.

Na Twitterze Gawkowski napisał: "Coś się kończy, coś zaczyna! Historia Wiosny Biedronia dziś dobiegła końca! To był ekscytujący czas i dziękuje Robertowi Biedroniowi oraz wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować! W polityce nie ma jednak próżni, więc witaj Lewico".

Decyzja "niejednomyślna"

Poseł Wiosny Maciej Kopiec zaznaczył na Twitterze, że zgromadzenie ogólne Wiosny podjęło "niejednomyślnie" uchwałę o rozwiązaniu partii. "Smutno, bo temu projektowi poświęciłem ogromną cześć życia i traktuję go niezwykle osobiście. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" - napisał Kopiec.

Łączenia na lewicy

Sprawa połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny sięga 2019 roku, kiedy po wyborach parlamentarnych partie zdecydowały o zjednoczeniu. Nowe ugrupowanie powstanie na bazie Sojuszu, do którego wstąpią członkowie partii Biedronia.

W połowie marca liderzy obu partii - Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń - poinformowali, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył postanowienie dotyczące Nowej Lewicy "ze stwierdzeniem prawomocności". Decyzja sądu pozwala na zwołanie kongresu, na którym dojdzie między innymi do wyboru nowych władz.

Na kongresie Nowej Lewicy zostaną wybrane władze partii. Ugrupowanie będzie miało dwóch współprzewodniczących, którzy będą szefami swoich frakcji wywodzącymi się z dawnej Wiosny i dawnego Sojuszu.

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości