Przez blisko pół roku grupa osadzonych z aresztu śledczego w Hajnówce na Podlasiu szkoliła psy z miejscowego schroniska. Projekt miał pomóc m.in. psom w znalezieniu nowych właścicieli.
- Był to pierwszy tego typu program w areszcie śledczym w Polsce - powiedział dyrektor Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Roman Paszko.
Teraz projektem zainteresował się Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie i w przyszłym roku chce zorganizować takie szkolenia w trzech zakładach w całej Polsce, w tym także w Hajnówce.
W projekcie "Przyjaciele, czyli pies w celi" wzięło udział w sumie piętnastu skazanych. Najpierw uczyli się m.in. jak dbać o psa, jak nawiązać z nim kontakt i wzbudzić w nim zaufanie, następnie szkolili zwierzęta i uczyli je podstawowych komend. W sumie przeszkolono sześć psów, cztery z nich już znalazły nowych właścicieli.
Z aresztu na kurs trenera
Według dyrektora, program zakończył się sukcesem. Część psów znalazła nowy dom, wiele nauczyli się też skazani, których głównym problemem było nawiązywanie kontaktów, praca z psami im to ułatwiła.
Zdaniem Paszki, zajęcia z psami uczą skazanych m.in. pracy w grupie, odpowiedzialności i cierpliwości. Dodał, że jeden ze skazanych zapowiedział, że po wyjściu z aresztu chciałby ukończyć kurs trenera i pomagać przy tresurze psów.
W areszcie już rozpoczęto kolejną edycję programu, która zakończy się w październiku. Bierze w niej udział dziesięciu skazanych i osiem psów z hajnowskiego schroniska. W zajęciach uczestniczą także już przeszkolone osoby, które, pod okiem szkoleniowców, będą uczyć obchodzenia się z psem swoich kolegów. Paszko powiedział, że dzięki temu ci wcześniej przeszkoleni skazani mogą ćwiczyć swoje umiejętności.
Obecnie w areszcie w Hajnówce prowadzony jest też inny program z wykorzystaniem psów: "Zaufaj Mi - Zaufam Tobie". Do aresztu raz w tygodniu przyjeżdżają osoby niepełnosprawne, a skazani uczą je m.in., jak kontaktować się z psem czy jak się zachowywać, gdy np. pies jest agresywny. Oprócz tego, skazani i niepełnosprawni biorą udział w zajęciach artystycznych i tworzą wspólne prace.
mac//mat
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24